İş Bulmak için Tipi Bir Özgeçmişi Nasıl Oluşturabilirim?

İş Bulmak için Tipi Bir Özgeçmişi Nasıl Oluşturabilirim? 1

Kanada tipi bir özgeçmiş ile daha kolay iş bulabilmeniz mümkündür. Kanada tipi özgeçmişler farklı formatlarda olsa da bilmeniz gereken bazı ortak standartlar bulunuyor.

Kısa Tutun

Özgeçmişinizi kısa tutmalısınız. Kanada’da herkesin 2 sayfalık öz geçmişi bulunuyor. Okuldan yeni mezun olduysanız veya çok tecrübeniz yoksa özgeçmişinizin 1 sayfa olması yeter.

Her İş İçin Özgeçmişinizi Değiştirin

Kariyer uzmanları özellikle özgeçmişin başlangıcında her iş için özgeçmişinizi özelleştirmenizi önerir. Genel geçer özgeçmişler bugünün iş dünyasında işe yaramaz.

Gönüllü İşleri Ekleyin

Gönüllü olarak gerçekleştirdiğiniz işleri iş deneyimi bölümüne dahil etmelisiniz. Neler yaptığınız ile ilgili konuşmak öneml. Maaşlı çalışıp çalışmadığınızın önemi yoktur.

Sosyal Medyayı Kullanın

Pek çok işveren özgeçmişiniz ve sanal alemdeki varlığınızı çapraz karşılaştırmaya tabi tutar. Linkedin iş ile ilgili popüler bir sosyal ağ. Özgeçmişinizi güncellediğinizde Linkedin profilinizi de güncellediğinizden emin olun.

İşverenler ayrıca Facebook, Twitter ve blog gibi sosyal medya araçlarında sizi aratır. İlk izlenim önemli. Bu nedenle işverenlerin sizinle ilgili herhangi bir şey görmesini istemiyorsanız hesaplarınızı herkesçe erişebilir yapmamalısınız.

Biçimle İlgili İpuçları

Format oldukça önemli. Özgeçmişiniz biçim olarak düzenli, açık ve tutarlı olmalıdır.(Yazı tipi ve madde işaretleri vs.)

Detaylara dikkat etmeniz gereken bir işe başvuruyorsanız bunu özgeçmişinizle göstermeniz gerekir.

Özgeçmişteki bilgileri düzenlemek için başlık kullanın. Genel özgeçmiş başlıkları şu şekilde.

Niteliklerin Özeti

Profesyonel Deneyim

Eğitim

Önemli bilgileri öne çıkarmak için kalın yazı ve madde işaretleri gibi biçimlendirme araçlarını kullanın.

Anahtar Kelimeler Kullanın

Özgeçmişinizde anahtar kelimeler kullanmak oldukça önemli. İşverenler özgeçmişteki her kelimeyi okumaz. Anahtar kelimeler yetenek ve nitelikleri tanımlar. Başvurduğunuz iş ilanında veya şirketlerin web sitelerinde bu anahtar kelimeleri görebilirsiniz. Kullanabildiğiniz kadar anahtar kelime kullanarak özgeçmişinizi geliştirin. Ancak anahtar kelimeleri kullanmak için deneyim türetmeyin.

İnceleyin

Özgeçmişinizi göndermeden önce inceleyin. Firma ismi, pozisyon ve tarihlerin doğru olduğundan emin olun.

Yazdırıldığında nasıl göründüğünü anlamak için özgeçmişinizi yazdırın.

Biçimlendirme düzenli olacağından ve işverenler dosyayı açarken sorun yaşamayacağından özgeçmişinizi PDF formatında kayıt etmek isteyebilirsiniz.

Örnek Özgeçmişler

2 tip yaygın özgeçmiş türü bulunuyor.

Kronolojik

Fonksiyonel

Bu türlerin genel örneklerini aşağıda görebilirsiniz. Bu örnekleri kılavuz olarak kullanabilirsiniz. İyi bir özgeçmiş oluşturmak için örnekler ve şablonlara güvenmeyin.

Bazı alanlarda işverenler bu örneklerden farklı olabilecek özel formatlara sahip özgeçmişler görmek isteyebilir.

Kronolojik Özgeçmiş

Kronolojik özgeçmiş zaman temellidir. Zaman esasına göre pozisyonlarınız sıralanır. En son pozisyonunuzu ilk sırada listelersiniz. Alanınızda çok tecrübeniz varsa bu tür özgeçmişler en iyi seçenektir. İşsiz kaldığı zaman dilimi olmayan insanlar için daha iyidir.

Bu Kanada tipi kronolojik bir özgeçmiş örneği.

Fonksiyonel Özgeçmiş

Fonksiyonel özgeçmiş beceri temellidir. Daha önceki işlerinizde elde ettiğiniz becerilere göre düzenlenir. Aşağıdaki özelliklere sahipseniz fonksiyonel özgeçmiş sizin için en iyis.

Yeni mezunsanız,

İşsiz kaldığınız çok geniş bir zaman dilimi varsa,

Kariyerinizi değiştiriyorsanız.

Bu Kanada tipi fonksiyonel bir özgeçmiş örneğidir.

Pek çok yerleşim ve iş bulma bürosu size özgeçmişiniz ve özel alanlar için özelleştirilmiş özgeçmişleri nasıl oluşturacağınız ile ilgili bilgi veya öğüt verir.  Yardım almak için Yakınımdaki Hizmetler bölümünden istihdam servisleri araması yaparak bölgenizdeki hizmetlerden faydalanabilirsiniz. https://settlement.org/ontario/employment/find-a-job/resume/how-do-i-create-a-canadian-style-resume/

Read Previous

İş Bulma Sayfaları Nelerdir?

Read Next

Kadınlar için 5 Adet Düşük Bütçeli Evden İş Yapma Fırsatı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *