Kanada’ya Göç Ediyorum Eşyalarımı Nasıl Yanımda Getirebilirim?

Kanada’ya Göç Ediyorum Eşyalarımı Nasıl Yanımda Getirebilirim? 1

Kanada’ya kalıcı olarak taşınıyorsanız Kanada’ya gelirken eşyalarınızı yanınızda getirebilir veya sonrada göndertebilirsiniz.

Eşyalarınızı gümrüksün olarak getirebilmelisiniz. Bu hakka sahip olmak için Kanada’ya gelmeden önce eşyalara sahip olmuş olmanız ve eşyaları kullanmış olmanız gerekir. Ayrıca beraberinizde getireceğiniz veya sonradan gönderteceğiniz eşyalarınızın yer alacağı BSF186 – Şahsi Eşya Muhasebe Belgesi’ni doldurmanız gerekir. Eşyalarınız orijinal BSF186 belgesi üzerinde yer almazsa eşyaları daha sonra gümrüksüz ithal etmeniz mümkün değil.

Eşyalarınız için daha fazla alana ihtiyaç duyuyorsanız kendi belgenizi oluşturabilir veya BSF186 – Şahsi Eşya Muhasebe Belgesi’ni doldurabilirsiniz.

Listenizde eşyalar ve değerleri olmal. Sizinle birlikte getireceğiniz ve sonradan gelecek eşyalar için birer liste hazırlayın. Her listenin bir kopyasını almanız sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Yanınızda herhangi bir şey getirmemiş olsanız dahi Kanada’ya vardığınızda bu listeleri gümrük memuruna vermeniz gerekir.

Aracımı Kanada’ya getirebilir miyim?

ABD’den;

ABD için üretilmiş olsa dahi aracınızın Kanada standartlarını sağlaması gerekir. Aracınızı ithal etmeden önce aracın Transport Canada tarafından yayınlanan ABD’den kabul edilebilir araçlar listesinde olup olmadığını kontrol edin. Sınırda, ABD Gümrüğünü aracın ABD’yi daimi olarak terk edeceğini bilgilendirmeniz gerekir. ABD Gümrüğü hangi belgelerin gerekli olduğunu ve çalışma saatlerini öğrenmeniz için doğrudan geçiş limanıyla iletişime geçmenizi önerir. ABD’den motorlu araç ithal etmekle ilgili daha fazla bilgi için.

Kuzey Amerika Dışından;

Belirli güvenlik koşullarına uyması durumunda ABD dışındaki ülkelerden araç ithal edebilirsiniz.

Bütün araçlar Eyalet Motorlu Taşıtlar Ruhsat Bürosu(Ontario’da bu Ontarıo Ulaştırma Bakanlığı’dır)’na kayıtlı ve sigortalı olmalı.

Evcil Hayvanlar

İthalat koşullarını karşılıyorsa evcil hayvanınızı Kanada’ya gelirken yanınızda getirebilirsiniz.

Bazı evcil hayvanlar için ithalat izni almanız gerekebilir. İzin için Kanada’ya gelmeden önce başvuru yapmanız gerekir.

CBSA ve Kanada Gıda Denetleme Bürosu evcil hayvanınızı incelemek isteyebilir. İnceleme ücreti vermek zorunda kalabilirsiniz.

Evcil hayvan ithalatı ile ilgili daha fazla biliye ulaşın.

Daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız en yakındaki Kanada Büyükelçiliği veya Konsolosluğu ile iletişime geçebilir ayrıca CBSA’nın Sınır Bilgilendirme Servisi’ni arayabilirsiniz.

Kanada’dan arayacaksanız; 204-983-3500 veya 506-636-5064

Kanada dışından arayacaksanız; 1-800-461-9999.

https://settlement.org/ontario/immigration-citizenship/landing-and-leaving/landing-in-canada/i-am-immigrating-to-canada-how-do-i-bring-my-belongings-with-me/

Read Previous

Kanada’da Göçmen, Sığınmacı ve Vatandaşlık Başvurusunu Tamamlama

Read Next

Kanada’da Tecrübe Elde Etmek İçin Gönüllü Olabilir miyim?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *