Uluslararası Öğrencilere Göçmenlik Sözü Verilse de Yeterli Düzenleme Yok!

Uluslararası Öğrencilere Göçmenlik Sözü Verilse de Yeterli Düzenleme Yok! 1

Avukatların belirttiğine göre; Kanadalı üniversite, kolej ve federal hükümet okul standartlarını yükseltmek için uluslararası öğrencilere göçmenlik yolunu sunsalar da bunun için yeterli düzenlemeler bulunmuyor.

Immigration Boutique Green ve Spiegel’in ortağı Stephen Green’e göre; Kanada çalışma izinlerini uzun süredir teşvik ediyor. Bu da Kanada için büyük bir başarı. Yetenekli göçmenler için oluşturulan ve Express Entry sisteminin bir kısmı olan Kanada deneyim sınıfı sayesinde öğrenciler daimi ikamet almaya hak kazanıyor. Bunun için öğrencilerin mezun olduktan sonra en az bir yıl çalışmaları ve hükümetin daimi ikamet için seçim yaptığı aday havuzuna girmeleri gerekiyor.

Green’in ifadelerine göre Express Entry sistemi üniversite ve daha yüksek diploma gerektirdiğinden kolej mezunları daimi ikamet almaya hak kazanamıyor. Ancak hükümetin Express Entry sistemine seçilen kişi sayısını arttırması gerekiyor. Çünkü öğrenciler eğitim ücreti ödüyor ve belirli diplomalara sahip oluyor. Bu nedenle hükümetin onlara Kanadalı olma şansı tanıması gerekiyor.

Ontario Hukuk Topluluğunda Göçmen Hukuku konusunda sertifikaya sahip bir uzman olan Green’e göre; Kanada’ya öğrenci vizesi ile gelen insanların göçmenliğe seçilmesi konusunda artışa gidilmesi gerekir.  

2018 yılında Kanada Uluslararası Eğitim Bürosu’nun verilerine göre uluslararası öğrenci sayısı %16 arttı ve 572.415 oldu. Federal Hükümet’in Ekim ayında yayınladığı Uluslararası Eğitim Stratejisi’ne göre 2014 ile 2018 yılları arasında yurtdışından Kanada’ya okumak için gelenlerin sayısı %68 arttı. Hükümet’e göre 2018 yılında uluslararası öğrencilerin eğitim, konaklama ve diğer harcamalarla GSYİH’ya etkisi 21.6 milyar $ olarak gerçekleşti.

Kurumsal Göçmenlik Hukuk firması kurucusu Barbara Jo Caruso’ya göre sadece gelen yabancı öğrenciler için bile daimi ikametgahı sağlayacak net bir yol bulunmuyor.  Bu ahlaki bir problemi de gündeme getiriyor çünkü hükümet dünyanın her yanında öğrencileri alıyor ve aileler çocuklarının eğitimi için para ödüyor. Ancak hükümet bu öğrencilere mezun olduktan sonra kapıyı kapatıyor. Statistics Kanada’ya göre uluslar arası bir öğrencinin yıllık eğitim ücreti ortalama 29.714 $ ki bu rakam bir Kanadalı’nın ödediği tutardan 3 kat daha fazla.

Caruso, öğrenci vizelerini günümüzde büyük bir iş haline geldiğini söylüyor. Bugünlerde kolej ve üniversitelerin daha fazla para için hükümete yakındığını göremezsiniz. Çünkü banka hesaplarını yabancı öğrencilerin ücretleri ile dolduruyorlar.

Green, hükümetin kafasında ne olduğu Kasım ayının başında ortaya çıktı dedi. Quebec il yönetimi; Quebec’te ikamete izin veren ve bazı diplomalara imkan tanıyan Quebec Deneyim Programı kapsamındaki bir takım akademik programları sınırlandırmayı planlıyordu. Ancak halkın gösterdiği tepkiden sonra Quebec yönetimi bu planı geri çekti ve askıya aldı. Green, Öğrencilerin kendilerine göç için bir yol olduğunu söylediklerini ve çılgına döndüklerini söyledi. Ayrıca federal hükümetin de benzer bir tepkiyi ülke çapındaki uluslar arası öğrencilerden alacağını ifade etti. 

Green’e göre Kanada’da işçi göçmen programının yokluğu ve vasıflı işçi olarak Express Entry Sistemi’ne girişin zor olması çok sayıda uluslarası öğrencinin daimi ikamet için sıraya girmesine neden oluyor. Yurtdışından insanlar göçmen olabilmek için öğrenci oluyor. 

Green, okula gitmemesi gereken insanları okula gitmeye zorluyorlar. Bu da red oranlarının neden yüksek olduğunu gösteriyor dedi.

https://www.lawtimesnews.com/news/focus-on/international-students-were-promised-pathway-to-immigration-but-there-arent-enough-spots/323287

Read Previous

Toronto’daki Renkli Paten Alanında En İyi Arkadaşlarınızla Neon Paten Yapabilirsiniz

Read Next

Vancouver’da Granville Köprüsü’nün Altındaki 4.8 M $ Değerindeki Avize ‘Para İsrafı’ Olarak Anıldı!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *