Kanada’da Öğrenci Vizesi Almak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanada’da Öğrenci Vizesi Almak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler 1

Günümüzde pek çok kişi Kanada’da eğitim almak istiyor. Bu noktada kişilerin atması gereken ilk adım Kanada öğrenci vizesi almak olur. Bu yazımızda Kanada’da öğrenci olmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken noktaları açıklayacağız. 

Kanada Öğrenci Vizesi Alırken Başvuru Yöntemleri

Kanada öğrenci vizesi almak için başvurulabilen iki farklı yöntem bulunuyor. Bunlardan ilki Ankara ve İstanbul’da ki şubelerde işlemleri gerçekleştirmekken diğeri ise VFS Global Türkiye ile başvuru şeklindedir. Kanada öğrenci vizesi almak için Kanada hükümetinin web sitesini kullanabilirsiniz. Eğer iyi derecede İngilizce biliyorsanız internet sitesi üzerinden işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. 

Kanada Öğrenci Vizesi Başvurusunda En Önemli Noktalar

Kanada öğrencisini almak zor mudur sorusu ise kişilerin en çok sorduğu sorular arasındadır. Kanada öğrenci vizesini almanın zorluğu ve kolaylığı ise kişilerin vize başvurusunu yaparken oluşturduğu indirim ve gözünde yarattığı izlenim ile ilgilidir. Bu doğrultuda Kanada vizesi başvurusunu büyük bir titizlik ile hazırlanması gerekir. Aşağıda Kanada öğrenci vizesi ile ilgili detayları inceleyebilirsiniz. 

Kanada Öğrenci Vizesi Niyet Mektubunun Hazırlığı

Öğrenci vizesi niyet mektubunda Kanada’da neden eğitim almak istediğinizi yetkililere açıklamalısınız. Kendinizi ne kadar iyi ve doğru bir şekilde ifade ederseniz yetkililerin ikna olma olasılığı o kadar fazla olur. 

Niyet mektubunda bahsettiğiniz her şeyi belgeler ile sunmanız da gerekir. Bu doğrultuda yetkililerin aklında kalacak her soruyu yanıtlamalısınız. Bunun yanı sıra yazının akıcı olmasına dikkat etmelisiniz. 

Kanada Vizesi İçin Bankada Gösterilen Miktar

Kanada vizesini almanın en önemli noktası banka hesaplarıdır. Kanada hükümetine eğitim için gelirken maddi yükünüzü nasıl karşılayacağınızı kanıtlamanız gerekiyor. Program ücreti, yaşam giderleri, kur farkı derken Kanada’da öğrenci olarak harcayacağınız yüksek rakamlar ortaya çıkar. Bu doğrultuda özellikle dil eğitimi için Kanada’ya gidecek olan kişilerin bankada bir miktar para göstermesi vizenin çok daha kolay onaylanmasını sağlar. 

Kanada Vizesi İçin Yapılan İşin Önemi

Kanada’ya gelmeden önce yapılması gerekenlerden bir tanesi de daha önce yapılan iş ile alınacak eğitim arasında bir bağ oluşturmak. Daha önce çalıştığınız firmalardan antetli bir kağıda ve firma sahibi tarafından yazılan bir referans mektubu alabilirsiniz. 

Ailevi Bilgileri ile İlgili Hazırlık

Konsolosluk aileniz ile ilgili bilgilere sahip olmak isteyebilir. Bu doğrultuda aileniz ile ilgili bilgileri hazırlamanız gerekir. Aile pasaportu bilgileri ve yurt dışı bilgilerine dair kanıtlar sunmalısınız. 

Kanada Öğrenci Vizesinde Kullanılan Evrak Listesi

Kanda öğrenci vizesinde gerekli evrakları şöyle sıralayabiliriz:

 • Öğrenci vizesi ile ilgili formlar
 • Pasaport
 • Okuldan gelen kabul kağıdı, co-op dönemi için Offer Letter
 • Uçak Bileti Rezervasyonu
 • 4 adet biyometrik fotoğraf
 • Aile ile ilgili mal varlıklarının tapusu
 • Motivasyon mektubu
 • Yabancı dil sertifikaları ve eğitim sertifikaları
 • Sponsorlara ait maş döküm bordroları, emekli maaş dökümleri, banka hesapları
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Adli sicil kağıdı
 • Askerlik belgesi
 • İngilizce diploma ve transkript
 • Kanada vizesi için ücret dekontu

Read Previous

Göçmenlerin Kanada’da Çalışmakla İlgili Bilmesi Gereken 8 Şey

Read Next

Vancouver Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *