Kanadalı Olmayanlar Kanada’da Nasıl İş Kurabilir?

Kanadalı Olmayanlar Kanada’da Nasıl İş Kurabilir? 1

Kendi ülkesinde kurulu bir işi olan ve Kanada’da iş kurmak isteyen bir yabancı mısınız? Kanada’da yeni bir şirket kurmak isteyen bir yabancı mısınız? Önemli bilgi ve tavsiyeleri okuyun. Kanada merkezli bir işletme kurmadan önce bakmanız gereken birkaç adımı burada bulabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz bu şeylerin bazıları satış vergisine kayıt ve iş yeri ruhsatı gibi unsurlar içerir.

İşletmenizi Kanada’ya Getirmek

Daha önce kurulmuş yabancı bir işletmeyi Kanada’ya getirmek oldukça kolaydır. Her eyaletin kendi kayıt prosedürleri ve ildışı kuruluş şartları vardır. 

Örneğin bir Kanadalı değilseniz ve şu anda Hindistan’da hizmet veren bir işletmenizi Ontario’ya taşımak istiyorsanız işletmenizi ildışı kuruluş olarak o eyalete kaydetmeniz gerekir. İldışı kuruluş için hizmet acentası, Ontario’da ikamet eden 18 veya daha büyük yaştaki biri ve Ontario kayıf ofisine kayıtlı bir şirkete ihtiyacınız vardır. Ontario bir örnek olsa da bütün Kanada eyaletlerinin ve bölgelerinin benzer şartlara sahip olduğunu not edebilirsiniz. Kanada’da iş yeri açmak için işletmeyi açacağınız eyalette bağlı bulunduğunuz kayı ofisi ile iletişim kurmalı ve kayıt ofisinin prosedürlerini uygulamalısınız. Bir eyaletten fazlasında iş yapmak istiyorsanız iş yerinizi her eyalette ayrı ayır kaydetmeniz gerekir.

Kanadalı değilseniz, Kanada’da bir şirket kurmak istiyorsanız ve kendi ülkenizde kurulu bir işletmeniz yoksa Kanada’da iş yeri açmak için takip etmeniz gereken birkaç yol vardır.

Göç Ederek Kanada’da İş Yeri Açın

Kanada’da yaşamak istiyorsanız Kanada’ya gelmek için işletme göçmenliğine başvurabilirsiniz. Bu Kanada’da işyeri kurmak ve burada yaşamak için tek yoldur. Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi’nden Kanada’ya göç etmek ile ilgili bilgilere batığınızda burada serbest meslek ve girişim vizesi olmak üzere 2 tip işletme göçmenliğinin bulunduğunu göreceksiniz.

Girişim Vize Programı’na katılmak için;

Nitelikli bir işletmeniz olmalı,

Belirlenen bir kuruluştan( risk sermaye grupları, melek yatırımcılar veya iş geliştirme merkezleri) destek mektubu almalısınız,

Dil koşullarını sağlamanız gerekir( İngilizce veya Fransızca yeterliliği)

İşletmeniz para kazanmaya başlamadan önce Kanada’ya yerleşecek ve burada yaşayacak kadar paranız olması gerekir.

Serbest meslek erbabı olarak Kanada’ya gelmek için;

Kültürel ve spor konularda ilgili deneyiminiz ve Kanada kültür ve sporuna ciddi katkı yapabilecek niyetiniz olmalıdır.

veya

Çiftlik yönetiminde deneyim ve Kanada’da çiftlik alıp yönetebilme niyetiniz olmalıdır.

Kanada’ya serbest meslek erbabı olarak gelişinizi etkileyecek diğer faktörler; eğitim, yaş, uyum sağlama ve dil yetenekleridir. Kanada’ya gelebilmek için İngilizce veya Fransız dillerinde dinleme, konuşma, okuma ve yazmayı yeterli düzeyde yapabilmelisiniz.

Kanada’da Yaşamadan Kanada’da İş Kurun

Kanada’ya göç etmeyecekseniz, Kanada vatandaşı değilseniz veya Kanada’ya varmış daimi yerleşim statüsü bulunan bir göçmen değilseniz hala Kanada’da iş kurabilirsiniz. Bu noktada öğrenmeniz gereken en önemli kural Kanada’ eyaletleri tarafından kimlerin belirli işletme tiplerini kurup kuramayacağını ve bunun eyaletten eyalete değiştidir.

Örneğin şu anda British Columbia ikamet etmeyen kimseler için iş kurma konusunda en esnek kurallara sahip eyalettir. Bu eyalette bir kimse Kanadalı olsun veya olmasın şahıs şirketi, ortaklık veya şirket kurabilir.

British Columbia’da İş Kurmak için;

İş yeriniz için gerçek bir adres olmalı(posta kutusu yeterli değildir)

Kanada Vatandaşlık ve Göç Dairesi’nden doğru izinleri almalısınız,

İncelenmesi için Invest Canada başvurusu yapmalısınız,(Kanada Yatırım Yasası ‘ Kanadalı olmayan bir kişi var olan bir Kanada işletmesini devralmak veya yeni bağımsız bir işletme kurmak istediğinde bu yasaya tabidir. İncelenmesi için ya bildirim ya da Başvuru yapmak zorundadırlar’ der.)

Sonrasında Kanada’da yeni ve küçük işletmenizi kurmak için gerekli adımları atmaya hazırsınız.

Kanada’danın herhangi başka bir eyalet veya bölgesinde iş kurmak isterseniz koşulları kontrol etmeniz gerekir. Eğer kurmak istediğiniz iş yerine Kanada vatandaşı olmayanlar için izin vermiyorlarsa Kanada vatandaşı veya bir göçmen ile ortaklık veya şirket kurabilirsiniz.

Kanadalı olmayan biri olarak başka bir kişi ile ortaklık kıracaksanız bu kişinin Kanada vatandaşı olması veya göçmen olması gerekir. 

Kanada Şirketler Yasası’na göre şirket yöneticilerinin %25’i Kanadalı olmalıdır. Yönetici sayısı 4’ten daha az olan şirketlerde 1 yönetici Kanadalı olmalıdır.

Kanada’da bir şirket kurduğunuzda şirket bir ortaklıksa iş kuracağınız eyalet veya bölgede ortaklığı kaydetmeniz gerekir. İş kurmak istediğiniz eyaletteki kayıt ofisi ile iletişime geçerek gerekli prosedürleri yerine getirin.

Kuracağınız bir şirketse şirket kuruluşunu federal düzeyde mi eyalet düzeyinde mi gerçekleştireceğinize karar vermelisiniz.

Sözün Özü

Kanada’da iş kurmak ve yaşamak isteyen Kanada vatandaşı olmayan biriyseniz Kanada’ya göç etmeli ve ortaklık yapmak için bir veya daha fazla Kanadalı bulmalısınız. Kanada’da daimi olarak yaşamak ve iş kurmak için en iyi yol Kanada’ya göç etmektir.

https://www.thebalancesmb.com/as-a-non-canadian-how-can-i-open-a-business-in-canada-2948586

Read Previous

Kanadalı Olduğunu Bilmediğiniz 20 Kanadalı Ünlü

Read Next

Kanadalılar Gelibolu’da: Newfoudland Kraliyet Alayı Onore Edildi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *