Vancouver’da Granville Köprüsü’nün Altındaki 4.8 M $ Değerindeki Avize ‘Para İsrafı’ Olarak Anıldı!

Vancouver’da Granville Köprüsü’nün Altındaki 4.8 M $ Değerindeki Avize ‘Para İsrafı’ Olarak Anıldı! 1

27 Kasım Çarşamba günü Vancouver’da büyük bir sanat eseri görücüye çıktı. Granville Köprüsü’ne asılan devasa dönebilen avizenin ağırlığı 3400 kilogramdır. Vancouver Dönen Avizesi; yerel geliştirici Westbank tarafından finanse edildi ve sanatçı Rodney Graham tarafından oluşturuldu.

Yerel halk açılış için köprünün altında toplandı. Göze hoş gelse de 4.8 milyon $ değerinde olması sanal alemde eleştiri aldı.

Vancouver Sun’a göre avize akşam 9 ve öğle vakti olmak üzere günde 2 kere dönecek. Bu saatlerde avize ışıldıyor, dönüyor ve yere daha yakın oluyor. Bu devasa avize 4 metre genişliğinde ve 8 metre uzunluğunda.

Proje değeri normalde 1.2 miyon $ olsa da 3 yıllık yapım aşamasında bu tutar 4.8 milyon $’a yükseldi.

Granville Street Köprüsü’ndeki açılışından beri avizenin maliyeti pek çok vatandaş tarafından sanal alemde eleştirildi. Bir vatandaş avizeyi tone-deaf olarak tanımlarken başka bir vatandaş avizeyi giving poor folks the finger olarak adlandırdı.

Prohe Vancouver şehrinden ziyade Westbank firması tarafından finanse edilmiş olsa da pek çok insan Vancouver’da konut krizi yaşanırken avizeye harcanan para ile ilgili yorum yaptı. 

Bir twiter kullanıcısı şunları yazıd: Görünüşe göre Granville Köprüsü altına yerleştirilen 4.8 milyon $ değerindeki avizeyi yaptırmak Vancouver merkezindeki evsiz nüfusa yardım etmekten çok daha iyi. Hayır şaka yapmıyorum. İnanılmaz.

Evsiz insanlarla ilgili konuşan başka bir vatandaş; Bu köprü altında yaşayan sayısız evsiz var ama teşekkürler tanrım 4 milyon $’lık avizeleri var. Ne israf ama! 

Paranın nasıl harcanabileceği ile ilgili yorum yapan bir vatandaş; 5 milyon $ ile yüzlerce evsize tedavi ve barınma imkanı sağlanabilirdi dedi.

Erin Denhoff bir twete cevaben şunları yazdı; Ev krizinin yaşandığı bir dönemde bir avizeye 4.8 milyon $ harcamak sadece giving folks the finger olur. Ne kadar iyi niyetli olursa olsun! Şehir yönetimi evsizlerle ilgili doğrudan sosyal düzenlemeler yapmalı ve onların ihtiyaçlarını karşılamak için geliştiricilerle birlikte çalışmalı.

Başka bir tweette ise Şehrin nasıl bir saçmalık haline geldiği vurgulandı.

Tone deaf kelimesi bazı konuşmalarda tekrar edildi.

Avizenin maliyeti ile ilgili sanal alemde eleştirel yorumlar yapılırken bazı vatandaşlar avizenin güzel ve etkileyici olduğu yorumunu yaptı. 

Granville Köprüsü’nün altındaki avizeyi görmeye gittim. Çok büyüktü. Ne eğlenceli bir şey ama! 

Eser için yorumlar çeşitli olsa da avize resmi olarak açıldı ve halkın beğenisine sunuldu. https://www.narcity.com/news/ca/bc/vancouver/vancouvers-spinning-chandelier-is-being-called-a-waste-of-dollar48-million

Read Previous

Uluslararası Öğrencilere Göçmenlik Sözü Verilse de Yeterli Düzenleme Yok!

Read Next

Yeni Gelenler için Ontario’da İlkokul Rehberi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *