Kanada’da Boşanmak: Başka Ülkede Evli Olmam Halinde Kanada’da Boşanabilir miyim?

turkiyede evli olup kanadada bosanmak

Başka Ülkede Evli Olmam Halinde Kanada’da Boşanabilir miyim?

Kanada’da Boşanmak konusunda, hukukçularımız Kanada dışında gerçekleşen evliliklerin Kanada’da tanınıp tanınmadığını değerlendiriyor. Bu bağlamda Kanada dışında gerçekleşen evlilikler için özel kurallar geçerlidir. Burada bazı özel koşulların sağlanması şarttır.

Eşlerden biri boşanma kararının verildiği ülkede en az 1 yıldır yaşıyorsa bu durumda boşanma kararı Kanada’da da geçerli olacaktır. Peki, bu durumun tam tersinde ne olur? Evliliğiniz başka bir ülkede gerçekleşmişse Kanada’da boşanabilir misiniz?

Türkiye’de veya Başka Bir Ülkede Evlenmişsem Kanada’da Boşanabilir miyim?

Evet, Kanada dışında evlenmişseniz Kanada’da boşanabilirsiniz. Konu boşanmaysa nerede evlendiğinizin önemi yoktur. Ancak boşanma işlemleri başladığında nerede yaşadığınız önemlidir. Bu makalede Kanada’da bir eşin geçerli boşanma davası açılısı ve sürecin nasıl gerçekleşeceği konusunda değerlendirmeler yapılmaktadır.

Aile Avukatlar Kanada’da Boşanmayı Tartışıyor

Evlilik gerçekleştiğinde boşanmanın nerede yapılabileceği belirtilmez. Eğer ikametiniz varsa ve Kanada mahkemesine boşanma için başvurmuşsanız boşanma başvurunuzun üzerinden 1 yıl geçmeden süreç sona erer. Boşanma ile alakalı yargılama Kanada Boşanma Yasası’nın 3/1 nolu maddesinde yer almaktadır. Bu yasa bütün şehirlerde geçerli federal bir yasadır. Örneğin 1 yıldır British Columbia’da ikametiniz varsa British Columbia mahkemelerinde boşanma davası açabilirsiniz. Eşinizin British Columbia ya da Kanada’da yaşaması gerekmez.

British Columbia’da Boşanmak için Ordinarily Resident Ne Demektir?

Ordinarily Resident Boşanma Yasası’nda açıklanmaktadır. Ancak pek çok aile dosyasında bu durumun neyi anlattığı ele alınmaktadır. Bir kimsenin Ordinarily Resident olduğu incelenirken mahkeme yerleşim rutinini değerlendirir. Şunu önemle belirtmek gerekir ki her dava kendine özeldir ve ilgili faktörler değerlendirildikten sonra karar verilmektedir. Şunu da vurgulamak gerekir ki Kanada vatandaşı olmayan kimseler de British Columbia’da Ordinarily Resident olarak değerlendirilebilir. Sıradan ikamet bir soru işaretidir ve vatandaşlıkla bir ilgisi yoktur. British Columbia’da Ordinarily Resident olarak boşanma davası başlatma koşullarını sağladığınızı merak ediyorsanız bir aile avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.

British Columbia’da Boşanma Davası Açma ile İlgili Ekstra Önlemler

BC’de Ordinarily Resident olma aşamasını davayı başlattıktan en az 1 yıl önce sağladıysanız BC mahkemeleri eşiniz Kanada dışında olsa da başvurunuzu değerlendirir. BC mahkemelerinin karar alması adına eşlerin ikisinin de BC Ordinarily Resident’i olmasına gerek yoktur. Bu durumda evliliğin sonuçlanması için gerekli olan 3 temel faktörün ön plana sürülmesi gerekmektedir. Söz konusu faktörler arasında en önemlisi eşiniz ve sizin ayrı yaşamanız ve bunu en az 1 yıldır devam ettiriyor olmanız gerekmektedir. Bu yasal bir gerekçe olduğundan belli başlı faktörlere dayanmaktadır. Eşinizin başka bir ülkede yaşaması ayrı yaşadığınız anlamına gelmemektedir. Bu da Boşanma Yasası kapsamındaki şartları sağlamaz.

BC Boşanma İşlemlerini Eşiniz Yurtdışında Yaşıyorsa Nasıl Başlatırsınız?

BC’de boşanma işlemleri Aile Bildirim Formu doldurmanızla başlar. Mahkemeye verilen bu form daha sonra eşinize şahsen iletilir. Derlenecek olan belgelerin nasıl ele alınacağı ve eşin ne kadar sürede başvuruya cevap vermesi gerektiği ile alakalı düzenlemeler özel yasalarla gerçekleşir. Eşin Kanada, ABD ya da diğer ülkelerde yaşamalarına göre farklılıklar gözlemlenebilir. Örneğin eşiniz Almanya’da yaşıyorsa 60 gün içerisinde size cevap vermesi gerekmektedir.

Bu makalemizi de okuyunuz: https://kanadaliturkler.com/2021/07/25/kanadada-bosanmayla-alakali-yanlis-bilgiler/

https://www.family-law.ca/b/can-i-get-divorced-in-canada-if-i-was-married-in-another-country-#:~:text=Even%20if%20you%20were%20married,the%20commencement%20of%20the%20proceeding.

Read Previous

Kanada’da Annelik ve Ebeveyn Para Yardımları Nelerdir?

Read Next

Kanada’da Boşanırsam Haklarım Nelerdir?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *