Kanada Koronavirus Yardımı(CERB) ile İlgili En Cok Merak Edilen 22 Soru ve Cevap

kanada koronavirus yardimi (CERB)

(CERB)

Kanada koronavirus yardimi (CERB), son gunlerde herkesin hakli olarak merak konusu oldu.Kanada hukumetinin yaptigi bu yardim ve EI ile ilgili akliniza gelen soru ve cevaplari asagida bulabilirsiniz.

1.Kanada Koronavirus CERB Yardimi (Kanada Acil Yardim Yaniti) Nedir?

Kanada hukumeti Koronavirus Yardiminini 2 paket halinde duyurdu: EI (Employment Insurance) ve CERB (Canada Emergency Response Benefit).

2.EI mı yoksa CERB’e mi başvuracağımı nasıl bilebilirim?

Eger Koronavirus (COVID-19) nedeniyle isyerinizde çalışmayı durdurduysanız, EI (Employment Insurance=İstihdam Sigortası) için uygun olup olmadığınıza bakılmaksızın CERB (Kanada Acil Müdahale Yardımı) ‘e başvurmalısınız. Simdilik CERB yardimi 15 Mart 2020 – 3 Ekim 2020 dönemi için geçerlidir.

6 Nisan 2020′ den itibaren başvuru sürecinde size yardımcı olacak tek bir portal olacaktır. Bu portaldan, size en uygun olan başvuruyu tamamlamak için birkaç basit soruya verdiğiniz yanıtlara gore uygun olan portala yönlendirileceksiniz (yani bu yanitlardan EI (İş Sigortasi) muracatina uygun olup olmadiginiz gibi).

Employment Insurance (İş Sigortası) almaya hak kazanan ve işini kaybeden Kanadalılar EI’ya başvurmaya devam edebilirler.

15 Mart 2020 veya sonrasında EI ödeneği almaya hak kazandıysanız, talebiniz otomatik olarak CERB aracılığıyla işleme konacaktır.

Annelik, ebeveyn, bakıcilik, balıkçılık ve iş paylaşımı(worksharing) gibi diğer EI faydaları için de başvurmaya devam etmelisiniz.

3.Kanada Acil Müdahale Yardımı(CERB) için nereden başvurabilirim?

CERB yardimina 6 Nisan’dan itibaren burayi tiklayarak basvurabilirsiniz.

EI (Employment Insurance) almaya hak kazanan ve COVID nedeniyle işini kaybeden Kanadalılar EI’ya başvurmaya devam edebilirler.


4.Kanada Acil Müdahale Yardımı için uygunluk kriterleri nelerdir?


CERB icin basvuru yapabilme sartlari:

 • En az 15 yaşında olup Kanada’da ikamet etmek;
 • COVID-19 nedeniyle çalışmayı bırakmışsaniz veya EI’nin hastalik ve diger avantajlarina basvurma imkaniniz varsa,(yani EI’ya basvurmaniz CERB basvurusuna engel degil.)
 • 2019’da veya başvuru tarihinden 12 ay önce en az 5.000 dolar gelir elde etmis olan; ve
 • İlk dört haftalık dönemde ardisik en az 14 gün boyunca issiz kalmis olan yada kalma olasiligi olan (buna self-employment da dahil). Sonraki basvuru donemleri içinde de herhangi bir geliri yada gelir beklentisi olmayacak olanlar.

 • En az 5.000$ ‘lık gelir: calistiginiz kurumdan yada kendi isinizden (self-employment) elde ettiginiz gelir olabilir. EI’na hak kazanamayanlar için, EI programı kapsamında doğum ve ebeveyn yardımlarını ve / veya gelir hesaplamasının bir parçası olarak Quebec’te Ebeveyn Sigortası Planı kapsamında ödenen benzer yardımları da ekleyerek toplam gelirinizi hesaplayabilirsiniz.

5.CERB alırken başka gelir elde edebilir miyim?

COVID-19’un bir sonucu olarak çalışmayı bırakmış olmanız ve ilk dört haftalık dönemde en az 14 gün boyunca hicbir gelirinizin olmaması gerekir (buna self-employment yani kendi isinizden elde ettiginiz gelir de dahil). Ayrica buna ücretli izin gelirleri, serbest meslek(self-employment) geliri veya EI yardımlarının tahsili de dahildir.

Sonraki dönemlerde, herhangi bir istihdam veya serbest meslek geliri beklememelisiniz.

EI’dan düzenli veya hastalık ödeneği almaya hak kazanıyorsanız CERB için de başvurabilirsiniz.

Eyaletinizde veya bölgenizde izin verildiği takdirde, CERB (Kanada Acil Müdahale Avantajı)nı aldığınızda aynı zamanda eyalet veya bölgesel destek ödemeleri de alabilirsiniz.

6.Kanada Acil Müdahale Avantajına (CERB) erişmek için işten çıkarılmam gerekir mi?

Hayır.

Şirketlerine bağlı kalan işçiler, COVID-19’un bir sonucu olarak çalışmayı durdurmaları ve ilk dört haftalık dönemde en az 14 gün boyunca geliriniz olmamasi şartıyla CERB yardimi alabilirler. Sonraki dönemler için, geliriniz olmadigi takdirde CERB basvurusu yapmaya devam edebilirsiniz. Tabi diğer uygunluk gereksinimlerini de karşılamalisiniz.

EI düzenli veya hastalık ödeneği almaya hak kazanıyorsanız CERB için de başvurabilirsiniz.

7.Kanada Acil Müdahale Yardımı için başvurduğumda herhangi bir belge sunmam gerekir mi?

Kişisel iletişim bilgilerinizi, SIN (Sosyal Sigorta Numaranızı) vermeniz ve uygunluk gereksinimlerini karşıladığınızı onaylamanız gerekecektir.

Gelecek bir tarihte CERB almaya uygunluğunuzu doğrulamak için ek belgeler sağlamanız istenebilir.

8.Kanada Acil Müdahale Yardımı(CERB) için hangi koşullar altında başvurabilirim?

CERB (Kanada Acil Müdahale Yardımı), koronavirus (COVID-19) ile ilgili nedenlerle çalışmayı bırakanlar için kullanılabilir. Bu durum (Çalışmayı birakma) örnekleri aşağıdakileri içermekle birlikte bunlarla sınırlı değildir:

 • İşinizden ayrıldınız veya çalışma saatleriniz sıfıra indirildiyse;
 • Koronavirus (COVID-19) nedeniyle karantinada veya hastaysanız;
 • COVID-19 nedeniyle hasta veya karantinada olan yakinlariniza bakmak durumundaysaniz
 • ve / veya COVID-19 nedeniyle bakım tesisi kapalı olan çocuklara veya diğer bakmakla yükümlü olduğunuz kişilere bakmak için işten uzaktasınız.

EI odeneği almaya hak kazanıyorsanız CERB (Kanada Acil Müdahale) Yardımı için de başvurabilirsiniz.

İşinizden gönüllü olarak ayrılırsanız CERB (Kanada Acil Müdahale) Yardımı için uygun değilsiniz.

9.EI (İstihdam Sigortası) kapsamında haftada 500 dolardan fazla almaya hak kazanırsam daha yüksek tutarı alır mıyım?

Hayır.

Kanada Acil Müdahale Yardımı(CERB) için başvurduğunuzda,EI (İş Sigortası) yoluyla almaya hak kazanmış olabileceğinize bakılmaksızın, haftada 500 $ alacaksınız.

Bununla birlikte, Kanada Acil Müdahale Yardımı(CERB) almayı bıraktıktan sonra İş Sigortası(EI) almaya devam edebilirsiniz ve CERB’yi aldığınız süre zarfi EI hakkınızı etkilemez.

10.Kanada Acil Müdahale Yardımı(CERB) ile ne kadar alabilirim?

Uygunluk şartlarını karşılıyorsanız, haftada 500 dolar alırsınız. En fazla 16 haftalık fayda ödenebilir.

Vergi kaynağında düşülmese de, CERB vergiye tabidir. 2020 vergi yılı için gelir verginizi beyan ederken CERB den aldiginiz yardimi, gelir olarak bildirmeniz beklenir.

11.Kanada Acil Müdahale Yardımı(CERB) ödememi ne zaman ve nasıl alacağım? Bekleme süresi var mı?

CERB yardimi icin başvurunuzu gönderdikten sonraki 10 gün içinde başlayacaktır. Bekleme süresi yoktur.(Hatta CRA accountunuz varsa ve direct deposit bilgileriniz bu accountta yer aliyorsa, basvurduktan birkac gun sonra CERB yardimi hesabiniza deposit edilmis olacaktir.)

Ödemeler doğrudan mevduat veya çek ile yapılacaktır. Doğrudan depozitoyu seçerseniz size daha hızlı ödeme yapılacaktır.(1-3 gun)

Ödemeleriniz, uygunluk tarihinize kadar geriye dönük olacaktır.

12.Kanada Acil Müdahale Yardımı (CERB) nedir?

CERB (Kanada Acil Müdahale Yardımı), koronavirus (COVID-19) ile ilgili nedenlerden ötürü çalışmayı bırakan ve herhangi bir isten sagladiginiz gelir (istihdam veya serbest meslek geliri) olmayan kisilere veya EI (istihdam Sigortası) dan düzenli veya hastalık ödeneği almaya hak kazanan kişilere geçici gelir desteği sağlar.(yani EI ve CERB’in ikisine ayni anda basvurulabilinilir.)

Yeni Kanada Acil Müdahale Avantajı haftada 500 dolar sağlıyor. En fazla 16 haftalık fayda ödenebilir.

Bu avantaj 15 Mart 2020 ile 3 Ekim 2020 arasında geçerli olup en geç 2 Aralık 2020’ye kadar başvurabilirsiniz.

13.Koronavirus (COVID-19)’dan dolayi karantinadaysam veya hastaysam CERB( Kanada Acil Müdahale) Yardımı almak için tıbbi belgeye ihtiyacım var mı?

Hayır. Yalnızca online application (başvuruda) bulunmanız gerekir.

14.Kanada Acil Müdahale Yardımı (CERB) için nereden başvurabilirim?

Service Canada ve CRA, Kanadalıların CERB yardimina en basit ve hızlı şekilde erişmelerini sağlamak için birlikte çalışıyor.

İşsiz olan ve EI almaya hak kazanan kişiler de CERB’e buradan başvurabilirler.

15.Kanada vatandaşi veya PR’iniz yoksa CERB(Kanada Acil Müdahale Yardımı) alabilir misiniz?

Kanada Acil Müdahale Yardımı’na(CERB) hak kazanabilmek için Kanada’da ikamet etmeli ve geçerli bir SIN number (Sosyal Sigorta Numaranız) olmalıdır.

Kanada vatandaşı veya PR (permanent residence) olmayan işçiler – yani geçici olarak Kanada’da calismakta olan yabancı işçiler ve uluslararası öğrenciler dahil – diğer uygunluk şartlarını yerine getirmeleri halinde CERB yardimina basvurabilirler.

16. Kanada’da 5.000 dolarlık asgari gelirin kazanılması gerekiyor mu?

Hayır.

Bu 5000 dolarlik gelirin Kanada’da kazanılmis olmasi gerekmez, ancak Kanada’da ikamet etmeniz gerekir.

17. Halihazırda EI (İş Sigortası) odenegi alıyorsam CERB (Kanada Acil Müdahale Yardımı) için yeniden başvurmam gerekir mi?

Hayır.

Halihazırda EI’ dan yardim alıyorsanız, EI sürenizin sonuna kadar almaya devam edeceksiniz.

Aynı dönem araliginda yani ayni anda EI (İş Sigortası ödeneği) ve CERB (Kanada Acil Müdahale Yardımı) yardimi size odenmiyecektir.

18.EI (Employmen Insurance=İş Sigortası) normal odenek veya hastalık ödeneği için başvuruda bulundum, ancak talebim henüz işleme koyulmadı, Kanada Acil Müdahale Yardımı(CERB) için yeniden başvurmam gerekiyor mu?

Hayır.

15 Mart’tan önce EI’ya hak kazanırsanız, talebiniz önceden mevcut EI kurallarina gore işleme konacaktır.

15 Mart veya sonrasında EI’dan normal odenek veya hastalık ödeneği almaya hak kazanırsanız, talebiniz otomatik olarak Kanada Acil Müdahale Avantajı(CERB) aracılığıyla işleme konacaktır.

Service Canada, tüm bu talepleri mümkün olan en kısa sürede işleme koyuyor.

19.EI (İstihdam Sigortası) kapsamında haftada 500 dolardan az yardim alma durumum soz konusu olsaydı, yine de 500 dolarlik yardim alabilir miydim?

Evet.

CERB (Kanada Acil Müdahale Yardımı)’ na başvurduğunuzda, EI (İstihdam Sigortası) yoluyla ne kadar yardim almaya hak kazanmış olabileceğinizden bağımsız olarak haftada 500$ alacaksınız.

20.15 Mart’tan önce çalışmayı bıraktıysam, ancak 15 Mart’tan sonra EI (İş Sigortası)’ya başvurduysam hangi zaman dilimine gore EI kurallari gecerli olacak?

15 Mart’tan önce EI’dan normal odenek veya hastalık ödeneği almaya hak kazandiysanız, talebiniz o zamanki mevcut EI (İş Sigortası) kurallarına gore işleme konacaktır.

21.Annelik / ebeveyn gibi özel yardimlara sahipsem de Kanada Acil Müdahale Yardımı’na(CERB) başvurabilir miyim?

EI (İş Sigortası) Programı kapsamında doğum / annelik giib diğer özel yardımları almayı bitirdiğinizde işe geri dönmeniz beklenmektedir.

Ozel izninizin sona ermesi sonrasinda eger Koronavirus (COVID-19) ile ilgili nedenlerden dolayı çalışma alani artik mevcut değilse, uygunluk şartlarını yerine getirmeniz koşuluyla Kanada Acil Müdahale Yardımı’na (CERB) başvurabilirsiniz.

22.Temettü(Dividends) alırsam Kanada Acil Müdahale Yardımı(CERB) basvurusu için uygun muyum?

Evet, temettüler non-eligible temettüler olduğu sürece (genellikle, küçük işletme oranında vergilendirilen şirket gelirlerinden ödenenler).

Kişi bu temettu gelirini CERB için aranan 5.000$ gelir gereksinimine dahil edebilir.

Detaylar ve Kaynak: https://www.canada.ca/en/services/benefits/ei/cerb-application/questions.html

Read Previous

Koronavirus Yardim Basvurusunun 2 Yolu – Canada Emergency Response Benefit (CERB)

Read Next

Kanada’da Eğitimin 7 Harika Yönü

2 Comments

 • Ogrenci olup Osap alanlar, sartlari sagliyorsa bu yardima basvuru yapabilirler mi?

  • Merhabalar Ahmet Bey,
   Sorunuz icin cok tesekkur ederiz. Soyle ki, eger yazimizda belirttigimiz (ayrica bu linke de bakabilirsiniz),CERB basvuru kosullarina sahipseniz basvurmanizda bir sakinca gorunmemekte. OSAP alanlar CERB’e basvuramaz diye bir bilgi canada.ca’de gecmemekte.Umarim yardimci olabilmisizdir.Iyi gunler,saglikla kalin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *