Kanada ile İlgili En Çok Merak Edilen Sorular ve Yanıtları

Kanada ile İlgili En Çok Merak Edilen Sorular ve Yanıtları 1

Eğitim

Kanada’da Göçmenler için Ücretsiz Dil Okulları Bulunuyor Mu?

Evet. Kanada’nın farklı eyaletlerinde birbirinden farklı özelliklerde çeşitli  dil okulları bulunmaktadır. Göçmenlik başvuru sahiplerinin ve diğer aile fertlerinin de dil okulu hizmetinden faydalanabildiğini söyleyebiliriz.  

Kanada’da Hizmet Veren Hangi Dil Okulu/Üniversite/Koleji Tavsiye Edersiniz?  

Bu tavsiyenin eyalet, okul fiyatları, konaklama seçenekleri, şehir, bölüm/branş seçenekleri, iklimsel durum vb çeşitli detaylar incelenerek verilmesi gerekir. En iyisi Türkiye’de hemen hemen her şehirde bulunan yurtdışı eğitimi ile ilgili çeşitli hizmetler sunan firmalar ile görüşerek kendi istekleriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda detaylı bir değerlendirme yapmanız.  

 Kanada’da Dil Okuluna Giderken Çalışabilir Miyim?

Yalnızca üniversite veya kolej eğitimleri sırasında çalışma iznine sahip olabilirsiniz ve bu izin de yalnızca kampüs içerisinde haftada 20 saat olacak şekilde. 

 Kanada’da Göçmenler için Akşam Dil Okulları Bulunuyor Mu?

Kanada Hükümeti’nin göçmenlere ücretsiz sunduğu dil okullarının çoğunda gündüz çalışan kişiler için akşam sınıfları bulunuyor.

Üniversite veya Kolej Okumadan Önce Kanada’da Dil Eğitim Alabilir Miyim?

Evet. Eğitim görmek istediğiniz kolej ya da üniversitelerin dil okullarına kayıt yaptırabilirsiniz. Kayıt sırasında dil sınavına girebilir ve seviyeniz tespit edebilirsiniz. Bu doğrultuda kendi seviyenize en uygun İngilizce dil sınıflarında eğitim görmeye başlayabilirsiniz. Ancak  fakat tabi ki dil eğitimi içinde ekstra  ücret ödemeniz gerekir. Gerekli seviyeye ulaşmanız durumunda ise eğitiminize kolaylıkla başlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Kanada’da bulunan özel dil okullarına da gidebilirsiniz.   

Kanada’da Türk Okulları Var mıdır? 

Günümüzde yalnızca Toronto’da 1 adet Türk okulu bulunuyor. Okul Adresi: 945 Bloor St, Mississauga, ON L4Y 2M8         

 YAŞAM   

Kanada’da Nasıl Ev Kiralarım? 

Kanada’ya geldikten sonra kalacak yer konusu büyük bir sorundur. Kendiniz için bir ev kiralayana dek otellerde ya da AİRBNB evlerinde konaklayabilirsiniz. Ancak bu konaklama seçeneği oldukça yüksek fiyatlıdır. Bunun yerine bir an önce kendi evinizi kiralamalısınız.  Kanada’da da bulunan Türk emlakçılar Kanada’ya gelmeden önce kalacağınız evi ayarlayabilmeniz için size yardımcı olacaktır. Bu nedenle Kanada’da yerleşeceğiniz şehirde bulunan Türk Emlakçılarla iletişime geçmeli ve Skype ya da diğer video görüşmeleri ile size Kanada’da ki ev seçeneklerinizi göstermelerini istemelisiniz. 

Kanada’da Ev Satın Alma 

Kanada’da ev satın alabilmek için Kanada’da oturuma sahip olmanıza ya da Kanada vatandaşlığı almanıza gerek yok. Kanada’da bulunan Türk emlakçılar ile iletişime geçebilir ve kendilerinden sizlere Kanada’da ev alma konusu ile ilgili detaylı bilgi vermesini isteyebilirsiniz. Kanada’daki bir çok emlakçıya whatsapp numaraları veya email adreslerinden ulaşabilirsiniz.         

 GENEL KONULAR  

Kanada’da İlk Etapta Hangi İşleri Yapabilirim?  

Kanada’ya yeni gelen kişilerin çoğu ehliyet, çalışma izni ve araba işlemlerini hallettikten sonra UBER’le ilgilenir. UBER kişilerin diledikleri zaman diledikleri saatlerde çalışabilmeleri için çok iyi fırsat sunuyor. Üstelik UBER kişilere diğer işlemlerinizi hallederken de çeşitli kolaylıklar sağlar. Bunun yanı sıra geçici iş olarak Pizza Delivery ve Türk Restoranlarında çalışabilirsiniz.  

İngilizcem İyi Değil, Yine de İş Bulabilir Miyim?  

Kanada, nerdeyse Neredeyse tamamen göçmenlerden oluşan bir ülke. Bu nedenle Kanada’da her dil ile ilgili iş bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra Kanada’da bulunan göçmenlerin %15’inin İngilizce bildiğini ifade edebiliriz. Ancak üst ve yönetici pozisyonları için İngilizce bilginizin olması gerekir. 

Kanada’da Noter İşlemlerini Nerede Yaptırabilirim?  

Ottowa ve Toronto’da yer alan Türk konsolosluklarından noter işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. 

Kanada’da Kendi Mesleğimle ilgili İş Teklifi Alabilmem Mümkün Mü?

Kişiler Kanada’da kolayca iş bulabileceğini düşünür. Ancak söz konusu iş teklifleri alarak Kanada’ya gitmek pek kolay değildir. Son yıllarda Kanada’da meydana gelen yapılan suistimaller Kanada Hükümetini çeşitli değişikliklere gitmesine neden olmuştur.

Kanada’da Çalışma ve İş Bulma

Çalışma izni olanlar kişilerin Kanada’da çalışabilmeleri için Employment & Social Servisler’ e giderek kayıt olması gerekir. Kanada hükümeti bu hizmet sayesinde ücretsiz bir şekilde CV oluşturarak mülakat tekniklerine ve kişiler için uygun olan işleri buluyor. Eğer Kanada’da ki iş alanınızı çok sınırlandırmazsanız bu ücretsiz servisler aracılığı ile en kısa de kişilere uygun haftalık çalışma saati, iş tanımı ve saatlik ücretin belirtildiği iş imkanları sunulur.  

 Kanada’da ki Diğer Türklere Nasıl Ulaşabilirim? 

Katalog Kanada ücretsiz cep telefonu uygulaması olan simitkokusu adlı yahoo grubu aracılığı ile Kanada’da yaşayn diğer Türklere ulaşım sağlayabilirsiniz. 

 Kanada’da Türk Ehliyetimle Araç Kullanabilir miyim?  

Kanada’ya giriş yaptıktan sonra ki 3 ay boyunca Türk ehliyetiniz ile araba kullanabilirsiniz. Türk ehliyetiniz ile araç da kiralayabilirsiniz.    

Kanada ile İlgili En Çok Merak Edilen Sorular ve Yanıtları

Read Previous

KANADA’DA ŞİRKET TÜRLERİ VE KANADA’DA ŞİRKET KURMAK

Read Next

Kanada’da Emlak (Mortgage) Kredileri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *