Yumurta dondurma metodunun ‘yararları çok’. Ancak eş zamanı olarak dezavantajları da

Yumurta dondurma metodunun 'yararları çok'. Ancak eş zamanı olarak dezavantajları da 1

Najma Kahiye henüz bir çocuk sahibi olmaya hazır değil, ancak çok uzun süre beklerse doğurganlığını kaybedeceğinden endişe ediyor.

32 yaşındaki Toronto merkezli politika uzmanı, yumurtalarını dondurma işlemine başlamak üzere. Onun için yumurta dondurma, kariyerinde ilerlerken ve doğru partneri ararken “gönül rahatlığı” sağlıyor.

Yumurtanın dondurulması, yumurtalıkların alınan hücrelerin daha sonra kullanılmak üzere döllenmemiş olarak dondurulması anlamına gelmektedir. İlk olarak, tedavilerinin hamilelik şanslarını etkileyebileceğinden endişelenen kanser hastalarına yardımcı olmak için ortaya çıkmıştı. Doktorlar şimdi ise bazen tıbbi bir geçişten önce insanları transgender  bireylere bu süreci önermektedir.

Ancak Kuzey Amerika’da giderek artan sayıda kadın birey “sosyal yumurta dondurma” – kadınların tıbbi olmayan nedenlerle yumurtalarını dondurduğu – operasyona dahil oluyor. Çünkü bir aile kurmaya hazır olmadan doğurganlıklarını kaybedebileceklerinden endişe ediyorlar .

Yumurta dondurma metodunun 'yararları çok'. Ancak eş zamanı olarak dezavantajları da 2

Yumurta dondurması ile ilişkili “deneysel” lik etiketi – önce 2012’de Amerika Birleşik Devletleri’nde, ardından 2014’te Kanada’da – güvenlik ve verimliliğindeki iyileştirmelerden sonra kaldırıldı ve kullanımı artmaya başladı.

Kanada’da, tıbbi olmayan yumurta donması o kadar hızlı büyüyor ki, Kadın Hastalıkları ve Jinekologlar Derneği geçen yıl doktorlar için yeni bir kılavuz seti yayınlamayı planlarına aldı.

Angel Petropanagos, popülaritesindeki artışa rağmen, yumurta dondurmanın gümüş bir kurşun olmadığını söylüyor.

Dondurulmuş yumurta kullanımına dair bilgiler hamileliklerle ilgili kapsamlı veriler sınırlıdır, ancak 10 yılı kapsayan Birleşik Krallık doğurganlık kliniğinin analizi “dondurulmuş yumurtalarını kullanan beş kadından birinin hamile kaldığını ve bebek sahibi olduğunu” belirtti. Arka planda, klinikler başarı oranları için optimize edilmemiş ve kâr için optimize edilmiş olabilir.”

Yumurta dondurma metodunun 'yararları çok'. Ancak eş zamanı olarak dezavantajları da 3

Birçok teknoloji şirketi, 2014 yılında Facebook ve Apple ile başlayan bir furyayla yumurta dondurma için sigorta kapsam alanı sunuyor. Kasım ayında Goldman Sachs, yumurta dondurma işlemi maliyetini karşılamak için de çalışmaları olduğunu açıkladı.

Toplum ve biyolojiden arasındaki erkek egemen sorunlar çözülmedi . Ve Dr. Hannam ekledi; Bu alanda yumurta dondurma, yara bandı gibi mi hissediliyor? Kesinlikle. Ancak bugün yaşayan birçoğumuz için, hepimize faydalı olacak.

Read Previous

Yüzlerce Torontolu Sahte Park Biletlerini Bularak Güne Başlıyor

Read Next

Türk Hava Yolları Vancouver’a aktarmasız uçuş yapmayı planlıyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *