Kanada’da Bilisim ve Teknoloji İşleri İçin En İyi 10 Şehir

kanadada bilisim isleri

Kanada’da Bilisim ve Teknoloji İşleri İçin En İyi 10 Şehir

Aşağıda sizler için sıraladığımız liste ile Bilgi Teknolojileri alanında en iyi iş imkanları olan Kanada şehirlerine bir göz atabilirsiniz.

Toronto

toronto manzara

Toronto, teknoloji konusunda başarılı olan kimseler için adeta bir mıknatıstır. Son 5 yılda Kanada çapında teknoloji alanında yaşanan gelişmenin %25’ini Toronto sağlamıştır. Bu süre içerisinde metropol şehir teknoloji imkanlarını %36,5 oranında büyütmüştür. 2014-19 yılları arasında 66900 yeni teknoloji istihdamı ile Toronto neredeyse i milyon metre karelik bir alanı kaplayacak kadar insana iş imkânı sağlamıştır. Üstelik bu rakam yönetici ve üst kademe personeli kapsamamaktadır.

Ottawa

Kanada’nın başkenti olan Ottawa teknoloji odaklı istihdam konusunda oldukça başarılıdır. Bu bağlamda Ottawa’nın alanın kralı olduğundan söz etmek gerekir. Kanata Tech Park olarak bilinen bölgesiyle Ottawa’da %11,3’lük orana sahip teknoloji istihdam oranından söz etmek gerekmektedir. Nitekim bu değer %5,6 olarak bilinen Kanada ortalamasından neredeyse 2 kat fazladır. Ottawa’daki üniversiteler ülkede teknoloji alanında en fazla 5. yüksek oranda mezun veren kurumlardır.

Vancouver

2019 yılında sona eren 5 yılda Vancouver, en ciddi gelişmeleri göstermiş şehirlerden bir tanesidir. Bu süre içerisinde %47,9 oranında artışla 84900 işçi sayısına ulaşılmıştır. Bu rakam diğer işlerin oranını %7 miktarınca geride bıraktı. Pasifik Okyanusu’nda bulunan şehir yumuşak geçen kışı ve plajlarıyla biliniyor. Bu da teknoloji işçileri için A kalitede standartlar sağlıyor. Bu anlamda A kalite firmalar da Vancouver’a gelmeye can atıyor.

kanada yazilim is imkanlari

Waterloo Bölgesi

Waterloo Bölgesi, teknoloji kampüslerini burada kurmak isteyen firmalardan büyük avantaj yakalamaktadır. Burayı seçen firmaların Toronto’da kiralamayacakları büyüklükte alanlar kiraladıklarını söyleyebiliriz. Waterloo Bölgesi’nde 22400 teknoloji çalışanı vardır. Bu rakam bölgedeki işçi sayısının %8,5 oranına denk gelen bir iş gücünü göstermektedir. 2019 yılında sona eren 5 yılda iş gücünün %51,4 oranında büyüdüğünden söz etmek gerekir. Ontario ve Waterloo arasındaki bölge Toronto-Waterloo İnovasyon Koridoru olarak isimlendirilmektedir.

Montreal

Francophone bölgesinin en büyük şehri Quebec, Montreal’dir. Bu şehirde 141600 teknoloji çalışanı vardır ve bu rakam tüm Kanada çapındaki işçilerin %15,7’sine denk gelmektedir. Şehirde ayrıca %7,4 teknoloji işçisi dağılımı vardır. Bu nedenle de yüksek becerileri olan BT işçileri arayışında şehir ön plana çıkmaktadır. Şehirdeki bu önemli potansiyelin ortaya çıkmasında en önemli husus hiç şüphesiz eğitimdir. Nitekim Kanada çapında en başarılı 5 teknoloji şehrinin en başarılı teknoloji mezunu veren üniversitelere sahip olduğunu da ifade etmek gerekmektedir. Kanada’nın bu alanda en iyi 10 üniversitesinden 3 tanesine sahip olan Montreal; Toronto, Vancouver, Waterloo ve Ottawa’dan sonra en yüksek potansiyele sahiptir.

kanadada is bulmak

Calgary

Genellikle petrol endüstrisi ile bilinen Alberta’daki bu şehrin en iyi 6. teknoloji şehri olduğundan söz etmek gerekmektedir. A kalite teknoloji işçilerinin bulunduğu şehirde 42500 teknoloji çalışanı olduğundan söz etmek gerekir. Araştırmaya göre ticari kiralamalar yapmak isteyen firmalar için çok iyi anlaşmalar mümkündür. Bu nedenle de Calgary bu yönüyle ilk sırada yer almaktadır.

Victoria

2019 yılıyla sonlanan 5 yılda British Columbia’da teknoloji alanında çalışan işçilerin sayısında %14,1 büyüme gerçekleşmiştir. Teknoloji çalışanlarının 10500’e ulaştığı bu şehirde oran, Kanada ortalaması olan 5,6’yı aşarak %6,6 olarak gerçekleşmiştir.

Halifax

Atlantik Okyanusu’nun kıyısında bulunan Halifax, teknoloji alanında ülkenin genç aslanı rolündedir. Bütün pazarlarla kıyaslandığında en ciddi gelişmeyi gösteren Halifax, 3 sıra birden yükselerek 8. sırada yer almıştır. İlk 5 dışındaki şehirler dışarıda bırakıldığında çok ciddi bir teknoloji derecelendirmesi elde edildiğinden bahsetmek gerekmektedir.

Quebec City

La Belle Bölgesinde Quebec City genellikle teknoloji merkezi olarak kabul edilir. Teknoloji alanında çalışan 35400 çalışanıyla Quebec City’nin teknoloji alanında çalışan oranı %8,7’dir. Son 5 yılda teknoloji alanında çalışanların sayısı %27,4 yükselmiştir.

Hamilton

Çelik üretim merkezi olarak bilinen Hamilton teknoloji alanında göz ardı edilmiş Kanada şehirlerinden bir tanesidir. Son 5 yılda şehirde teknoloji alanında çalışan kişi sayısında %35,7 artış gözlemlenmiştir. Hamilton’daki 17800 teknoloji işçisi dijital medya ve oyun alanları gibi farklı sektörlerde çalışmaktadır. Küçük bir Pazar olmasına rağmen Hamilton’da 2019 yılında 1900 ile 4600 arasında yeni iş imkanı doğmuştur.

 

Kaynak : link

Read Previous

Kanada, Residency School Hayatta Kalan Yerliler için Yeni Bir Milli Bayram Planlıyor

Read Next

Kanada’da Doğum Yapmak – Maliyet, Vatandaşlık ve Turizm Vizesi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *