Kanada Sağlık Sistemi 8 Ülke Arasında Son Sırada

Kanada Sağlık Sistemi 8 Ülke Arasında Son Sırada 1

The New Tork Times tarafından yapılan ve 8 farklı ülkenin değerlendirildiği listede Kanada sağlık sistemi son sırada yer alıyor. 

Geçtiğimiz son iki seçim döneminde Kanada’nın sağlık sisteminin iyileştirileceğine dair sözler verilmişti. Ancak günümüzde söz verilen faaliyetlerin gerçekleştirilemediğini görebiliyoruz. Bu noktada Kanada; İngiltere, Almanya, İsviçre, Fransa, Avustralya, Amerika ve Singapur ile aynı listede yer alıyor.

Kanada-Sağlık-Sistemi

Sıralamada Dikkat Edilen Kriterler

Söz konusu analizlerde kullanılan kriterleri aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

  • Uygulanabilirlik
  • Vatandaşlarına olan maliyet
  • Nüfusa göre var olan hastane ve doktor sayısı
  • Bekleme süreleri
  • Teknoloji
  • Tedavi sistemi

Yapılan değerlendirmede Kanada ve İngiltere arasında kalınmış ve bir karşılaştırma gerçekleştirilmiştir. Kanada’da bulunan 5 sağlık uzmanının 4 tanesi sağlık sistemleri açısından yetersiz görülmüştür. Bu doğrultuda Kanada sağlık sistemi yetersiz ve ücretli olarak görülmüş ve beğenilmemesine rağmen Amerikan Sağlık Sistemi dahi Kanada Sağlık Sistemi’nin üzerinde kalmıştır. 

Günümüzde Kanada’da sağlık hizmetleri ücretsiz bir şekilde sunuluyor. Ancak hastane ve doktor sayısının yetersiz olması hastaların bekleme sürelerini arttırıyor. Bu durum National Post tarafından ‘Kanada sağlık sistemlerinin yetersiz gösterilmesinin nedeni’ olarak açıklanıyor. 

Gerçekleştirilen analizler neticesinde güç içerisinde sağlık hizmetlerine başvuran Kanadalıların %43’ü aynı gün içerisinde muayene olabiliyor. Bunun yanı sıra Kanadalıların yarısı başvurdukları acil serviste minimum 2 saat bekliyor. Özellikle kış mevsiminde bu sayı 7-8 saate çıkabiliyor. Bu doğrultuda Kanadalılar uzman bir doktorda muayene olabilmek için en az 2-3 ay önce randevu alıyor.

Bu analiz doğrultusunda ülkelerin sağlık sistemleri için ayırdıkları bütçeler de kaliteli tedavi süreci ve hastaların bekleme süresi ile orantılı olduğu anlaşılmıştır. İngiltere dışındaki diğer ülkelerin hepsi sağlık sistemlerine Kanada’dan daha fazla bütçe ayırıyor. Kanada sağlık sistemlerinde meydana gelen uzun bekleme süreleri ise uzman hekim yetersizliğinden kaynaklanıyor. Kanada’ya gelen göçmenlerin eğitim ve klinik açma konusunda kredi desteği alması Kanada’daki sağlık taleplerini karşılamıyor. 

Kanada Sağlık Sistemi 8 Ülke Arasında En Son Sırada Yer Aldı

 

Kanadanın-Sağlık-Sistemi

Kanada sağlık sistemi ile ilgili daha detaylı bilgi ve resmi veriler için bu linki inceleyebilirsiniz:

https://www.canada.ca/en/health-canada/services/health-care-system/reports-publications/health-care-system/canada.html

Ontario’da yaşıyor veya yaşayacaksanız Ontario Sağlık Kartı (OHIP) gibi konuları içeren Ontario sağlık sistemi ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz:

Sağlık

Kanada’daki sağlık hizmetleri ile ilgili daha detaylı bilgi için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kanada’da sağlık hizmetleri

Kanada sağlık sigortası ile ilgili daha detaylı bilgilere bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.internations.org/go/moving-to-canada/healthcare

 

Read Previous

Kanadalılarla İlgili Hic Duymadiginiz 21 Sasirtici Kural

Read Next

Mortgage Kredi Onayınızı Kaybetmenizin 5 (+1) Sebebi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *