Kanada’da Boşanırsam Haklarım Nelerdir?

Kanada'da Boşanırsam Haklarım Nelerdir?

Kanada’da Boşanırsam Haklarım Nelerdir?

Eşinizden boşanmanız durumunda ekonomik destek ya da mülk edinmede destek alabilirsiniz. Boşanma sırasındaki haklarınızın resmi evlilik yapıp yapmadığınıza ya da çocuğunuzun olup olmamasına göre farklılık göstermektedir.

Ekonomik Destek Alabilir miyim?

Bazı durumlarda eşlerin eski eşlerine Nafaka ödemeleri gerekir. Bu durumun ortaya çıkmasında resmi yollarla gerçekleşen evlilik gereklidir. Bunun yanı sıra Common-Law Married’e göre evli ve çocuklu olmanız ya da en az 3 yıldır bu hukuka göre evli olmanız gerekmektedir.

Çocuklarınız sizinle birlikte yaşıyorsa Çocuk Nafakası alırsınız. Bunu ödeyen kimseye de ‘Ödeyen’ adı verilir. Ontario’da Eş ve Çocuk Desteği ile ilgilenen kurum Aile Sorumluluk Ofisi’dir. Aile Sorumluluk Ofisi, ödeyenin Kanada, ABD ya da başka bir ülkede yaşaması durumunda destek alacaktır. Aile Sorumluluk Ofisi’nin müdahale edemeyeceği tek durum ödeyenin Ontario hükümeti ile sözleşme imzalamamış bir ülkede yaşıyor olmasıdır.

Eş veya Çocuk Desteği alabileceğinizi düşünüyorsanız bir avukata başvurmalısınız.

Kanada’da Mülklerin Durumu Ne Olur?

Evliyseniz siz ya da eşiniz denkleştirme ücreti ödemek durumundadır. Burada hesaplamaları kendiniz yapamazsınız. Çünkü çeşitli muafiyet ve kurallar vardır. Common-Law Married’e göre evliyseniz bu hakka sahip olamazsınız. Ama burada da istisnalar vardır. Destek almak adına bir avukata başvurmanız yeterli olacaktır. Bir şahit huzurunda imzalanmış Ayrılık Sözleşmesi’nin hem resmi hem de örf ve âdet hukuku evliliklerinde mülk haklarını etkileyeceğini bilmelisiniz. Sözleşmeye imza atmadan önce hukuki destek almanız oldukça önemlidir.

Kanada’da Boşanma ya da Ayrılık Kanada Emeklilik Planı’nı Nasıl Etkiler?

Evliliğiniz sırasında kazandığınız Kanada Emeklilik Planı kredileri aranızda paylaştırılabilir ya da diğer eşe aktarılabilir. Bu işlem hem resmi hem de örf ve adet hukukuna göre evli kimselere uygulanmaktadır.

Daha fazla bilgi için linki tıklayın:

https://settlement.org/ontario/daily-life/life-events/divorce/what-are-my-rights-if-i-get-separated-or-divorced/

Read Previous

Kanada’da Boşanmak: Başka Ülkede Evli Olmam Halinde Kanada’da Boşanabilir miyim?

Read Next

Kanada’da Boşanmayla Alakalı 6 Efsane[Yanlis Bilgi]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *