İngilizce ve Fransızca’da Yeterlilik Kanada’da Pek Çok Kapıyı Açıyor!

İngilizce ve Fransızca’da Yeterlilik Kanada’da Pek Çok Kapıyı Açıyor! 1

İngilizce ve/veya Fransızca konusunda oldukça yetkin olan göçmenlerin Kanada’nın işgücüne ve topluma entegre olma ihtimallerinin daha yüksek olduğu bilinen bir gerçektir.

Kanada göçmen sistemi; Kanada’da sürekli ikamet ve vatandaşlık almak için dil yeterliliğine sahip olmanın gerçekten önemli olduğunu gösterir.

Express Entry sistemi bu konuda tipik bir örnektir.

Kanada’nın ana vasıflı işçiler ile ilgili göç programlarının üç tanesi için aday havuzunu yönetmek amacıyla 2015’te başlatılan Express Entry, hangi göçmenlerin ülke ekonomisine katkı sağlama ihtimalinin yüksek olduğunu belirleme konusunda çıtayı yükseltti.

Express Entry adaylarına yaş, eğitim, iş deneyimi ve dil yeterlilikleri gibi faktörlere dayanarak Kapsamlı Sıralama Sistemi (CRS) puanı verilir. CRS kapsamında İngilizce veya Fransızca dillerinde okuma, yazma, dinleme ve konuşmada yüksek yeterliliğe sahip bekarlar 290 CRS puanı kazanır.

2019 boyunca Express Entry adayları ITA kapsamında daimi ikamet elde edebilmek için yaklaşık 460 CRS puanına ihtiyaç duyuluyor. Bu, dil yeterliliğinin daimi ikamet elde etmek için gerekli olan puanın %63’ü olduğunu gösterir.

Uzatmadan ifade etmek gerekirse il seçimlerinde adaylık ( ekstra 600 CRS puanı) ve bir iş teklifi ( ekstra 50 ya da 200 CRS puanı) dil yeterliliğine bir alternatiftir. Ayrıca Kanada’da Express Entry kapsamında daimi ikamet konusunda başarılı olmanızı sağlar.

Dil Yeterliliği Sayesinde Daha Fazla Uluslararası Öğrenci Kanada’da Göçmen Oluyor!

Anketlere göre şu an Kanada’da yer alan 600.000 uluslararası öğrencinin yarısı daimi ikamet almaya hak kazandı.

Birçok istisnası olsa da uluslararası öğrencilerin daimi ikamet alabilmesi için Kanada Dil Kriterleri(CLB)’nden 12 puan üzerinden 7 alması gerekir.

Bazı federal ve şehir göç programlarına göre daimi ikamet için en az CLB 4 seviyesinde dil puanına sahip olmak gerekir. Diğer programların herhangi bir dil şartı yoktur. Ancak söz konusu ITA olduğunda daha yüksek bir CLB seviyesi pek çok değişikliğe imkan tanıyabilir.

Nadia’nın varsayımsal örneğini düşünelim. Nadia, 25 yaşında ve Kanada’da yüksek lisans yapıyor. CLB 8 seviyesine sahip ve Kanada’da 1 yıl çalışma deneyimine sahip. Nadia CRS’den 457 puan aldı. Nadi dil becerilerini yüksetmeyi hedefliyor ve tekrar İngilizce eğitimi alarak CLB seviyesini 9’a yükseltti. Nadia şuan CRS’den 489 puana sahip ve bu ITA için gereken puanın çok üstünde.

Birçok uluslararası öğrencinin Kanada’ya en az CLB 7 seviyesi ile gelmesi veya Kanada’da eğitim görürken dil becerilerini geliştirdikten sonra bu standarda ulaşması göz önüne alındığında uluslararası öğrencilerin önemli bir kısmı aslında göçmen olmaya hak kazanır.

Federal Hükümet Araştırmaları Dil Yeterliliğinin Ekonomik Bütünleşmeyi Desteklediğini Gösteriyor!

Kanada’nın dil yeterliliği konusunda koyduğu standartlar göçmenlerin dil becerileri ile Kanada iş gücü ve ekonomisine katılımında oynadığı rolün önemine vurgu yapar. 2015 yılındaki bir istatistiğe göre daimi ikamet elde etmede istenen dil becerileri göçmenlerin kısa vadede elde ettikleri kazancı tahmin etmedeki en açık göstergelerinden biri. Bu yüksek seviye dil becerilerine sahip göçmenlerin -örneğin uluslararası öğrencilerin- daha düşük seviyede dil becerilerine sahip göçmenlere göre daha yüksek kazanca sahip olması muhtemel. Bu tarz göstergeler federal ve il bazındaki seçim kriterlerinin belirlenmesi ve dil becerilerine ağırlık verilmesi konusunda önemli rol oynar.Kanada Vatandaşı Olmak için CLB 4 Şartı Var!

Kanada, vatandaşlığı bütünleşme sürecinin anahtarı olarak görüyor. 2018 OECD verilerine göre en az 10 yıldır Kanada’da yaşayanların yaklaşık %63’ü vatandaşlığa hak kazandı. 2010 yılından beri vatandaşlık elde etmek isteyenlerin dil becerilerini geliştirmek amacıyla bazı dil yeterlilik kriterlerini şart koşuyor. Bugün vatandaşlık elde etmek isteyenlerin CLB 4 ve daha yüksek seviyeye sahip olması gerekir.

Dil Yeterliliği Pek Çok İmkan Sağlıyor!

Kanada’ya gelmek isteyenlerin dil becerilerini geliştirme konusunda çalışmaya devam etmeleri gerekiyor. Çoğu insan dil becerilerini geliştirme konusuna önem verse de bu durumu Kanada’nın yüksek standartlarını kullanarak kendinizi geliştirmekte kullanmanızda da fayda var.

Proficiency in English or French opens many doors for immigrants to Canada

Read Previous

HST Oranları ve Tanımı

Read Next

İstihdam Sigortası için Uygun muyum?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *