Sağlık

Sağlık 1

Yeni bir ülkeye taşınmak stresli bir deneyim olabilir. Bu geçiş sırasında ve sonrasında sağlığınızla ilgili önlem almak oldukça önemlidir. Sağlık sigortası, nasıl doktor veya diğer sağlık profesyonellerini bulurum ve aileniz ile kendiniz için sağlık hizmetleri ile ilgili bilgi alın.

OHIP ve Sağlık Sigortası

Sağlık Kartına Nasıl Başvururm (OHIP)?

Sağlık Kartı almak için başvuru formu doldurmanız gerekir. Ayrıca başvuru formu ile sunmak için bazı belgeleri toplamanız gerekir.

Sağlık Kartı’na Başvurmak için Hangi Belgeler Gereklidir?

Sağlık Kartı’na başvurmak için 3 tip belgeye ihtiyacınız vardır. Orijinal belgeleri getirmelisiniz. Fotokopi kullanamazsınız.

OHIP’e Sahip Değilsem Sağlık Hizmetlerini Nereden Alabilirim?

Sağlık Kartı’nız yoksa Toplum Sağlığı Merkezi’ndeki hizmetleri almaya ehil olmalısınız. Bazı doktorlar özel sağlık sigortası olan veya hizmet için ödeme yapan hastalara bakar.

OHIP’e Kimler Ehildir?

Bazı insanlar OHIP için uygun değildir. Turistler, mülteci olmak isteyenler, yabancı(uluslararası) öğrenciler ve bazı yabancı çalışanlar OHIP’e başvuramaz.

OHIP Hangi Hizmetleri Kapsar?

Ontario Saglık Sigortası Planı(OHIP) geniş kapsamlı sağlık hizmetleri için ödeme yapar. Temel tıp ve acil hizmetler için ödeme yapar. Giderlerin tümü veya bir kısmı için ödeme yapabilir.

Kanada’ya Yeni Gelenler veya Misafirler Nereden Özel Sağlık Sigortası Satın Alabilir?

OHIP için uygun değilseniz veya OHIP kapsamında değerlendirilmeyeceğiniz ilk 3 ay için özel sağlık sigortası satın almak iyi bir fikirdir.

Doktor veya Medikal Profesyonel Bulun

OHIP Diş ile İlgili Hizmetleri Kapsar mı?

Ontario Saglık Sigortası Planı(OHIP) genellikle diş işe ilgili himetleri kapsamaz. Ancak hastanede yapılaması durumunda OHIP bazı diş ameliyatlarını kapsayabilir.

Sağlık Sigortam Yoksa Diş Hizmetlerini Nerden Alabilirim?

Bazı diş topluluğu programları ücretsiz veya normal diş hekimlerine göre daha az pahalı diş hizmetlerine sahiptir.

Aile hekimini nasıl bulabilirim?

Aile hekimi aynı zamanda genel pratisyen olarak adlandırılır. Aile hekimleri bir hastalığı ilk teşhis ve tedavi eden doktorlardır. Ontario’daki pek çok bölgede aile hekimi sıkıntısı vardır. Bu nedenle aile hekiminizi bulmanız zaman alabilir.

Aile hekimini nasıl seçebilirim?

Aile hekimini seçerken dikkat etmeniz gereken pek çok unsur vardır. Ancak Ontario’nun pek çok bölgesinde aile hekimi sıkıntısı vardır. Bu nedenle fazla seçeneğiniz yoktur.

Aile hekimim yoksa tıbbi hizmetleri nereden alabilirim?

Aile hekiminiz yoksa randevusuz klinikler, Toplum Sağlığı Merkezi, Ontario Telesağlık veya eve gelen doktorlardan tıbbi hizmet alabilirsiniz.

Doktorlara OHIP Kartı’mı göstermeli miyim?

OHIP’e sahipseniz tıbbi hizmet almak istediğinizde OHIP Kartı’nızı göstermeniz gerekir.

Toplum ve Halk Sağlığı

Düşük maliyetli sağlık hizmetlerini nerede bulabilirim?

OHIP’iniz yoksa ücretsiz veya düşük maliyetli sağlık hizmetlerini Toplum Sağlığı Merkezi’nden alabilirsiniz.

Toplum Sağlığı Merkezleri nedir?

Toplum Sağlığı Merkezleri; bireylere, ailelere ve topluluklara temel sağlık hizmeti sunan kar amacı gütmeyen organizasyonlardır.

Toplum merkezli sağlık hizmeti nedir?

Toplum merkezli sağlık hizmetleri evde bakıma ihtiyaç duyan her yaştan insana sunulan hizmettir. Toplumsal sağlık hizmetleri; evde bakım, fizyoterapi, hasta bakımı ve diğer rehabilitasyon hizmetlerini içerir.

Ruh Sağlığı ve Bağımlılık

Madde bağımlılığı nedir? Bağımlılık nedir?

Vücut veya beden fonksiyonlarını değiştiren herhangi bir madde, uyuşturucudur. Herhangi bir madde vücudunuzu olumsuz anlamda etkiliyorsa bu madde bağımlılığı olabilir. Madde bağımlılığı ayrıca bağımlılık olarak adlandırılır.

Bağımlılıkla ilgili nereden yardım alabilirim?

Siz veya tanıdığınız biri uyuşturucu, alkol veya başka bir şeye bağımlı ise pek çok yöntemle yardım alabilirsiniz.

Kumar sorunu nedir?

Kumar, belirsiz sonuçlu bir etkinlikte para veya değerli bir eşya üzerine bahis yapmaktır. Kumar problemi; kumarın oynayan kişi, kişini ailesi ve arkadaşları üzerinde olumsuz etkisi olması anlamına gelir.

Ruh sağlığı nedir?

Ruh sağlığı; hayattan keyif alma ve günlük yaşamın talepleri ile başa çıkma kabiliyetimizdir. İyi ruh sağlığı üretken olmamızı, diğer insanlarla ilişki kurmamızı ve değişime ayak uydurmak ve zorluklarla başa çıkmamızı sağlar.

Ruh hastalığı nedir? Kimler ruh hastasıdır?

Ruhsal hastalık ve bozukluklar günlük yaşamla başa çıkma kabiliyetimizi zayıflatır. Herkesi etkileyebilir. Her 4 Kanadalıdan 1 tanesi hayatının belirli bir aşamasında ruhsal hastalıkla ile karşılaşır.

Ruh sağlımla ilgili nereden yardım alabilirim?

Ruhsal olarak hasta olmasanız dahi ruh sağlığı ile ilgili destek alabilirsiniz. Ruh sağlığınızı iyileştirmeniz veya korumanız için pek çok profesyonel ve hizmet size yardımcı olabilir.

Acil Hizmetler

Hastane acil servis ziyaretleri hakkında bilmediğiniz şeyler

Hastaneye ilk kez gidiyorsanız nelerle karşılaşacağınızı bilmeyebilirsiniz. İşte siz hastane acil servisinde gezinmenin bazı ip uçları!

Acil bir durumda nasıl yardım alabilirim?

Hayatınızı tehlikeye atan bir durum yaşıyorsanız 911’i arayın. İhtiyaç duymanız durumunda 911 operatörü size bir tercüman sağlayabilir.

Bölgemdeki hastaneyi nasıl bulabilirim.

Acil tıbbi durumunuz olması durumunda 911’i arayın. Acilen tıbbi yardım istiyor ancak durumunuz acil değilse hastaneye gitmek isteyebilirsiniz.

Beslenme ve Sağlıklı Yaşam

Meme kanseri kontrolü

Yeni bir ülkede hayatınıza başlarken sağlıklı kalmak önemlidir. Bu, kadınlar için neden meme kanserinin kontrol ve taranmasının gerekli olduğunu gösteren iyi bir fikirdir.

Gıda Bankası nedir?

Gıda Bankası; insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için ihtiyaç duydukları temel gıda ve malzemeleri toplayarak dağıtan bir hizmettir. Gıda Bankası genellikle 2-3 günlük gıda ve temel malzemeler verir.

Düşük maliyetli ve sağlıklı besinleri nerede bulabilirim?

Sağlıklı besinlerin pahalı olmasına gerek yoktur. Bazı planlama ipuçlarını takip ederek sağlıklı beslenebilir ve para biriktirebilirsiniz.

Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı

İstismara uğramış bir kadın tanıyor musunuz? Hukuki Haklar Kitapçığı

Bu kitapçık eşleri tarafından istismara uğramış kadınların maruz kaldığı yasal konularla alakalı bilgiler sağlar.

Nasıl ebe bulabilirim?

Ontario’da ebe bulabilmek için bir doktor veya OHIP tarafından sevk almanıza gerek yoktur. Hamile kalır kalmaz bir ebe kliniğiyle iletişime geçerek sizler için yerlerinin olmasını sağlamak amacıyla iletişime geçmek iyi bir fikirdir.

Ebe bakımı almak ne kadar maliyetlidir?

Ebeler; OHIP’e sahip olup olmadığınıza bakmaksızın kendilerine ayrılmış bölge sakinleri ve bebeklerine bakım sağlamak amacıyla finanse edilir. Ontario’da yaşıyor ve OHIP’e sahip değilseniz bu sizin için düşüm maliyetli bir seçenek olabilir.

Hamile kalmayı planlamadım. Seçeneklerim nelerdir?

Bu, kafa karıştırıcı ve stresli bir dönem olabilir. Ama seçenekleriniz var!

Ontario’da ne tür doğum kontrol tiplerini uygulayabilirim?

Ontario’da doğum kontrolü ile ilgili pek çok konuda destek alabilirsiniz. Bazı doğum kontrolü türleri oldukça yaygındır.

Cinsel sağlık ve üreme sağlığı ile ilgili bilgileri nerede bulabilirim?

Pek çok kuruluş ve web sitesi cinsel sağlık ve üreme sağlığı ile ilgili bilgi sunar.

Aile Sağlığı

İyi görme çocuğunuzun okulda başarılı olmasına yardımcı olabilir.

Bu broşür görme problemlerinin öğrenme üzerindeki etkisi, görme problemlerinin belirtileri, çocuklar ne zaman göz kontrolü olmalı ve göz kontrolünde neler olur gibi bilgiler içerir.

Aile içi istismar nedir?

İstismar; bir kişinin sizi incitmesi veya size kötü davranması anlamına gelir. Aile içi istismar ise sizi inciten insanın bir aile üyesi veya duygusal partneriniz(eşiniz, kız veya erkek arkadaşınız) olması anlamına gelir. İstismarcı kadın veya erkek olabilir.

Göçmen ve mültecilerin aile içi istismar ile ilgili bilmeleri gerekenler nelerdir?

Ontari Ceza Kanunu ve Aile Kanunu sizi aile içi istismara karşı korur. Daimi bir yerleşimci iseniz bir istismarı bildirmeniz veya istismar içeren bir ilişkiyi sonlandırmanız statünüzü değiştirmez.

Aile içi istismar ile ilgili nereden yardım alabilirim?

Acil, kriz veya herhangi bir zamanda yaşadığınız istismar ile ilgili yardım alabilirsiniz. Pek çok yöntemle yardım alabilirsiniz.

Yaşlılar için sağlık hizmetlerini nereden alabiliriz?

Genel olarak diğer yetişkinlerin kullandığı sağlık programları ve hizmetlerini kullanabilirsiniz. Bazı programlar ve hizmetler daha faydalı olabilir.

Evde yaşamaya devam etmek için yaşlılar ne tür yardımlar alabilir?

Evinizde yaşamak istiyorsanız bazı sağlık hizmetlerini evinizde alabilirsiniz. Ayrıca evinizi daha güvenli kılmak için finansal destek de alabilirsiniz.

Mülteci Sağlığı

Geçici Federal Sağlık Programı(IFHP) nedir?

IFHP; Kanada’ya gelişinizden kısa bir süre sonrasına kadar medikal hizmetler için ödeme yapan bir programdır. IFHP; mülteciler koruma altındaki kişiler, mülteci adayları ve insan kaçakçılığı mağdurları kalanlar içindir.

Kanada’ya mülteci olarak geldim. OHIP için uygun muyum?

İnsani statüdeki mülteci iseniz ya da daimî yerleşim statünüz varsa OHIP için uygun olabilirsiniz.

Kanada’ya mülteci olarak geldim. Ne tür ruh sağlığı hizmetleri alabilirim?

Kanada’da yeni bir hayat kurmak zor olabilir. Devlet memurları veya diğer insanlarla iletişim kurmak zor olabilir. Danışmanlığın size yardımcı olacağını görebilirsiniz.

Hasta Sağlığı ve Sorumlulukları

Hasta olarak haklarım nelerdir?

Ontario’da bir hasta veya sağlık hizmetleri tüketicisi olarak hem haklarınız hem de sorumluluklarınız bulunuyor. Bir sağlık çalışanı haklarınızı ihlal ederse şikâyette bulunabilirsiniz.

Hasta olarak sorumluluklarım nelerdir?

Ontario’da bir hasta veya sağlık hizmetleri tüketicisi olarak hem haklarınız hem de sorumluluklarınız bulunuyor. Sorumluluklarınız herhangi bir yasada açıklanmamıştır.

Ruh sağlığı hastası olarak haklarım nelerdir?

Psikiyatrik bir hasta olarak haklarınız bulunuyor. Kendinize veya başkalarına zarar verebilecekseniz doktorunuz haklarınızı sınırlandırabilir.

Engellilik

Engellilik nedir?

Engellilik, Kanada’da fiziksel, ruhsal ve entelektüel durumlar bağlamında pek çok türde engeli ifade eder.

Engelim varsa hangi maddi yardımlardan faydalanabilirim?

Siz veya bir aile üyeniz gelirinizi veya kişisel ekonominizi etkileyecek derecede engelli ise bu programlar kapsamında sizi veya ailenizi destekleyecek seçenekler olabilir.

Ontario Engelli Destek Programı (ODSP) nedir ve bu programa nasıl başvurulur?

Bu program engelli bireylere ekonomik ve istihdam desteği sunar.

https://settlement.org/ontario/health/

Read Previous

Sağlık Kartı(OHIP)’na Nasıl Başvurabilirim?

Read Next

Sosyal Güvenlik Numaram Kaybolursa veya Çalınırsa Ne Yapmalıyım?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *