Kanada’da Etkili Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Kanada’da Etkili Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır? 1

Kanada’da ve dünyanın hemen her yerinde iş bulabilmek için profesyonel bir özgeçmişe sahip olmanız gerekiyor. Bu özgeçmişlerde yetenekleriniz, deneyimleriniz, diplomanız, eğitim bilgileriniz bulunmalı. Ne kadar kaliteli ve profesyonel bir özgeçmiş hazırlarsanız başvurduğunuz işe kabul edilme olasılığınız da o kadar fazla olur. 

Kanada’da özgeçmiş hazırlama ile ilgili verebileceğimiz ilk bilgi fotoğraf koymanız gerek olmaması. Çünkü Kanada’da hiç kimse sizin dış görüşünüz ile ilgilenmiyor. Kanada’da özgeçmiş hazırlama ile ilgili detayları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz. 

Özgeçmiş Türü Seçimi

Genel olarak kronolojik, fonksiyonel ya da her iki türünde kombine bir şekilde hazırlandığı özgeçmişler bulunuyor. Eğer birden fazla işe başvuracaksanız kombinasyon özgeçmişleri tercih etmelisiniz. Fonksiyonel özgeçmişlerde ise yeteneklerinizi daha çok ön plana çıkarmanız gerekebilir. 

Özgeçmiş Hazırlama Aşamaları

Başlık Oluşturulması

Bu bölümde kişisel bilgilerinizi bildirmeniz gerekiyor. Başlık kısmına adınız, soyadınız, adresiniz, telefon numaranız ve mail adresiniz yazılmalı. İsmini vurgulayıcı karakterlerde seçebilirsiniz. 

Kariyer Hedefi

Özgeçmişin bu kısmı iş verenleri oldukça yakından ilgilendiriyor. Kariyer hedeflerinizi net bir şekilde belirleyerek o işi ne kadar istediğinizi belli edebilirsiniz. Yapabileceklerinizi ve özel yeteneklerinizi mutlaka yazmalısınız. 

Deneyimlerinizi Ekleyin

Özgeçmişlerin olmazsa olmazı deneyimler kısmı. Deneyimler kısmını ne kadar doğru bir şekilde doldurursanız işe kabul edilme olasılığınız da o kadar artar. Bu doğrultuda nerede, ne kadar çalıştığınızı ve hangi işi yaptığınızı özgeçmişinize mutlaka eklemelisiniz. 

Katıldığınız Etkinlikler

Özgeçmişinize katıldığınız etkinlikleri de eklemeniz gerekiyor. Bu etkinliklerdeki görevinizi ve etkinliğin zamanını mutlaka eklemelisiniz. 

Eğitim Bilgileri

Kanada’da hazırlayacağınız bir özgeçmişin olmazsa olmazlarından bir tanesi de eğitim geçmişidir. Bu bölümde hangi okullarda hangi eğitimi aldığınız belirtmelisiniz. 

Aldığınız Ödüller

Eğer herhangi bir organizasyonda ödül aldıysanız bu ödülleri özgeçmişinize yazabilirsiniz. Ancak ödül alamadıysanız çokta önemli değil. 

Gönüllü Yaptığınız İşler

Eğer gönüllü yaptığınız işler varsa bu durum işverene ne kadar sosyal bir birey olduğunuzu gösterir. 

Kanada’da özgeçmiş hazırlamak için internetten çeşitli temalara ulaşabilirsiniz. Bu temalar hem ücretli hem de ücretsiz bir şekilde sunuluyor. 

KANADA İÇİN RESUME NASIL HAZIRLANIR?

Read Previous

Kanada’da İş Bulmak İçin Neler Yapılmalı?

Read Next

Göçmenlerin Kanada’da Çalışmakla İlgili Bilmesi Gereken 8 Şey

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *