LifeLabs firması, siber saldırı ardından Ontario ve B.C.’deki 15 milyon müşterinin bilgisi açığa çıktıktan sonra kefaret parası ödüyor

LifeLabs firması, siber saldırı ardından Ontario ve B.C.'deki 15 milyon müşterinin bilgisi açığa çıktıktan sonra kefaret parası ödüyor 1

Kanada’nın en büyük laboratuvar test şirketi kişiye özel verilerin halka açıklanmadığını söyledi.

LifeLabs firması, bilgisayar sistemlerinde bir siber saldırıdan sonra milyonlarca müşterinin hassas bilgilerini geri kurtarmak için suçlulara ödeme yaptığını söyledi.

LifeLabs, B.C.’deki laboratuar testlerinin yaklaşık yüzde 34’ünden sorumlu. 

LifeLabs başkanı Brown’un mektubuna göre, müşterilerin adları, adresleri, doğum günleri, e-posta adresleri, müşteri girişleri ve şifreleri, sağlık kartı numaraları ve laboratuvar test sonuçları saldırıdan etkilendi. Ancak Brown, LifeLabs tarafından işe alınan siber güvenlik uzmanlarının, dark web (karanlık internet)’de bile müşteri verilerinin kamuya açıklandığını görmediğini söyledi.

Bu LifeLab’ın bilgisayar sistemlerini  ilgilendiren ilk olay değil. Ocak 2013’te, B.C. Kamloops’taki binlerce hastanın tıbbi bilgileri kayboldu.

O yılın Haziran ayına kadar, şirket 16.000’den fazla hastanın bilgilerini saklayan bir sabit diski kaybettiğini itiraf etmemişti.

LifeLabs, Gizlilik Komiserlerinin en son siber saldırıyı zaten araştırdığını ve şirketin siber savunmasını güçlendirmek için yıllar içinde adımlar attığını ve ek olarak, şirketin dark web (karanlık internet) de dahil olmak üzere bir yıllık ücretsiz kimlik hırsızlığı sigortası sağlayacağını söyledi.

Çalınan bilgilere bağlı olarak – siber saldırıdan kaynaklanan diğer büyük bir endişe, tıbbi verilerin yalnızca kimlik hırsızlığı veya tıbbi dolandırıcılık için değil aynı zamanda şantaj amaçlı kullanılmak için çalınması da olabileceği yönünde.

Read Previous

Mississauga Kira Fiyatlarının 2020’de Toronto’dan Daha Fazlası Artacağı Tahmin Ediliyor

Read Next

Kanada’ya Gelmek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *