HST Oranları ve Tanımı

HST Oranları ve Tanımı 1

Düzenlenmiş Satış Vegisi(HST); Kanada Federal Mal ve Hizmet Vergisi (GST) ve Eyalet Satış Vegisi(PST)’den kaynaklanan bir vergi bütünüdür.  Kanada Gelir İdaresi tarafından alınan vergi aynı idare tarafından ilgili eyaletlere uygun miktarlarda iade edilir.

HST’nin Açıklaması

HST; Kanada’daki iş yerleri arasındaki rekabeti arttıracağı düşünülen karma vergiyi desteklemek ve eyalet satış vergilerinin terk edilmesi amacıyla federal hükümetin çabaları sonrasında ortaya çıkmıştır. 

Ancak bazı eyaletlerin bu duruma karşı direnç göstermesi HST’nin ulusal düzeyde uygulanmamasına ve bazı eyaletlerin GST’ye ek olarak hala kendi eyalet veya dağıtım vergilerini hesap edip yönetmesine neden olmuştur.

GST/HST’den etkilenen düşük gelirlilerin kaybını telafi etmek ve ödenen GST/HST’nin hepsi veya tamamını ortadan kaldırmak adına federal hükümet ve bazı eyalet yönetimleri vergisiz ve 3 ayda bir ödemesi olan GST/HST kredisi verir. GST/HST kredisine uygunluk bir önceki yılın vergi beyannamesine göre belirlenir.

HST ve Kanada’daki Diğer Vergiler

Kanada eyalet ve bölgelerinde müşterilere uygulanan vergiler aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

Ontario – Bu eyalet HST 1 Temmuz 2010’da uyguladı.

Nova Scotia, New Brunswick, Newfoundland ve Labrador’da HST 1997’den beri uygulanıyor.

Prince Edward Island – Bu eyalette HST 1 Nisan 2013’te devreye girdi.

British Columbia – 1 Temmuz 2010’da HST’ye geçilse de muhalefet tarafından yapılan referandumla 1 Nisan 2013’te PST/GST’te geri dönüldü. Federal hükümet tarafından verilen 1.6 milyon $ HST’ye geçiş sübvansiyonu geri ödendi.

Saskatchewan, Manitoba, ve Quebec – Bu eyaletlerde PST kullanılıyor. Ancak Quebec’te satış vergisi QST kısaltması ile tanımlanıyor. 

Alberta, Yukon, Nunavut, ve Northwest Bölgeleri – Bu bölgelerde eyalet satış vergileri dolayısıyla da HST yokturç Vergilenebilir mal ve hizmetler için tüketiciler GST öder.

Aşağıdaki tabloda her Kanada eyaletinin kullandığı tip ve tutardaki vergiler sunulur.

Eyalet veya Ülke Dışında Satılan Mal ve Hizmetler

Kanadalı iş yerleri için değişen vergi rejimlerinden dolayı farklı eyalet ve bölgelere mal veya hizmet satmak kolay değildir. Hedef eyalet/bölgeye göre ya HST ya da GST/PST hesaplamak zorunda kalabilirsiniz. Örneğin iş yeriniz Ontario’da ise ancak ürünleri Manitoba’ya gönderiyorsanız Ontario’da satışta kullanılan %13 HST oranı yerine %5 GST ve %7 Manitoba RST hesaplamalısınız.

HST/GST/PST Kanada dışındaki birimlere mal ve hizmet satarken uygulanmaz. Bu, satış Kanada iş yerlerine yapılan satışın destinasyonu Kanada dışında olduğu sürece geçerlidir. Örneğin British Columbia’daki bir iş yeri Nova Scotia’ya ürün satarsa ancak ürün ülke dışında kullanılacaksa bu işlemde HST/GST/PST hesaplaması yapılmaz.

Sonuç

HST kullanan bir eyalette bir iş yeriniz varsa HST hesap etmek, toplamak ve iade etmek sizin göreviniz. GST’ye gelindiğinde burada küçük tedarikçi muafiyeti bulunuyor. İş yeriniz yılda 30.000$’dan az kazanç sağlıyorsa GST/HST’ye kaydolmanıza gerek yoktur. Ancak gönüllü olarak kaydolabilir böylece tüketimini yaptığınız mal ve hizmetlerin alımı için giriş vergisi kredisi alabilirsiniz.

https://www.thebalancesmb.com/hst-rates-and-an-hst-definition-2948169

Read Previous

Hangi Durumlarda GST veya PST Alırsınız?

Read Next

İngilizce ve Fransızca’da Yeterlilik Kanada’da Pek Çok Kapıyı Açıyor!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *