Koronavirus Yardim Basvurusunun 2 Yolu – Canada Emergency Response Benefit (CERB)

Koronavirus Yardim Basvurusunun 2 Yolu - Canada Emergency Response Benefit (CERB) 1


Koronavirus Yardim Basvurusu’nu sizler icin derledigimiz bu yazimizda CERB yardimi basvurusu ile ilgili ana bilgiler yer almakta.

Koronavirus Yardim Basvurusu - Canada Emergency Response Benefit (CERB)

CERB

CERB yardimi, Koronavirus (COVID-19)’dan doğrudan etkilenmis olan isci ve serbest meslek sahibi olan Kanadalılara mali yardim destegi saglamaktadir. CERB size maksimum 16 haftaya kadar gecici sureli bir yardim sagliyor.Ve bu basvurdugunuz 4 haftalık bir süre için 2.000$ (haftada 500$) tutarında bir ödeme sağlar.

CERB’e başvurduktan sonra, direct deposit işlemine kaydolduysanız (CRA-Canada Revenue Agency-accountunuz ile kolayca kaydolabilirsiniz de) ödemenizi 3 iş günü içinde almanız gerekir. Eğer CRA’da direct deposit kaydiniz yoksa, yaklaşık 10 iş günü içinde almalısınız.

EI için zaten başvurduysanız, CERB için tekrardan başvurmayın.
EI için daha önce başvurmadıysanız, CERB için başvurabilirsiniz. Bunu CRA veya Service Canada ile yapabilirsiniz, ancak her ikisini birden yapamazsınız.

Kimler başvurabilir

Uygun olmak için aşağıdaki sartlari karşılamanız gerekir:

  • En az 15 yaşında olup Kanada’da ikamet etmek;
  • Koronavirus (COVID-19) nedeniyle çalışmayı bırakmışsaniz veya EI (employment insurance)’nin hastalik odenegi ve diger odeneklerine basvurma imkaniniz varsa,(yani EI‘ya basvurmaniz CERB basvurusuna engel degil.)
  • 2019’da veya başvuru tarihinden 12 ay önce en az 5.000 dolar gelir elde etmis olan; ve
  • Basvurdugunuz ilk dört haftalık dönemde ardisik en az 14 gün boyunca issiz kalmis yada issiz kalma olasiligi olan (buna self-employment ve annelik/ebeveynlik nedenli isten ayrilma gelirinizin kaybi da dahil). Sonraki basvuru donemleri içinde de herhangi bir geliri yada gelir beklentisi olmayacak olanlar.

*Aklinizda takilan sorular varsa ve daha detayli bilgilere ulasmak icin buraya tiklayabilirsiniz.

CERB yardimi alabilme süresi

CERB yardim süreleri 4 haftalık dönemler olarak sabitlenir.

Ihtiyac durumunuz devam ederse, CERB’e maksimum 4 haftalık dönemler için ve toplamda en fazla 4 kez (yani toplam 16 hafta) yeniden başvurabilirsiniz.Yani her 4 haftada bir basvurunuzu yeniden yapmaniz gerekmekte.

CERB ödemesi aldıktan sonra tekrar çalışmaya başlar ve sonra çalışmayı bırakırsanız, CERB için yeniden başvurmanız gerekir. Yeniden başvurduğunuzda, basvurunuzdan itibaren en az 14 günu boyunca, herhangi bir gelir/yardim almayacağınızı onaylamanız gerekir.

CERB’e nasıl başvurulur?

Başvurmanın 2 yolu var:

1.Online: CRA My Account Hesabı araciligiyla (CRA hesabi acmak icin tiklayiniz.)

Online: My Service Canada hesabinizdan

2.Telefonla: 1-800-959-2019 or 1-800-959-2041 bu hatlari arayarak otomatik telefon hizmeti ile (max 2dk nizi alir.). Aramadan once SIN numaraniz ve posta kodunuzu bir yere not edin.

Telefonla aradiginizda ilk adim Ingilizce yada Fransizca dilini secmeniz.Sonrasinda SIN ve posta kodunuzun son 3 hanesini dogrulamaniz,ardindan basvurdugunuz periyod, en son olarak da CERB yardimi almak icin uygun oldugunuzu dogrulamaniz gerekmekte.

CERB yardimini CRA size direct deposit veya posta kodunuza ait olan adresinize cheque ile gonderilcektir, tabi hangisi ile odenek alacaginiz CRA nin sisteminde varola odeme methodu ile belli olacaktir.

Başvurduktan sonra

CERB için kriterlere uygunsanız, 4 haftalık bir süre için 2.000$ (haftada 500$) yardim alacaksiniz.

CERB yardimi hesabima nasil yatirilacak?

Eger daha onceki yil tax file ederken direct deposit bilgileriniz (guncel banka bilgilerinizi iceren) CRA accountunuzda mevcut ise, yada ilk kez CRA hesabi actiktan sonra guncel direct deposit hesap bilgilerinizi sisteme girdiyseniz banka hesabiniza electronic olarak 3 is gunu icinde yardim paraniz otomatik olarak yatacaktir.

Eğer direct deposit bilgileriniz CRA’nin sisteminde yoksa, yaklaşık 10 iş günü içinde cekiniz adresinize posta olarak gonderilecektir.

CERB yardimina ihtiyac durumunuz devam ederse, en fazla 16 hafta (yani toplam 4 dönem), birden fazla (en fazla 4 kez olmak uzere) tekrar basvurup CERB yardim alabilirsiniz.

Not: Bu CERB yardimi vergiye tabidir ve gelecek yılın vergi dosyalamasında CERB ödemelerini de bildirmeniz gerekir. 2020 vergi yılı için bununla ilgili bilgi My Account under Tax Information Slips (T4 and more) adi altinda sunulacaktır.

CERB hakkında sorular:

  • Service Canada veya CRA ile CERB’e başvurmanız gerekip gerekmediğinden emin değil misiniz? Bu linke tiklayiniz, sayfanin en altinda gordugunuz sorulara vediginiz cevaplarla hangisine basvurmanizin uygun oldugu size bildirilecektir.
  • CERB ve EI ile ilgili kafaniza takilan sorularin cevaplarini otomotik yardim hattiyla telefonla 1-833-966-2099 numarasini arayarak, telefondaki ses sisteminin yonlendirmesiyle bircok sorunuza cevap bulabilirsiniz.
  • CERB basvurusu veya CRA accountunuz hakkında telefonda size yardimci olabilecek bir temsilciyle konuşmak için: 1-800-959-8281

Yardimlar hakkinda daha detayli bilgi icin linkler:

1.https://www.canada.ca/en/department-finance/economic-response-plan.html

2.https://www.canada.ca/en/services/benefits/ei/cerb-application.html

3.https://www.canada.ca/en/revenue-agency/services/benefits/apply-for-cerb-with-cra.html

Read Previous

Toronto’nun En Iyi 10 Turk Marketiyle Ucuz ve Kaliteli Alisveris Imkani

Read Next

Kanada Koronavirus Yardımı(CERB) ile İlgili En Cok Merak Edilen 22 Soru ve Cevap

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *