Kanada’da Tecrübe Ne Kadar Önemli?

Kanada’ya gelen pek çok insan işe girme konusunda problem yaşar çünkü Kanada’da iş tecrübeleri yoktur.

Bu kavram aşağıdaki durumlara işaret ediyor olabilir:

Dil ve iletişim becerileriniz

Kanada’da işe alma standartları ile ilgili bilginiz

Kanada kanunları ile ilgili bilginiz

Kanada iş kültürüne uyma konusundaki kabiliyetiniz

Bazen işverenler Kanada’ya yeni gelenlere karşı bir ayrımcılık yapmak için ‘Kanada’da Tecrübe’  konusundaki eksikliğe işaret eder. Ontario’da işverenler kanuni bir gereklilik olmadığı sürece Kanada’da iş deneyimi isteyemezler. Bu konuda ayrımcılığa uğradığınızı düşünüyorsanız İnsan Hakları Hukuk Destek Merkezi veya Toplumsal Hukuk Kliniği’ne başvurabilirsiniz. 

Bazı işverenler eğitiminizi ve iş deneyiminizi değerlendirme konusunda nasıl bir yol izleyeceğini bilemeyebilir.  Kanada’daki denkliklerini göstermek için yeterlilik belgelerinizi sunmanız faydalı olabilir.

Ontario’da mesleğinizle ilgili bir düzenleme varsa lisans alabilmek için iş deneyiminizi kanıtlamanız gerekebilir.

Bazı meslek organları Kanada’da hatta Ontario’da iş tecrübesi talep edebilir. Kanada İş Deneyimi Gereklilikleri ile ilgili tabloyu Adalet Komiseri Ofisi web sitesinde görebilirsiniz. 

Kanada’da tecrübeye sahip olmak zor olabilir. Aynı alan veya topluluktaki kişilerle konuşarak onların ne yaptığını veya neler önerdiğini öğrenin. Gönüllü işlerde çalışmayı deneyin. Kanada’da iş deneyimi elde etmenin en iyi yolu; kendi alanınızda veya sizin alanınızla ilgili benzer becerileri talep eden gönüllü işlerde çalışmaktır. https://settlement.org/ontario/employment/working-in-canada/workplace-culture/how-important-is-canadian-experience/

Read Previous

Kanada’da Tecrübe Elde Etmek İçin Gönüllü Olabilir miyim?

Read Next

Kanada’dan Ayrılmak İstiyorum Ama Henüz Daimi İkamet Kartım Yok. Ne Yapmalıyım?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *