Zor Durumdaki Dil Kursları Güz Dönemi İçin Kanada’ya 40.000 Yabancı Öğrenci Getirmek İstiyor

Kanada-eğitim-sistemi

COVID-19 pandemisi yüzünden finansal olarak zor günler geçiren Kanada kökenli dil okulları önümüzdeki aylarda İngilizce ve Fransızca öğretmek için 40.000 öğrenciyi Kanada’ya getirmeyi öngören oldukça iddialı bir plan öne sürdü.

Federal hükümetin onayını bekleyen “Study Safe Corridor (Güvenli Eğitim Koridoru) girişimi, Air Canada‘nın planlı uçuşlar ayarlamasını sağlayarak Türkiye, Japonya, Güney Kore ve Brezilya gibi ülkelerden corona taramasından geçirilmiş öğrencileri Kanada’ya getirmeyi planlıyor.

Bir takım hotelin halihazırda 14 gün izolasyon periyodunda kalacak öğrencilere “tam servis karantina paketi” sunma konusunda girişimle anlaştı. Bir sağlık sigortası hizmeti de planın içerisinde.

Ergenlerden 30-40larında yetişkinlere kadar geniş yaş grubunda yer alacak dil okulu öğrencilerinin sağlık kurallarına uyacaklarına yönelik sözleşmeler imzalaması gerekecek. Eğer sözleşmeye uyulmazsa maddi cezalar uygulanabilecek.

Ülke çapında 200den fazla dil okulunu temsil eden Languages Canada’nın yönetici müdürü Gonzalo Peralta: “Durumu değiştirecek bir planla gelmemiz gerekiyordu. Spor takımlarının bu şekilde çalışmasına izin veriliyorsa uluslararası eğitim kurumlarının da çalışmasına izin verilmesi gerektiğine inanıyoruz.”.

Ulusal hükümet Ulusal Hokey Ligi’ne devam etmek için 18 ekibin ABD’den Kanada’ya girmesine ve Toronto ve Edmonton’da maçların oynanmasına izin vermişti.

Languages Canada ve üyeleri Göç, Mülteci ve Vatandaşlık Departmanı’na aynı şartların kendilerine de sağlanması için talepte bulunud.

Peralta milyonlarca dolar ücret alan profesyonel oyunculara değil geleceklerini kurmak isteyen insanlara bakıyoruz dedi. “Sınırların direk olarak açılmayacağının farkındayız, bu şu an düşünülebilir değil. Ama hayatın devam etmesi gerekli.”

Organizasyona göre Study Safe Corridor Kanada ekonomisine Mart 2021’e kadar 533 milyon $ ihracat değeri kazandırabilir. Organizasyon aynı zamanda bundan sadece okulların değil, havayolu ve konaklama sektörünün, aile yanı konaklama programlarının ve turizm endüstrisinin de kazanacağını kaydetti. Aynı zamanda 9000 eğitmenin de işleri tehlikede.

Languages Canada’nın anket çalışmaları okulların yıl sonuna kadar açılmasına izin verilmezse bu okulların %75 kadarının kapanabileceğini gösteriyor.

Ancak bazı kesimler de bu kadar çok yabancı vatandaşı Kanada’ya getirmenin yaratacağı sağlık sorunlarından çekiniyor.

Daha fazla bilgi için bu linkteki adresi ziyaret edebilirsiniz.

Read Previous

Toronto’nun İlk Abonelikli E-Bisiklet Hizmeti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Read Next

Coronavirüs Günlerinde Kanada’da Uluslararası Öğrencilik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *