Kanada’daki College ve Universiteler

Kanada'daki College ve Universiteler 1

Kanada’daki college ve universiteler tum dunya genelinde ogrenciler tarafindan hergecn gun cazibedar hale gelmekte.Kanada genelinde kamu tarafından finanse edilen 127 college, enstitü ve universitelerde 15.000’den fazla program arasından seçim yapabilirsiniz.

Kanada college programları, hem yüz yüze hem de uzaktan eğitim yoluyla çevrimiçi olarak tam zamanlı (full-time) veya yarı zamanlı (part-time) olarak sunulmaktadır. Programların uzunluğu birkaç ay ile 4 yıl arasında değişmektedir. Kanada’da eğitiminizi İngilizce veya Fransızca olarak da alabilirsiniz.

Peki hangi alanlarda calisabilirsiniz bunlari merak ediyorsaniz iste en populer egiitm alanlarin listesi:

 • Tarım ve tarımsal gıda
 • Yayıncılık ve gazetecilik
 • İşletme
 • Diş sağlığı
 • Tasarim
 • Mühendislik teknolojisi
 • Çevre
 • Sağlık
 • Otelcilik yönetimi
 • Bilgi ve iletişim teknolojisi
 • Dil ve sanat
 • Fen Bilimleri
 • Sosyal Hizmetler

Kanada’daki college ve universitelerin egitim maliyeti

Kanada’da universite programlarının uzunluğu değişken oldugu icin kolejler üniversite egitiminde genellikle daha ucuzdur. Bazı programlar, Kanada’dayken size gelir sağlayabilecek, part time işte calisabilme imkani da sunar.

Bazı okulların ücretsiz eğitim sunduğunu göreceksiniz, diğerleri ise üniversiteye ve eğitim programınıza bağlı olarak yıllık yaklaşık 2.000 CAD ile yıllık 18.000 CAD arasında değişmektedir. Araştırmanızı yapmak işe yarar, bu nedenle tek bir aramada en fazla 3 kolej ve hedefi karşılaştırmayı deneyin.

Kanada’da college ve universiteler icin eğitim bursları

Kanada’da öğrenim görmek için burs almaya hak kazanabilirsiniz. Kanada Hükümeti, bircok eyaletde birçok eğitim kurumu icin uluslararası öğrencilere fon sağlamaktadır.

Kanada’da eğitiminize 7 adım

 • Eğitim programınızı seçin ve hangi okullarda olduğunu bulun.
 • Bursları araştırın ve başvurun.
 • En çok ilginizi çeken Kanada üniversitelerine başvurun.
 • Kanada’da okumak için bütçenizi hazırlayın.
 • Çalışma izninizi alın.(Study Permit)
 • Kanada’da yeni hayatınızı planlayın.

Kanada College ve Universiteye Kabul Şartları

 • Kanada’daki her kolej ve universitenin kendine ozel kabul koşulları vardır.
 • Okuyacaginiz programın kabul koşulları hakkında bilgi edinmek için, katılmak istediğiniz kolejlerin web sitelerini ziyaret edin.
 • Bir Kanada kolejinde okumak için, eğitiminiz için seçtiğiniz dile bağlı olarak İngilizce veya Fransızca dil yeterliliklerinizin kanıtını sunmalısınız.
 • İngilizce egitim veren kolejler (ki cogunluk bu sekilde), yabancı dilde yeterlilik kaniti olarak tum dunya genelince de bilinen ve cok genis kapsamli gecerliligi olan ingilizce testlerinden TOEFL ve IELTS dil sinavlarini yada Kanada Akademik İngilizce Dil Değerlendirmesi (CAEL) sinavini basariyla gecmenizi ister.
 • Fransızca eğitim veren kurumlar, öğrencileri bireysel olarak değerlendirir. Belirli bir üniversitenin neye ihtiyacı olduğunu öğrenmek için, devam etmek istediğiniz okuldaki Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına danışın.

Kanada’daki College ile Üniversite Arasindaki Fark Nedir?


Kanada’daki college ve üniversiteler, lise sonrası eğitim anlamina gelen postsecondary egitim kurumları olarak adlandirilir.Ancak asagida da anlattigimiz uzere ikisi birbirinden farkli kurumlardir.


Kanada Üniversiteleri


Kanada’daki universiteler, lisans ve yüksek lisans dereceleri sunar (lisans, yüksek lisans, doktora).Diş hekimliği, doktorluk, hemşirelik vb. gibi hastanelerde calisabileceginiz meslekler için diploma imkani sunarken, aynı zamanda İngilizce, biyoloji, ve çocuk gelisimi vb. gibi daha genel konularda da egitim gorebileceginiz kurumlardir.
Bazı dersler ve okullar pratik ve teorik egitim verecek olsa da üniversiteler teoriye daha fazla odaklanıyor.
Ayrica Kanada’da universite okumak college okumaktan cok daha pahalıdır ve egitiminizi tamamlamaniz da daha uzun sürer.

Kanada’ki Collegelar


Collegeler normalde diploma, sertifika, önlisans ve lisans diplomasi sunar.
Programlar esas olarak: veteriner teknisyeni, eczaci teknisyeni, vinç operatörü, paramedik, kuaför,dis hekimi asistani, dis temizligi uzmani (Dental Hygienist) vb. gibi daha spesifiktir.Yani mezun oldugunuzda genel olarak ne is yapacaginiz bellidir.
College(Kolej) programları normalde daha kısa ve daha ucuzdur ve de uygulamalı denilen practical eğitime odaklanır.

Kanada’daki kolejler öğrencileri calisma hayatina hazırlamak için uygulamalı eğitime odaklanır. Üniversite, öğrencilerin geniş konular üzerinde çalıştığı ve profesörlerin zamanlarını öğretim ve araştırma arasında paylaştığı geleneksel akademik ortamdır.

Kısacası, hemen bir iş arıyorsanız Kolej’e gidin, ancak bir doktor, diş hekimi, mühendis, bilim adamı vb. olmak istiyorsanız üniversiteye gitmeniz gerekir.


Bunlar genellemeler ve birçok istisna var. Ama bu iyi bir başlangıç. İyi bir vaka çalışması için Kingston, Ontario’daki St. Lawrence Koleji ve Queens Üniversitesi’ni karşılaştırın. İlgili görev beyanlarındaki farklılıkları iyi anlayacaksınız.

Üniversiteler akademik ve profesyonel programlara odaklanır. Kolejler daha çok kariyer eğitimi ve business (ticarete) odaklanır.


“Üniversite” ve “college” kelimelerinin İngilizce konuşulan farklı ülkelerde farklı egitimsel karsiliklari iceren anlamları vardır. Kanada’da kolejler ve üniversiteler farklı kurumlardır – genellikle kolejlerin üniversitelerden farklı programlar icerir.


Kolejler:

Uygulamalı sanat ve teknoloji programlari tam zamanlı (full-time) ve yarı zamanlı (part-time) diploma ve sertifika programlarına sahiptir. Birçoğu aynı zamanda uygulamalı çalışma alanlarında lisans derecesi sunmaktadır.

Kolejler, üniversitelere göre kariyer odaklı olma eğilimindedir. Bu, pratik veya uygulamalı eğitim sundukları anlamına gelir. Genellikle, bir sertifika programı 1 yıl veya daha azdır ve bir diploma programı 2 veya 3 yıldır.
Kolejlerde ayrıca ticaret, marketing ve asistanlik eğitimi, dil eğitimi ve beceri geliştirme bulunmaktadır.


Üniversiteler


Üniversiteler diploma verebilen kurumlardır. Tüm üniversitelerin lisans derecesi vardır ve birçoğunun lisansüstü (yüksek lisans ve doktora) programları da vardır. Ontario’daki üniversiteler devletten bağımsızdır. Her ne kadar İleri Eğitim ve Beceri Geliştirme Bakanlığından fon alsalar da, her kurum kendi kendini yönetmekte ve kendi programlarını, ogrenci kabullerini ve fakültelerini düzenlemektedir.


Tam zamanlı eğitim alırsanız, lisans derecelerinin tamamlanması genellikle 3-4 yıl sürer. Bir yüksek lisans programına (Yüksek Lisans derecesi) gitmek istiyorsanız, genellikle bir “onur derecesi” (dördüncü yıl) gereklidir. Birçok üniversite öğrencilerin konu alanlarını (örn. Kimya ve Biyoloji Bilim Lisansı) “çift anadal” olarak birleştirmelerine izin verir.
Birçok üniversite tıp, diş hekimliği ve hukuk gibi profesyonel programlar da sunmaktadır. Bazı durumlarda, bu programlara 2 veya 3 yıllık lisans eğitiminden sonra başlayabilirsiniz.
Eyalet hükümeti bu hakkı vermedikçe bir eğitim kurumu Ontario’da derece veremez. Ontario’da kısmi derece veren yetkili kurumlar vardır. Bu okulların hepsi mezhepseldir, yani dini bir bağları vardır.
Bu yardımcı olur umarım
İsimlendirdiği büyük enstitülerin yanı sıra, OCAD – Ontario sanat ve Tasarım Koleji (ismine rağmen, aslında bir Üniversite) ve “Toronto bölgesinde” bulunan Sheridan Koleji de var.
Ayrıca ticaret eğitimine odaklanan çok sayıda özel Kolej (Trebas Enstitüsü, St. Clair, Lambton…) vardır.


“College” ve “Üniversite” nin Kanada’da dünyanın diğer bölgelerinden (özellikle ABD) farklı şeyler ifade ettiğine dikkat etmek önemlidir.
ABD’de “College” genellikle 4 yıllık bir lisans derecesi sunan herhangi bir kurum için kullanilan bir terimken – Kanada’daki “College” daha çok uygulamalı olma eğilimindedir.

Kanada’daki collegelar genellikle 1-3 yıllık sertifikaya odaklanır, bazi programlar 4 yillik lisans diplomasi da sunmakta.Ancak Kanada’da hicbir college universiteler gibi lisansüstü egitimi/diplomasi vermemekte.


Öte yandan Kanada’daki “üniversiteler” in hepsinde 4 yıllık lisans programları vardır (çoğu lisansüstü programlara da sahiptir).
Bu nedenle seçiminiz sadece ne okumak istediğinize değil, aynı zamanda ne tür bir derece aradığınıza veya gelecekte ne tür bir eğitim isteyebileceğinize de bağlı olacaktır.

Read Previous

Kanada’da Eğitim Ucretleri

Read Next

Kanada Dil Okulları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *