Kanada’da Geçici Yerleşimciler Nasıl İşyeri Açar?

Kanada’da Geçici Yerleşimciler Nasıl İşyeri Açar? 1

Kanada’da geçici yerleşimci olarak iş yeri açmanız mümkündür ancak bazı koşulları sağlamanız gerekir. İşyerinin hizmet sunacağı eyalet ve alana göre hukuk değişir. 

Kanada’da iş yeri açabilmek için bir ikamet gereksinimi olan Kanada’da bir adres göstermeyi de sağlamanız gerekir. Bu; Kanada vatandaşı, bir göçmenle işbirliği yapmak veya Kanada’ya taşınmak anlamına gelir.

Kanada Vatandaşıysanız

Eğer Kanada’da bir adresiniz varsa veya sonradan aldıysanız ki bu posta kutusu değildir ve Kanada vatandaşı veya göçmenseniz Kanada’da şahıs firması veya izin verilen türlerde bir iş yeri açabiliriniz. Daha sonra işyerinizin olduğu eyalete işyerinizn ruhsatını almalısınız. İşyeri ruhsatı eyaletlerce gerçekleştirildiğinden ve işyeri ruhsatlandırma süreci eyaletler arasında değişebilir. Örneğin Alberta’da işyerinize ruhsat almak Quebec veya Ontario’dan farklı olabilir. 

Anonim şirket kurmak ve Kanada genelinde faaliyet göstermek istiyorsanız eyaletten çok federal anlamda bir firma kurmanız gerekir. Federal anonim şirket kurmak size Kanada’nın her yerinde aynı isimle iş yapma imkanı sunar.

Kanada Vatandaşı Değilseniz

Kanada vatandaşı veya göçmen değilseniz Kanada’da hala işyeri açma şansına sahipsiniz ama seçenekleriniz oldukça sınırlı.

Kanada’da yaşayan biriyle Kanada’da ortaklık kurabilirsiniz. Daha sonra onların adresini Kanada’daki işinizi başlatmak için kullanabilirsiniz.

Anonim şirket kurabilirsiniz. Ancak Kanada kontrollü bir özel şirketin faydalandığı vergi yardımlarından faydalanmak ve böyle bir şirket kurmak için hala bir Kanada adresine ve Yönetim Kurulunda koşulları sağlamak adına yeterli sayıda Kanadalıya yer vermeye ihtiyacınız var. Kanadalılar konusunda doğru sayı bağlı bulunduğunuz yargı birimine göre belirlenir. Kanada’da hem eyalet hem de federal ölçüde şirket kurabilirsiniz. Her firma kuruluşunun avanta ve dezavantajlarını aynı zamanda da gerekli koşulları iyi anlamanız önemli.

Yabancı yatırımcılar Kanada’da kurulan firma yöneticilerinin Kanada’da ikamet etme koşullarının farkında olmalı. Federal Yasalara göre yönetim kurulunun %25’i Kanada’da ikamet etmeli. Yönetim kurulunda 4 kişiden az sayıda üye varsa Kanada Ticari Şirket Yasası’na göre 1 üye Kanada’da ikamet etmeli. Her eyaletin değişik ikamet koşulları bulunuyor ve yatırımcıların bu koşulları dikkate almaları gerekir. Örneğin New Brunswick, Quebec, Nova Scotia ve Yukon gibi bazı eyaletler yöneticiler için ikamet etme zorunluluğu uygulamaz. 

Sıkça Sorulan Sorular: Kanada’da Şirketler

Kanada şirketlerindeki yöneticilerin ikamet şartı sadece CCPC için değil her tür şirket için geçerli.

Yabancı Şirketler Kanada’da Faaliyet Göstermeyi Umuyor

Mevcut yabancı şirketler Kanada’da faaliyet göstermek için;

Şube Açabilir: Şube açmak isteyen yabancı bir şirket işletmenin faaliyet göstereceği her ilde ildışı veya yabancı şirket olarak ruhsat almaya başvurulmalı.

Bir İştirake Katılabilir: Yan kuruluş, hisseleri yabancı bir üst şirket tarafından elde tutulan Kanada şirketi. Yan kuruluş hem federal hem de eyalet bazında olabilir.Şube açmayla kıyaslandığında bir iştirake katılmak ana şirkete yan kuruluşa nazaran daha az sorumluluk yükler. Yöneticilerin ikamet şartı her iki durumda da uygulanır.

Uzun Lafın Kısası

Bu bilgi yerleşik olmadan devam edeceğiniz varsayımına dayanır. Ancak iş kurmak için Kanada’ya göç etmeyi düşünüyorsanız Kanada göçmenlik programı aracılığı ile başvuru yapmanız gerekir. İş kurmak için bir diğer seçeneğiniz ise bulunduğunuz ülkede yaşamaya devam ederken bir veya daha fazla Kanada vatandaşı veya göçmenle işbirliği yapmaktır. Bu yolla iş kurmak için gerekli olan Kanada adresini sunabileceksiniz. https://www.thebalancesmb.com/nonresident-business-in-canada-2948595

Read Previous

Kanada Çocuk Yardımı Nedir?

Read Next

Kanada’da Göçmen, Sığınmacı ve Vatandaşlık Başvurusunu Tamamlama

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *