Ontario’da 20 Kişi Nitelikli Araç Hırsızlığıyla Suçlanıyor

Ontario’da 20 Kişi Nitelikli Araç Hırsızlığıyla Suçlanıyor 1

Ontario’da 5 aydır devam eden nitelikli araç hırsızlığı ile ilgili soruşturma okyanus ötesine nakledilmesi planlanan 100 aracın durdurulmasına sebep oldu. Soruşturmayı yürüten Ontario Eyalet Polisi’ne göre çetenin Ontario’nun doğusundaki Hawkesbury’den Petawawa ve Kingston’a uzandığı aynı zamanda Toronto’ya bağlı York Bölgesi ve North York’da da faaliyetlerinin olduğu söylendi.

497 aracı oto galeri ve evlerin önünden araç anahtarlarını kopyalama sistemi ile çalarak kaçıran Quebec’ten 20 kişi soruşturuluyor.

Polisin söylediğine göre bazı araçlar Afrika ve Orta Asya’ya nakledilmek üzere Montreal’e götürüldü. Özellikle SUV tip araçların buralarda ticari olarak satışının bulunmaması ve perakende fiyatının iki katına satılabilecek olması bu durumun temel nedenini oluşturuyor. Salı günü yayınlanan haberlere göre söz konusu araçların 97 tanesi kurtarıldı.

Shildon Projesi olarak anılan soruşturma, polisin araç hırsızlığında ciddi artışlar fark ettiği haziran ayında başladı. Montreal, Laval ve Quebec polisi geçen hafta 12 arama gerçekleştirdi ve aramalarda araç hırsızlığında kullanılan araçların yanı sıra uyuşturucu ve muştalar da bulundu.

Ottawa, Toronto ve York Bölge polislerinin katıldığı soruşturmaya Kanada Sınır Hizmetleri Bürosu’da 100 kolluk kuvveti ile destek veriyor.

Hırsızlık Nasıl Önlenir?

OPP’den gelen açıklamaya göre araç sahiplerinin hırsızlıklara karşı yapabilecekleri en iyi şey evlerinin dışına ışık ile kameralar kurmaları ve araçlarını mümkünse garajda tutmaları olarak ifade ediliyor.

Araç anahtarlarının da evin dış kapısına yakın bir yerde tutulmaması gerektiğini söyleyen polis anahtarların anahtarsız giriş sistemini engelleyen Faraday çantalarında ve metal kutularda saklanması gerektiğini vurguluyor.

Araç sahipleri ayrıca ikinci bir güvenlik yöntemi olarak geçiş kodları gerektiren başlangıç sistemleri kurabilirler.

Bayilerse daha az değerli araçları ellerinde tutarak pahalı araç ve kamyon hırsızlığını engelleyebilir.

Benzer Hırsızlıklar Güney Ontario’da da Yaşandı

Açıklama; Hamilton polisinin uluslararası hırsızlık çetesiyle bağlantısı bulunan 4 kişiyi tutuklamasından bir hafta sonra geldi. 

Bu olayda Güney Ontario çapında kiralık araçlar çalındıktan sonra okyanus ötesine gönderilmiş veya parçalara ayrıldı.

3 erkek 1 kadından oluşan şüpheliler onlarca suçlama ile karşı karşıya! https://www.cbc.ca/news/canada/ottawa/police-charge-20-high-end-vehicle-thefts-1.5396538

Read Previous

Online Sahaf Nasıl Açılır?

Read Next

Sağlık Kartı(OHIP)’na Nasıl Başvurabilirim?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *