Kanada Hükümeti Pfizer ve Moderna ile Coronavirüs Aşısı Anlaşması Yaptı

Kanada Hükümeti Pfizer ve Moderna ile Coronavirüs Aşısı Anlaşması Yaptı 1

Federal hükümet, milyonlarca Kanadalı’nın coronavirüs aşısını temin etmeyi garanti altına almak için Amerikan ilaç devleri Pfizer ve Moderna ile işbirliği kuracak.

Geçtiğimiz Çarşamba Toronto’da basın toplantısında konuşan Halk Hizmetleri ve Tedarik Bakanı Anita Anand’a göre her iki aşı da ümit vaat ediyor. “Pfizer en az dört farklı deneysel aşı çalışması yürütüyor ve klinik çalışmalara başladılar. Bu çalışmalar Almanya ve ABD dahil çeşitli ülkelerde yapılıyor.” Anand’a göre Kanadalılar koronavirüs aşısını ilk alacaklar listesinde.

Aşıların Kanadalılar üzerinde uygulanmasından önce Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanması gerekecek.

Ne kadar aşı alınacağı gibi detaylar hükümet çeşitli ortaklarla iletişimde olduğu için şimdilik gizli tutuluyor ancak 37 milyon gibi sayılar konuşuluyor.

İnovasyon Bakanı Bains de Anand’la beraber basın toplantısına katıldı. Toplantıda Bains, bu aşı çalışmalarının dışında aşının Kanada’da geliştirilmesi için ek 56 milyon dolar yatırım yapacaklarını bildirdi.

Pfizer, aşı çalışmalarını Almanya orjinli BioNTech ile yürütüyor. Bu şirketin kurucusu ve CEO’su ise Türk kökenli Uğur Şahin, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye’de de aşı çalışmalarıyla dikkat çekti.

Read Previous

Coronavirüs Günlerinde Kanada’da Uluslararası Öğrencilik

Read Next

Kanada’da Hasta Bakım Yardimi Nedir?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *