Kanada Vize Başvuru Süreci

Kanada Vize Başvuru Süreci 1

Bu yazımda sizlere Kanada’ya göç hikayemi anlatacağım. Kanada’ya gelme kararı ve Kanada’ya geliş yolları ile ilgili tüm araştırmaları kendi çabalarımla gerçekleştirdim. Ancak vize aşamasında bir göçmenlik firması ile çalıştım. Bu doğrultuda Kanada vize sürecinde çeşitli göçmenlik firmaları ile görüştüm ve 4-5 yıl önceki bilgileri ile hareket ettikleri ve benim bilgilerimin onlarınkinden çok daha güncel olduğunun farkına vardım.

İngilizcem çok iyi değil. Bu nedenle google çeviriden faydalandım. Bazı noktalarda ise sözlüklerin devreye girdiğini söyleyebilirim.  Google çeviri hizmetinin düzgün bir şekilde çalışmaması da çok iyi bir sonuç elde etmemi engelledi. Burada en önemli nokta ise Kanada Hükümetinin resmi web sitesinin (http://www.cic.gc.ca/) devamlı güncel olması. Kanada Hükümetinin web sitesi ile sağdan soldan duyma ve eski bilgilerle uğraşmanıza gerek kalmaz.

Gelelim Kanada vize sürecine. Türkiye’deki Kanada Konsolosluğu daha önce yaşanan şarbonlu mektup olayları nedeni ile kişisel başvuruları kabul etmiyor. Yalnızca vize hizmeti veren çeşitli firmalar aracılığı ile yapılan başvurular kabul ediliyor. Bu nedenle mutlaka bir vize danışmanlık firması aracılığı ile bunu yapmanız gerekir.

Kanada’da göçmen olmak için çeşitli yöntemler bulunuyor. Ben de bu yöntemlerden eğitim yolu ile göçmenliği seçtim. Eğitim seçeneğinde Kanada’da minumum 2 yıllık bir üniversite veya kolej okumanız gerekiyor. Kanada’da aldığınız eğitim süresince haftada 20 saat çalışma hakkınız bulunuyor. Tabiki öğrenciler nakit olarak çalıştıkları için bu rakamı pek umursamıyorlar. Haftada 20 saati geçerek çalıştığınız ortaya çıkarsa daha Kanada’ya veda etmek zorunda kalışınız. 

Eğitiminiz süresi boyunca çalışarak kendinizi finanse edebilirmeniz mümkün. Ancak 20 saat bu finansal destek için yeterli değil. Kanada’da asgari saat başı ödeme 11.75$’dır. Bu hesaplama haftada 20 saat çalışarak yalnızca 235$ kazanabilirsiniz. Buu da ayda 940$’dır.  Bu kazanç ile ev arkadaşınızın olduğu bir evde bile kalsanız kira + yol paranız zor karşılanır. 

Kanada vize sürecini atlatarak Kanada’ya geldiniz ve bir üniversite 2 yıllık herhangi bir eğitim aldınız. Eğitiminizin süresinin bitmesi durumunda ise devlet 2 yıllık saat kısıtlaması olmayan open-work-permit veriyor. Bu hizmet ile kişiler istedikleri sektörde istedikleri kadar çalışabilir. Bu süreçte ise Kanada’da resmi olarak göçmen olabilmek için başvuru yapabilirsiniz. 

Özet olarak en garanti yollardan birisi eğitim yolu ile Kanada’ya gelmek. Türkiye’den göçmenliğe başvuru yaptığınız uygun olsanız dahi göçmen havuzunda yıllarca bekleyebilirsiniz. Eğer söz konusu havuzda sizinle aynı okulu okuyan, aynı yaşta olan kişiler varsa ve sizden 1 dil fazla biliyorsa öncelik onun olacaktır. Başka bir deyişle 2 tane makine mühendisinden birisinin İngilizcesi iyi birisinin ise İngilizcesi orta fakat iş tecrübesi çoksa öncelik iş tecrübesi olana verilecektir. Havuzun sürekli güncellendiği ve yeni adaylar eklendiği varsayılırsa bekleme süreniz uzayabilir. Tam tersi çok kısa zamanda da onay alabilirsiniz fakat bana göre bu biraz riskli bir durumdu.

Özellikle artık bir an önce Kanada’ya gelmek isteyen birisi için biraz huzursuz ve sinir bozucu bir süreç olabilir. Kanada’da bir Türk web sitesinde diğer göçmenlik yolları zaten yetkililer tarafından anlatılmış olduğu için o konulara hiç girmiyorum. 

Kanada Vize Başvurusu

Sonuç olarak Kanada’dan vize almak için yurtdışı eğitim danışmanlığı yapan bir firma ile iletişime geçtim ve vize dosyamı onlar hazırladılar. Bu noktada öncesinde okullar konuşuldu ve ön kayıtlar halledildi. Okulların pek çoğunda eğitim göreceğiniz ana daldan önce İngilizce sınıflara katılabilirsiniz. İngilizcene güveniyorsanız ESL sınıfında okuyabilirsiniz. Bu durum hem de Okuma ve Anlama açısından daha yeterli bir hale gelmenize yardımcı oluyor.

Sonuçta Kanada’da ESL ve sonrasında okuyacağım 2 yıllık bölüm ile ilgili kayıt belgelerim okuldan geldi. Bu belgeler ile vize için Kanada konsolosluğu tarafından istenilen belgeleri toplayarak danışmanlık firması aracılığı ile vize başvurumu yaptım ve 1 hafta sonra vize onayımın gelmesi ile Kanada macerası başlamış oldu. 

Read Previous

Kanada’da Emlak (Mortgage) Kredileri

Read Next

Kanada’da İş Bulmak İçin Neler Yapılmalı?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *