Vancouver Şehir Rehberi

Vancouver Şehir Rehberi 1

Kanada’nin iklimi en guzel gelismis sehirlerinden olan Vancouveri gezmek isteyenler icin Vancouver Sehir rehberini sizler icin en detayli sekilde hazirladik.

Kanada’nın en önemli şehirlerinden bir tanesi olan Vancouver ile ilgili sizlere rehber olabilecek bir yazı hazırladık. Vancouver kişilerin aslında internetten ya da çeşitli kaynaklardan edindiği bilgiye göre rüya gibi bir şehir. Tüm ütopik dünyaları gerçekleştirmeye çalışan Vancouver, dünyada olup biten bunca kötülüğe rağmen kendini koruyabilmiş. 

Vancouver oldukça büyük bir yüz ölçümüne sahip. Ancak bu büyüklüğün sizi yanıltmasına izin vermeyin. Çünkü Vancouver oldukça kolay bulunan şehirler arasında yer alıyor. Baklava dilimi gibi sıralanan caddeleri ve sokakları ile oldukça hoş bir görünüme sahip olan Vancouver ile bir yerden bir yere giderken hiçbir zorluk çekmezsiniz. Örneğin, otobüs ile West Hasting Caddesine gitmek istediğinizde otobüslerde duraktan önce West Hasting caddesi anons edilir. Bu da Vancouver’de adres bulmanızı kolaylaştıran bir yoldur. 

Vancouver Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yeni bir şehre gittiğinizde işinizi kolaylaştıran bilgileri aklınızda bulundurmalısınız. Sizler için Vancouver’de işinizi kolaylaştıracak pratik bilgileri aşağıdaki gibi sıraladık. 

Vancouver’a İlk Adım

Vancouver’a ilk adım attığınızda pek çok insan tipi ile karşılaşacağınızı bilmelisiniz. Bu noktada sakinliğinizi korumanız gerekiyor. 

Ailenizin yanına ya da yurda yerleştiğiniz zaman tanışma sonrasında jet lagın ve şehrin etkisinden kurtulmak amacı ile geceyi sakin bir şekilde uyuyarak geçirmelisiniz. 

Vancouver’da Ulaşım

Bir sonraki adım da evinizin kaçıncı bölgede olduğunu öğrenmeniz ile ilgili. Evinizin bölgesini kontrol ederek öğrettikten sonra Compass Card isimli karttan edinmelisiniz. Bu kartı London Drugs adı geçen tüm marketlerden ve metro istasyonlarından Compass Card makineleri aracılığı ile alabilirsiniz. 

Bir sonraki aşama kartı doldurma işlemidir. Bunu da istasyondaki makinelerden gerçekleştirebilirsiniz. Evinize en yakın dolum noktasını seçmeniz sizin için bir avantaj olacaktır. Vancouver’da kısa bir süre bulunacaksanız normal bir şekilde yükleme de yapabilirsiniz. Her kart gösteriminde bakiyenizde düşüm meydana gelir. Ancak bu kartı otobüslerde kullanmanız durumunda bakiyenin hiçbir önemi kalmıyor. Çünkü otobüs seferlerinde bulunduğunuz ve indiğiniz bölgeye göre bir fiyatlandırma söz konusu değil. 

Vancouver’da Hesaplı Marketler ve Para Transferleri

Vancouver’da ihtiyaçlarınızı gidermek için uygun fiyatlı marketleri seçmeniz gerekli. Aksi halde ihtiyaçlarınızı oldukça yüksek fiyatlar ile karşılamanız gerekebilir. Vancouver’da ki uygun fiyatlı marketleri; No Frills, Independent, Costco şeklinde sıralayabiliriz. Bunların yanı sıra 1.25 Cad’a her şeyi bulabileceğiniz Dollarama olarak adlandırılan marketlerden bütün alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Türkiye’den Vancouver’a para transferi yaparken 5 ile 10 TL arasında kesintiler meydana geliyor. Bu noktada kullandığınız kartın Visa ya da MasterCard olduğundan emin olmalısınız. Bunun yanı sıra para transferinde günlük limit uygulamaları da bulunuyor. 

Vancouver’da Mobil Uygulamalar ve İnternet

 Vancouver’da gireceğiniz her kapalı alanda Shaw Open adı verilen ortak internet bağlarına bağlanabilirsiniz. Ancak bağlanmak için kullanıcı adı ve şifreyi öğrenmeniz gerekiyor. İnternetinizin olmadığı sıralarda Google Maps’i kullanmak isterseniz here isimli bir uygulamayı kullanabilirsiniz. Bu uygulamayı yalnızca Kanada içerisinde kullanabilirsiniz. 

Magic Jack Kanada’ya özel en büyüleyici uygulamalardan. Bu uygulama ile internet üzerinden sabit hatları ücretsiz bir şekilde arayabilirsiniz. 

Vancouver’da internetsiz kullanabileceğiniz bir diğer uygulama ise Transittir. Bu uygulama ile internet olmadan bineceğiniz otobüsü takip edebilirsiniz. 

Vancouver ile İlgili Faydalı Linkler

www.translink.ca: Vancouver’da ki ulaşım ile ilgili her şeye bu linkten ulaşabilirsiniz. 

www.vancouver.craigslist.ca: Oda kiralama, ev kiralama, ikinci el eşya sayma gibi pek çok aktiviteyi bu link üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. 

www.konsolosluk.gov.tr: Toronto’ya gitmenize gerek kalmadan konsolosluk üzerinden izlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

VANCOUVER ŞEHİR REHBERİ

Read Previous

Vancouver Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Read Next

Kanada’ya Nasıl Gidilir?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *