Kanada’da İş Bulmak İçin Neler Yapılmalı?

Kanada’da İş Bulmak İçin Neler Yapılmalı? 1

Kanada’ya gelme planı olan pek çok öğrenci ve göçmenin aklında Kanada’da nasıl iş bulabilirim sorusu yer alıyor. Bu yazımızda Kanada’da iş bulabilmek için yapmanız gerekenleri derledik. Aşağıda açıklayacağımız noktalara dikkat ederek Kanada’da iş bulma konusunda biraz rahatlık yaşayabilirsiniz. Kanada’da iş bulmak ile ilgili ipuçlarına geçmeden önce mutlaka İngilizce bilmeniz gerektiğini ifade edebiliriz. İngilizce bilmiyorsanız İngilizce öğrenmek için çeşitli kurumlara başvurabilirsiniz. 

Kanada’da çalışmak için öncelikle bir SIN numarasına sahip olmalısınız. SIN numarasına sahip olduktan sonra iş aramaya başlayabilirsiniz. 

Kanada’da Adım Adım İş Aramak

Hedefinizi Belirleyin

Kanada’da kısa sürede iş bulabilmek için öncelikle hedefinizi belirlemeniz gerekiyor. Ne iş olsa yaparım şeklinde bir düşünce ile iş bulabilmeniz neredeyse imkansız. Çünkü bu düşünce zihninizi bulandıracak.

Özgeçmiş Hazırlayın

Dünyanın neresine giderseniz gidin iyi bir iş bulabilmek için öncelikle özgeçmişe sahip olmanız gerekiyor. Kanada’ya gelmeden önce çalıştığınız işler, hobileriniz, tecrübeleriniz, eğitim hayatınız, yetenekleriniz özgeçmişinizde yer almalı. Özgeçmiş hazırlarken son derece titiz davranmanız gerekiyor. İşverenlere bu zamana kadar gerçekleştirdiğiniz tüm projeleri sunabilir ve etkileyebilirseniz bu sizi rakiplerinizden öne taşır. 

Kanada’da İş Arama Yolları

Yukarıda ki hazırlıkları gerçekleştirdikten sonra yapmanız gereken kendi yetenekleriniz ve isteklerinize uygun olan işleri aramaya başlamak. Günümüzde Kanada’da iş aramak için interneti rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra bulunduğunuz şehirdeki işlek caddelerde de iş ilanları bulunabilir. Mağaza ve dükkanların camlarında yazan hiring yazısına dikkat edin. 

Kanada’da iş arayabileceğiniz çeşitli web siteleri yer alıyor. Bu web sitelerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz. Söz konusu sitelerden kendiniz için bir özgeçmiş oluşturarak ilanlara başvurmaya başlayabilirsiniz. 

  • Monster.ca
  • Roberthalf.ca
  • Careerbuilder.ca
  • Eluta.ca
  • İndeed.ca
  • Jobboom.ca
  • Linkedin.com
  • Glassdoor.ca
  • Workopolis.com

Yukarıdaki web sitelerini bir an önce incelemeye ve siteler üzerinden özgeçmiş oluşturamaya başlayabilirsiniz. Gerekli başvuruları yaptıktan sonra geri dönüş beklemeye başlayabilirsiniz. https://www.blog.gezenthi.com/vancouver-hayat/kanadada-nasil-is-bulunur

Read Previous

Kanada Vize Başvuru Süreci

Read Next

Kanada’da Etkili Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *