Kanada’ya Nasıl Gidilir?

Kanada’ya Nasıl Gidilir? 1

Kanadaya Nasıl Gidilir

Kebap ya da tatlı ustası olmanız ve sosyal medyayı yoğun bir şekilde kullanmanız Kanada’ya gelebilmeniz için yeterli değil. Kanada’ya nasıl gidilir sorusu Kanada’ya gitmek isteyene kişilerin sık sık sorduğu bir sorudur. Bu yazımızda Kanada’ya nasıl gidilir sorusunu detaylı bir şekilde açıklayacağız. 

Kanada Davet Süreci

  • Bana Davet Gönderin” – yazısının yanı sıra sosyal medyada  2 porsiyon kebap ve bilumum ızgara çeşitlerini içeren resimler ile Kanada Türk Facebook gruplarında paylaşılır. 
  • Bunu gören kişiler ise “Aaaaa kebap yapabiliyormuş, hemen Kanada’ya gelmesi için davet gönderelim restaurant açarız” diyerek davet işlemine başlar. 
  • Bunu gören kişi Kanada hükümetine mektup yazar ve “aşağıdaki Facebook profiline sahip kişiyi biz sonucu ne olursa olsun Kanada’ya istiyoruz”  diye belirtilir.
  • Beyti, Adana Kebap ve Lahmacun ile bilumum tatlı resimleri zarfa kanıt olarak koyulur. 
  • Kanada hükümeti ise öncelikle kebap resimlerinin gerçek olup olmadığını test ederek gerekli vize işlemlerini hallederek kişiyi Kanada’ya getirtir.
  • Daha sonra restoran açılır ve servise başlar. 
  • Gelen ustamız hemen PR olur ve 1 hafta sonrada Vatandaşlığı gelir. 
  • Peki neden Kanada hükümeti bu kadar para harcadı, cevabı çok basit: “çünkü o kişi kebap yapabiliyor”
  • Bu sistem bünyesinde Kanada’da yaşayan herkese yıllık olarak 3’ü kebapçı, 2’si kaynakçı, 4’ü emekli ve 1’i RANDOM olmak üzere yıllık 10 davet hakkı verilir.

NOT: Pasaport şart değildir, bileti Kanada hükümeti alır.

Kanadaya Nasıl Gidilir?

Yukarıda bahsedilen hiç bir şeyin gerçek olmadığını anladığınızı umuyoruz. Ancak yine de bize gönderilen pek çok fotoğraf olduğunu ifade edebiliriz. Kanada’ya Türkiye’den binlerce kişi göç ediyor. Göç için yapılan başvuruların pek çoğunda adaylar yıllardır kurdukları düzenden vazgeçerek işletmelerini kapatmayı ve ellerinde neler varsa onları satabilmeyi göze alıyor. Peki Kanada’ya turist, öğrenci veya işçi olarak gelmenin ve burada oturum alarak yeni bir hayata başlamanın yolları neler? Günümüzde Kanada’nın kişiler tarafından yoğun bir şekilde tercih edilmesinin en önemli nedeni göçmenlere din, dil, ırk ayrımı olmadan barış içinde yaşama olanağı tanıması, ekonomik ve sosyal refah ülkesi olması ve yaygın sosyal güvenlik imkanları şeklinde açıklanabilir. 

Kanada’ya Gidiş Yolları

Kanada’ya Turist olarak gelmek:Kanada’ya turist olarak gelmek Kanada’ya gidiş yollarından en çok tercih edilendir. Turistik amaçlı gerçekleştirilecek olan bu gezide yalnızca vize almanız gerekiyor. Turist vizesi ile Kanada’da çalışma iznine sahip olabilmeniz mümkün değildir.  Turist vizesi Kanada içerisinde iken herhangi bir çalışma veya okuma iznine dönüştürülemez. Pek çok göçmenlik firması müşterilerini ikna etmek için bunun mümkün olduğunu dile getirmektedir.  Ancak bu durum neyazık ki mümkün değildir.

Kanada’ya Göçmenlik Başvurusu ile Gelmek: 

Yaş, eğitim, meslek, tecrübe ve akrabalık gibi kişisel faktörler kişilerin Kanada’ya göçmenlik için başvurusu yapması durumunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu doğrultuda göçmenlik değerlendirmesinden en az 75 puan alınması gerekiyor. Bu değerlendirme Kanada’da ICCRC sertifikalı göçmenlik uzmanları tarafından gerçekleştiriliyor. Göçmenlik kategorileri kendi arasında yatırımcı göçmenliği, deneyimli işçi ve vasıflı işçi gibi kendi arasında alt kategorilere ayrılmaktadır. Değerlendirme kriterleri genel olarak şu şekildedir:
• Yaş
• Eğitim
• Meslek eğitimi
• Mesleki tecrübe
• Yabancı dil bilgisi
• Kişisel uyum
• Akrabalık

Kanada’ya Eğitim Amaçlı Gelerek Göçmen Olmak: Günümüzde pek çok kişi eğitim alabilmek için Kanada’yı tercih etmektedir. Çünkü Kanada’da dünya çağında Kabul görmüş olan pek çok üniversite ve kolej bulunmaktadır. Bu nedenle Kanada’ya dünyanın farklı yerlerinden pek çok kişi geliyor. Kanada’da yeni çıkan kanunlar aracılığı ile Kanada’da 2 yıl okuyarak göçmenlik alınabilmesi mümkündür. Eğitim amacı ile Kanada’ya gelerek göçmen olabilmek için ESL ingilizce sınıflarında eğitim görülmesi gerekiyor.  

Kanada’ya İş Teklifi ile Gelmek:Bu konu ile ilgili bilinen çeşitli yanlışlar bulunmaktadır. Çünkü Kanada’ya iş teklifi alarak gelmek eskisi kadar kolay değildir. Uzun zamandır anlış bilenenin aksine buradan iş teklifi alarak Kanada’ya gelmek ve oturum almak artık kolay bir süreç değildir ve en zorlu ve riskli süreçlerden birisi olarak görülmektedir. Çünkü Kanada’da bu konu ile ilgili çeşitli suistimallet ile karşılaşılmıştır. Bu doğrultuda günümüzde iş teklifi ile Kanada’ya gelmek çok daha zor hale gelmiştir. Öncelikle iş teklifi yapacak şirketin küçük şirket değil orta bir şirket olması gerekmekte sonrasında ise bu şirketin aradığı eleman için Kanada’daki resmi iş arama firmalarına ve web sitelerine ilan vermesi gerekmektedir. Firmanın başvuran adaylarla görüşmesi, görüşme ve sonuç kayıtlarını tutarak sonuçları bildirmesi ve ancak aradığı elemanın Kanada’da minumum 6 ay süre ile bulunamadığının kanıtlanması halinde davet yapmasına izin verilmektedir.

Ayrıca; Kanada’ya gitmek için tüm aracı kurumlara güvenmeyiniz. Türkiye’de göçmenlik başvurusu yaptığını iddia ederek başvuru sahiplerini Kanada’ya dil okulu veya turist olarak gönderen birçok firma bulunmaktadır.

Kanada’ya yeni Start-Up Programı ile Gelmek:

Kanada’ya start-up ile gelmek 2015 yılı ortasında yürürlüğe giren bir uygulamadır. ve 2016 ortası itibari ile aktif olarak başvuru almaya başlanmıştır. Kanada’ya ilk geldiklerinde konaklama masraflarını karşılayacak gücünüz varsa ve yeteri kadar İngilizce biliyorsanız bunun yanı sıra birde farklı bir iş kurma fikriniz varsa göçmenlik beklemek zorunda değilsiniz. 

Peki bu program nasıl işliyor? Kanada hükümetinin son bir kaç yıldır belirlediği hükümler sonucunda işleyen programa farklı bir iş kurma fikri bulunan herkes başvurabiliyor.. Designated Organizations adı verilen bu organizasyonlar Start-up programının ilk adımı olarak geçen ve yatırım yapılabilecek olan iş gruplarıdır. Söz konusu gruplar kendi içerisinde Venture ve Angel olarak ikiye ayrılır. Venture organizasyonlar daha büyük kapsamlı iş alanlarını içerirken Angel ise daha düşük yatırımları içermektedir.

Söz konusu organizasyonlar size iş fikriniz için kredi verebilir. Yatırımı onaylanmış ve Kanada’ya gelip kendi işini kurmuş olan kişiler söz konusu organizasyonlardan iş açmak için aldıkları krediyi aylık olarak onlara geri öderler. Yani bu programda yatırım için gerekli miktarı siz değil sizi destekleyen organizasyon aylık ödemeli olarak size sağlar. Buraya tıklayarakKadana hükümetin resmi sitesinden Designated Organizations listesini erişebilirsiniz. Kanada’da start up programına başvurduğunuzda başvurunuz bir havuzun içerisinde bekletiliyor. Bu havuzdan başvurular seçilerek değerlendirilmeye alınıyor. İnceleme sırasında başvurunuzun uygulanabilirliği, sağlayacağı istihdam oranı ve diğer yatırım kriterleri tek tek inceleniyor. Her daldaki organizasyonun kendi inceleme ve değerlendirme kriterleri ve inceleme süreçleri mevcut.

Start-Up Başvuru Aşamaları

1 – Start-up programı dahilinde Kanada’ya göçmen olarak gelmek isteyen kişilerin öncelikle aşağıda yer alan web adresinden ilgili kurumlardan size uygun olanı seçip organizasyon adına tıklayarak kendi web siteleri üzerinden onlarla iletişime geçmesi gerekiyor.

2 – Başvurunuzu tamamlamak için gerekli belge ve evrakları iletmeniz gerekiyor.

3 – Organizasyondan onay alarak ve Destek Mektubu size ulaştıktan sonra aşağıdaki online olarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

ONLINE BAŞVURU

4 – Başvurunuzu yaptıktan sonra aşağıdaki başvuru ve işlem sürelerini takip edebilirsiniz.

Sonuç

Yukarıda bahsedilen tüm detaylara bakarak farklı bir iş kurma planınız varsa Kanada’ya göçmen olarak gelebilme ihtimalinizin bulunduğunu ifade edebiliriz.  

http://katalogkanada.com/kanadaya-nasil-gidilir-yanlis-bilinenler-ve-gidis-yollari/

Kaynaklar:

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada.html

Read Previous

Vancouver Şehir Rehberi

Read Next

Yüzlerce Torontolu Sahte Park Biletlerini Bularak Güne Başlıyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *