Kanada Eş Sponsorluk Programı Kapsamında Kanada’ya Göç: Bilmeniz Gereken Her Şey

kanada es sponsor programi

Kanada Eş Sponsorluk Programı Kapsamında Kanada’ya Göç: Bilmeniz Gereken Her Şey

Kanada, COVID-19 tavan yapmasına rağmen Eş Sponsorluk Programı kapsamında şehir ve bölgelere yeni göçmenler kabul etmeye devam ediyor. 2020 yılında 36130 yeni göçmen Kanada’ya bu program kapsamında geldi. 2021 yılının ilk çeyreğinde de 11675 kişi daha geldi.

Göç Bakanı Marco Mendicini, bekleme sürelerinin kısalması adına hükümetin kapasitesini arttırmasını sağladı. Bakan ayrıca acil olmayan durumlarda seyahatin yasak olduğu zamanda dahi Ottawa’nın program kapsamında girişlere müsaadesini tekrarladı.

Mendicino ‘Son bir kaç ayda sevdiklerinden ayrı kalmak durumunda olanların zor süreçler yaşadıklarını biliyoruz’ dedi. Bu kapsamda Eş Sponsorluk Programı ile ilgili gerekli sürecin kısaltılması ihtiyacını ifade etti. Bakan, ‘Bu durum sürecin olabildiğince kısaltılması adına temel nedenlerden biridir’ dedi. Hükümetimiz aileleri bir arada tutmak adına yeni yollar arıyor dedi.

Eş Sponsorluk Programı, Kanada’da ailelerin birleşmesi adına en popüler yöntemlerden bir tanesi. Programın popülaritesi de her yıl artıyor.

2015 yılında program kapsamında 46350 eş ikamet hakkı elde etti. 5 yıl sonra 2019’da bu sayı %39,7’den fazla arttı ve 64775 oldu.

Binlerce İnsan Eş Sponsorluk Programı Kapsamında COVID-19 Sürecinde PR Alıyor

COVID-19 program kapsamında Kanada’ya göçü yavaşlatsa da tamamen durdurmadı. 2020 yılında Kanada’da yeni PR alanların sayısı %46 oranında düştü. Eş Sponsorluk Programı kapsamındaki düşüş ise %44,2 oranında gerçekleşti.

COVID-19’ün 3. dalgası Kanada’yı vurduğunda geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında oran %14,1 geriledi. Eş Sponsorluk Programı kapsamında sponsorun Kanada vatandaşı ya da yetişkin daimî ikamet sahibi olması gerekmektedir. Sponsorun ayrıca eşi hem ekonomik hem de sosyal destek almadan yaşayacak kadar desteklemesi şarttır.

Bir eşe sponsor olmak için 1050 dolar gereklidir ve başvuru süreci genellikle 1 yıl sürmektedir. Sponsor olunan kişinin biometrik bilgiler sunması gerekmektedir. Sponsorluk programı kapsamında hem sponsor hem de eş bir sponsorluk anlaşması imzalamalıdır. Bu sözleşmede eşin temel ihtiyaçlarının karşılanacağı ile ilgili detaylar yer almalıdır.

Quebec’te yaşayan sponsorların Quebec Göçmen Sponsorluk Koşullarını sağlaması gerekmektedir.

Sponsorun Finansal Açıdan Eşi Destekleyebilmesi Gerekir

Eş Sponsorluk Programı Kapsamında eş, örf ve âdet hukukuna göre eş ya da partner kapsama alınmaktadır. Bu durum aşağıdaki şekilde ifade edilebilir.

Eş: Eş, Bir kişi ile ilişkiye giren ya da resmi olarak biriyle evlenen 18 yaşından büyük kişilerdir.

Nikahsız Eş: Sponsor ile resmi olarak evli olmayan kişidir. En az 1 yıldır sponsorla yaşamalı ve ilişkiye girmiş 18 yaşından büyük kimsedir.

Konjugal Partner: Resmi olarak evli olmayan ancak ilişkiye girmiş 18 yaşından büyük kimselerdir. Resmi nikahı olmayan ve eşi ile en az 1 yıldır Kanada’da birlikte olan kimselerdir.

Eş Sponsorluk Programı kapsamında eşin kalıcı ikamet için de başvuru yapması gerekmektedir. Söz konusu başvuru ile sponsorluk başvurusunun eş zamanlı bir şekilde gönderilmesi gerekmektedir.

Bir eşi desteklemek için 4 adım vardır.

Aşağıdaki belgeleri içeren başvuru dosyasını almalısınız.

  • Eş için gerekli belgeleri gösteren doküman kontrol listesi,
  • Eşin ve sponsorun doldurması gereken form ve dokümanlar,
  • Formların nasıl doldurulacağını gösteren rehber.

Süreç COVID-19 Nedeniyle Daha Uzun Olabilir

Kanada Göç, Mülteci ve Vatandaşlık Ofisi rehberi detaylı bir şekilde okumanızı ve başvuru formunu doldurmanızı önerir. Başvuru ücretinin iadesi söz konusu değildir.

Başvuru yapıldığında aşağıdaki detayları da içeren başvuru ücretlerini ödemelisiniz.

  • Sponsor ve eş için işlem ücretleri
  • Daimi ikamet (PR) ücretleri
  • Biometrik ücretleri

Bu ücretler online ödenebilir.

Duruma bağlı olarak sponsorların üçüncü taraflara medikal sınav ve polis sertifikası ücreti ödemesi gerekmektedir. Postalama ile ilgili detaylar rehberde bulunsa da başvuru sahiplerinin bir kurye seçerek takibi kolaylaştırması istenir.

Başvuru, tam olmadığında başvuru sahibine geri dönmektedir. Kanada Göç, Mülteci ve Vatandaşlık Ofisi tarafından talep edilecek olan ekstra bilgiler süreç içerisinde sizlere ulaştırılacaktır. Biometrik bilgi ya da diğer bilgilerde güncellemeler şunları içerebilir.

  • Evlat edinme ya da çocuk doğumu
  • Evlilik, ayrılık ya da boşanma
  • Başvuru sahibinin ölmesi
Kanada Göç, Mülteci ve Vatandaşlık Ofisi başvuruların süresi ile alakalı net bilgiler vermez.

Kaynak link: Buraya tiklayiniz

Read Previous

Kanada’da Boşanmayla Alakalı 6 Efsane[Yanlis Bilgi]

Read Next

Kanada’da Mülteci Olmak ve Mültecilik Haklari

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *