Kanada’da sağlık hizmetleri

Kanada’da sağlık hizmetleri 1

Kanada’da sağlık sigortası

Uluslararası bir öğrenci olarak, bulunduğunuz şehrin veya bölgenizin sağlık hizmeti kapsamını size kapsayıp kapsamadığını öğrenmeniz gerekir. Eğer kapsıyorsa, o eyaletteki veya bölgedeki doktorlara ve hastanelere erişebileceksiniz. Bu tür sağlık sigortası diş hekimleri, masörler, fizyoterapi ve diğer benzer hizmetleri kapsamaz.

Ülkenin uluslararası öğrenciler için ücretsiz sağlık sigortası kapsamının bulunmadığı kısımlarında, üniversiteniz veya kolejiniz özel sağlık sigortası satın almanızı isteyecektir. Örneğin Ontario’da, tüm uluslararası öğrenciler Üniversite Sağlık Sigortası Planı tarafından sağlanan sağlık sigortasına sahiptir.

Seyahat sağlık sigortası

Seyahat sağlık sigortası temel sağlık sigortasından farklıdır. Kanada’daki zamanınız kısa ise (1 yıldan az) ve Kanada’nın farklı bölgelerinde yaşamayı düşünüyorsanız faydalı olacaktır. Aşağıdaki öğrenciler için gerekli olabilir:

  • Lisede sadece 9 veya 10 ay bulunacaklar için
  • 12 veya 20 haftalık dil okulu için (6 aydan az)
  • Bir yaz kampı dil okulu için 
  • Üniversite veya kolej çalışmalarının bir parçası olarak bir kooperatif programı veya staj programı için

Seyahat sigortasının nereden ve nasıl satın alınacağını öğrenmek için:

Seyahat acentenize ve gitmeyi planladığınız Kanada okulu ‘na danışabilirsiniz

Evinizden ayrılmadan önce doktorunuzdan veya sağlık kliniğinizden size şunları vermesini isteyin:

  • Özellikle diyabet veya epilepsi gibi devam eden bir sağlık durumu için tıbbi kayıtların bir kopyası
  • Kanada’da ihtiyacınız olan reçeteli ilaçların listesi
  • Aşı kayıtlarınız

Kanada’yı düzenleyen zorunlu aşı yasaları olmasa da, ilköğretim ve liseler tipik olarak öğrencilerin birçok çocukluk hastalığı için aşı olmasını zorunlu kılmaktadır. Öğrencilerin ihtiyaç duydukları aşı türleri farklı il ve bölgelerde değişiklik gösterir.

Acil Durumda

Ülke genelinde, ciddi bir şekilde yaralandığınız veya ağır bir şekilde hastalandığınızda sizi hastaneye götürecek ambulansa erişmek için cep telefonundan veya herhangi bir telefondan 911’i arayın.

Kanada’da ilaç satın almak

Kanada’da, eczaneden veya marketlerden ilaç satın alabilirsiniz. Reçeteli ilaç için, bir doktordan yetkili bir reçeteye ihtiyacınız olacaktır. Reçete almak için doktora ofisinde veya hastanede görünmelisiniz.

Bazı öğrenci sağlık sigortaları reçeteli ilaçların maliyetini karşılar ama bazıları bu kapsama sahip değildir. Reçeteli ilaçların maliyetini kapsayan genişletilmiş sağlık sigortası satın alabilirsiniz. Üniversitenize veya yüksek okulunuza bunu sormayı unutmayın.

Read Previous

Kanada’ya Gelmek

Read Next

Kanada’da Eğitim Ucretleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *