Kanada’da Boşanmayla Alakalı 6 Efsane[Yanlis Bilgi]

kanadada bosanmayla ilgili yanlis bilgiler

Kanada’da Boşanmayla Alakalı 6 Efsane[Yanlis Bilgi]

Evliliğinizi sonlandırmak mı istiyorsunuz? Sonuçları size pahalıya patlayabilecek olan boşanma ile alakalı haklarınız ve sorumluluklarınızı iyi bilmelisiniz. Evliliğinizi sonlandırma noktasında olduğunuzu düşünüyorsanız boşanmayla alakalı yanlışlar üzerine kurulu bir karar alıyor olabilirsiniz. Shulman Hukuk Bürosu’nda Laura Paris’e ve Latitude Hukuk Bürosu’ndan Sarah Dargatz’a boşanma mitlerini sorduk! Burada paylaşılan bilgiler Kanada’da yaşayanlar için olsa da diğer ülkelerde yaşayanlar için de faydalı olabilir.

Efsane 1: Eşim Beni Aldattı Bu Nedenle Mahkeme Benden Yana

Bir zamanlar mahkemeler bir tarafın haksızlığı üzerine karar alıyor olsa da artık durum bu şekilde değil. Mahkeme, evliliğin neden sonuçlandığına dair bir sempati beslemezler. Eşin sadakatsizliği, evliliğin nasıl sona erdiği ya da çocuklarla ilgili bakımın nasıl düzenlendiğine göre karar verilmez.

Bu bütün Kanada’da böyledir. Çünkü Boşanma Yasası bunu gerektirir. Ancak boşanma sonrasındaki düzenlemelerle ilgili olan kuralların şehirden şehre değişkenlik gösterdiğini ifade edebiliriz. Ancak resmi nikahsız bir ilişki içindeyseniz Boşanma Yasası sizin için uygulanmaz. Her şehir ve bölgenin kendine ait kuralları olduğundan bir avukatla görüşmeniz gerekir.

Efsane 2: Eşim Boşanmak İstemiyor Bu Durumda Boşanamam

TV’de sık sık gördüğünüz bu senaryonun aslında eşinizle boşanmak için anlaşmaya varmak zorunda olmadığınızı gösterdiğinden söz etmek gerekir. Üstelik boşanma davası ile alakalı belgelere de cevap vermeniz gerekmemektedir. Boşanmak için yeterli zemini sağladıysanız ya da 1 yıldır eşinizden ayrı yaşıyorsanız bir dava açarak boşanma işlemlerini başlatabilirsiniz. Süreci takip ederseniz sunulan kanıtlar ışığında boşanmanız sağlanır. Çünkü hiç kimse mutsuz bir evlilik sürdürmenizi istemez.

Efsane 3: Kanada’da Resmi Nikahsız Yaşıyoruz Bu Nedenle Malvarlığımızı Ayırmamıza Gerek Yok

Bir süredir beraber yaşıyor ama evli değilseniz resmi nikahsız bir ilişkiniz var demektir. Yaşadığınız şehre göre farklılık gösterdiğinden Kanada’da birlikte yaşama süresinin önemli olduğunu bilmelisiniz. Resmi nikahsız evliliklerde ayrılma durumu olduğunda malvarlığının bölüştürülmesi ve eşlerden birinin diğerine Nafaka ödemesi durumu olabilir.

Resmi nikahsız bir ilişkiniz varsa evli çiftlerden farklı olarak size farklı bir yasa uygulanır. Burada dikkat edilmesi gereken temel husus eşlerin nafaka ödeme durumlarıdır. Nikahsız ilişkinizden bir çocuğunuz varsa nafakayı ödeyen taraf bakımla sorumlu kişidir.

Kuralların şehirden şehre farklılık gösterdiğinden söz etmek gerekir. Alberta’da nikahsız yaşayan eşler için çocuk desteği ve eş desteği ile ilgili yasalar olsa da mülkle ilgili yasa yoktur. Uygulanacak kuralların farklı faktörlere bağlı olduğundan söz etmek gerekir. Burada mülkün özelliği ve kim tarafından ne denli destek olunduğu önemlidir. Hakim duruma bakar ve evlilik olmasa dahi bir eşe mülkten hak tanıyabilir. Burada siyah ve beyaz kadar büyük bir ayırım yoktur.

Efsane 4: Evlenmeden Önce Ev Satın Aldım Bu Durumda Evi Elimde Tutabilirim

Evlilik öncesinde bir ev satın alsanız da evlilik yoluyla eş bu mülk üzerinde hak iddia edebilir. Evlilik sözleşmesi, birlikte yaşama sözleşmesi ya da diğer resmi sözleşmelerden birini imzalamadıysanız olacaklar şu şekildedir. Evli çiftler için mülk yarı yarıya bölüşülür. Evli olmayanlar için eşlerin ne derecede katkı sağladıklarına bakılır.

İnsanların genellikle ilişkiye nasıl katkı yaptıklarına bakılır. Çocuk bakımı, yemek pişirmek, temizlik, genel bakım ve mülkün korunması, kredi ödemeleri, fatura ödemeleri, eve yapılan yatırım. Bu bağlamda eşlerin sadece sahiplik bakış açısıyla üzerlerine düşeni yapmamaları doğru değildir.

Bölgenizdeki ya da şehrinizdeki durum için bir avukatla görüşmeniz gerekmektedir. Örneğin Alberta’da her eşin evlilik öncesi satın aldıkları evler ayrı tutulur. Ancak yapılan harcamalarla artan değer dışarıda bırakılmaktadır. Eğer bekarken bir ev alırsanız ve değeri evliyken artarsa söz konusu artışı bölüşmeniz gerekir. Herhangi başka bir muafiyet olmasa da hakimler farklı faktörleri dikkate alır. En iyisi siz bir avukata sorun!

Efsane 5: Evden Ayrılırsam Boşanmada Evi Kaybederim

En ateşli kavgalardan sonra dahi bireyler evde kalmak isterler. Çünkü evden gittiklerinde evi kaybedeceklerini düşünürler. Evde kalmanız ya da kalmamanızın evin ayrılmasında bir farklılık teşkil etmeyeceğini ifade etmek gerekir. Tapuda adınızın olması ya da evliliğiniz nedeniyle ev üzerinde haklarınız vardır. Bunun evde yaşamakla bir ilgisi yoktur.

Evin bölüşülmesinde hâkim ödemeleri kimin yaptığına eğer evliyseniz mahkeme sizi evde yaşamaya mecbur bırakmaz. Bu nedenle de evden ayrılmak istiyorsanız ayrılın çünkü bu durum hakkınızı etkilemeyecektir.

Efsane 6: Boşanırsam Eşim Emeklilik Maaşını Alırken Ben de Kendiminkini Alacağım

Hayır. Emeklilik maaşı ve CPP de tıpkı diğer varlıklar gibi ayrılmaktadır. Resmi nikahsız eşler için bunu mahkemede tartışmanız gerekir. Bu nedenle de bir avukat tutmanız ve doğru kararlar almanız gerekir.

 

Kaynak: Link

Read Previous

Kanada’da Boşanırsam Haklarım Nelerdir?

Read Next

Kanada Eş Sponsorluk Programı Kapsamında Kanada’ya Göç: Bilmeniz Gereken Her Şey

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *