Kanada’da Emlak (Mortgage) Kredileri

Kanada’da Emlak (Mortgage) Kredileri 1

 “Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak” Mümkün Müdür?

Kanada’nın günümüzde 36,5 milyonluk nüfusu bulunuyor. Bu doğrultuda uzun yıllardır var olan güçlü ekonomisi, öngörülebilir ekonomik piyasaları ve yüzyıldan aşkın süredir varlığını devam ettiren Kuzey Amerika kültürü ile hem Kanada’da yaşamak hem de Kanada’da yatırım yapmak oldukça ideal hale geldi. 

Kanada’da birbirinden farklı özelliklerde eyaletler bulunuyor. Bu doğrultuda Kanada’da bulunan ev fiyatlarında da şehirlere göre farklılıklar gösteriyor. Dolayısıyla yerel yönetimler finans ile ilgili kuruluşlarında katkısıyla Kanada’da yaşayan kişilerin ev sahibi olma fikrini aşılanmış ve destek olunmuştur. Bu desteğin en önemli noktası ise Kanada’da emlak alımları için uygulanan düşük peşinatlı, düşük faizli, uzun vadeli mortgage kredileri şeklinde açıklanabilir. Emlak kredisi ile ilgili yüzde 2’lerden başlayan faiz oranları, %5 peşinat ve 30 yıla kadar çıkabilen vadeler sayesinde çok daha fazla talep görüyor. 

Kanada’da ki evlerin fiyatları Türkiye’dekilere oranla çok daha yüksek. Ancak buna rağmen Kanada’nın yüksek gelir seviyesi ve kredilerin uygun aylık geri ödeme imkanının olması Kanada’da yaşayan kişilerin kolaylıkla ev sahibi olmasını sağlıyor.  sayesinde çok büyük bir kesim oturduğu evin sahibidir. “Kira öder gibi ev sahibi olma” fikri Kanada’da yaşayan kişiler için bir hayalden çok daha ötedir. 

Kanada’da Emlak Alımı Yaparken Mortgage Kredisi İçin Gerçekleştirilmesi Gereken Şartlar Nelerdir?

Herhangi bir hazırlık yapmadan, yalnızca bir tahmin ile ev aramaya başlayabilir, teklifler verebilir, banka hesabınızda çeşitli para hareketleri oluşturarak tüm zamanınızı ve enerjinizi dışarı atmış olabilirsiniz. 

Kanada’da emlak alımı için başvurulan Mortgage kredilerinde sıkça karşılaşılan hatalardan biri ise konunun uzmanı olmayan kişiler tarafından iş yapan kişilerden duyduğu bilgiler doğrultusunda hareket eden alıcılardır. Söz konusu kişiler ve alıcılar ciddi bir rahatsızlıkta uzman doktora tedavi olmaktan ziyade çevresinin önerdiği yöntemlere göre hareket etmesine benzetebiliriz. 

Kanada’da ev fiyatları ve tiplerinin değişkenliği ve emlak alımında mortgage kredisinin çeşitli uzmanlık alanları gerektirmesi nedeni ile performans bir Mortgage Broker ile görüşmeis gerekir. Pek çok kişinin tahmin edebileceği üzere Mortgage kredisi alırken en önemli kriterlerden bir tanesi gelir ve kredi geçmişidir. Kişilerin elde ettikleri gelir de Mortgage kredisi için etkili olabilir. Başvurulan kredi rakımını belirlemek için de var olan borçlarında hesaplanması gerekir. 

Kanada’da ki Yeni Göçmenler Mortgage Kredisi Alabilir Mi?

Kanada dünya üzerinde en çok göç alan ülkeler arasındadır. Bu doğrultuda Kanada’ya gelen yeni göçmenlerin de fazla olduğunu ifade edebiliriz. Ancak Kanada’ya yeni geldikleri için herhangi bir şekilde kredi geçmişleri bulunmuyor. Yeni Göçmenlere özel olarak geliştirilen Mortgage ürünü ile yeni göçmenlerde kredi alabilir. kredi geçmişlerinin olmasına da gerek yok. Diğer Mortgage ürünlerinden tek ve en büyük fark peşinat oranının daha yüksek olması. 

Kanada’da ki Bankalar Yabancı Yatırımcılara Nasıl Bakıyor?

Kanada’nın çeşitli avantajlarını yukarıda ki gibi açıkladık. Dolayısıyla Kanada’nın ekonomisinin büyük bir kısmını da yabancı yatırımcıların emlak sektörüne yaptığı yatırımlar. Ülkenin özellikle belli bölgelerine yüksek sayıda göçmen olması yeni inşaat alanlarının kısıtlı bir şekilde yapılmasına neden oluyor. Bu da Kanada’da emlak fiyatları açısından hızlı bir artışa yol açıyor.

Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirse, Kanada’nın Toronto şehri günümüzdeki nüfusu itibarıyla Kuzey Amerika’nın 4. büyük şehri. Bunun yanı sıra Kanada’da yıllık 80.000 civarı nüfus artışı gerçekleşmekte. Buna karşılık olarak Toronto’da yıl içerisinde 15.000 yeni konut yapıldığını ve ortalama bir hanede 2,8 kişi yaşadığını düşünüldüğünde yüksek miktarda bir açık çıktığını ifade edebiliriz.  Böyle bir piyasaya yatırım yapmak isteyen siz, yabancı yatırımcılar için de güzel haberlerimiz var: Kanada’da ki yabancı yatırımcılar özel bir mortgage ürünü ile Kanada’da geliri ve geçmişi olan bir alıcı gibi aynı düşük faiz oranlarından yararlanabilir. Bu noktada da Kanada’da kredi geçmişinizin olması zorunluluğu bulunmuyor. 

Kanada’da ki yeni göçmenler için benzer oranda peşinat miktarının biraz daha yüksek olması gerekiyor. Kanada’da emlak yatırımı yapan kişilerin mortgage faizinin ve evin diğer giderleri kira gelirinden düşülür. Bu nedenle  efektif vergi oranları da oldukça düşük. Tabi kişilerin söz konusu avantajlardan faydalanabilmek için profesyonel Mortgage Broker’i ile görüşmeleri gerekiyor.  

Öğrenciler ve Geçici Çalışma İzni Olanlar İçin Kanada’da Mortgage Kredisi Olanağı Nedir?

Kanada’ya günümüzde binlerce öğrenci geliyor. Gelen bu öğrencilerin pek çoğu ise kalıcı olmayı hedefliyor.  Bu durumda olan kişiler kısıtlı bir çerçeve içerisinde bulunsa da mortgage kredisini kullanabilirler. Söz konusu sürecin olumlu bir şekilde  sonuçlanmasında ön hazırlıkların da önemi oldukça büyük. 

Kanada’ya ilk geldiğiniz ev kiralayacaksanız kira anlaşması öncesi bir Mortgage Broker ile konuşmalısınız. 

Kanada’da En İyi Şartlarda Mortgage Kredisi Nereden Bulunur?

Onlarca banka ve kredi veren çeşitli finansal kuruluşun bulunduğu Kanada’da sizin durumunuza en uygun krediyi tek başınıza bulmanız imkansız gibidir. Bu doğrultuda profesyonel ve işinde başarılı Mortgage Broker’iniz ile görüşmeniz gerekiyor. Unutmayınız ki ilk başlarda kendi başınıza hareket ettikten sonra profesyonel bir Mortgage Broker ile çalışsanız dahi işiniz oldukça zorlaşacaktır. Kanada’da emlak alımında mortgage kredisi kullanmayı düşünüyorsanız bir uzmandan daha detaylı bilgi alarak ihtiyacınıza uygun seçenekleri öğrenebilirsiniz.

Read Previous

Kanada ile İlgili En Çok Merak Edilen Sorular ve Yanıtları

Read Next

Kanada Vize Başvuru Süreci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *