Toyota ve Lexus Sahipleri Röle Saldırısı ile Hırsızlığa Karşı Uyarıldı!

Toyota ve Lexus Sahipleri Röle Saldırısı ile Hırsızlığa Karşı Uyarıldı! 1

Güvenlik uzmanları Toyota ve Lexus sahiplerini Ottawa bölgesinde gerçekleşen bir takım hırsızlık olayları sonrası otomobillerindeki anti hırsızlık sisteminde güvenmemeleri konusunda uyardı.

Nisan ayından bu yana hırsızlar Japon markası 100’den fazla aracı çalarak Petawawa’dan Casselman’a gönderdi ve görünüşe göre çoğu Afrika ve Orta Doğu’da satılmak için kaçırıldı.

Her birinin değeri 60.000 $ olan Toyota 4Runners, Highlanders, Tacoma pickup ve Lexus SUVlar karanlıkta sahiplerinden çalındı üstelik hırsızlar anahtara dokunmadı bile. Bu araçların hepsi Toyota tarafından üretildi. Julie Rollwagen 2015 model Lexus GX460’ının motorunun Ottawa güneyindeki Barrhaven’de çalışması ile hırsızlığı fark etti. Yatağının başındaki saat gece 4.24’ü gösteriyordu.

Rollwagen duyduğu sesin Lexus bayisinde bir satış özelliği olduğunu söyledi. ‘Onlar aracın en şık özelliklerinden biri de motoru çalıştırdığınızda kükremesidir’ derler. Ama yataktan fırlayıp garajına doğru koştuktan sonra kapıyı açtığında direksiyonda bir hırsız varken aracın kükrediğini gördü. 

Hırsızlar Etrafta!

Bir başka Barrhaven sakini Ramzi Yonis bir Pazar sabahı 2017 4Runner aracına bakmak için alt kata indiğinde aracın garajdan çıktığını gördü. İlk etapta karısı Maha Mankal’ın programda olmayan bir spora gittiğini düşünse de içeri gittiğinde karısını ve Toyota’sının iki anahtarını da içerde buldu.

Yonis; Nepean’daki bir araç kiralama firmasına giderek bir alternatif araç almaya gittiğinde 4Runner’ını hırsızlara kaptıran bir komşusuna rastladı.

Yonis; ‘Aracım tazmin edilmese ve başka bir araç almak zorunda kalsaydım bu kesinlike Toyota SUV olmazdı’ dedi.

Bir Barrehaven Facebook grubu bu konuda Toyota sahiplerinin benzer ifadeleri ile dolu ve araç sahiplerini bir gözlerinin dışarıda olması konusunda uyarıyor.

Hırsızlar 200$’lık Yükseltici Kullanıyor

Pek çok yeni araç gibi Toyotalar da 1-2 metrelik mesafeden radyo sinyallerine cevap verecek şekilde tasarlandı.

Markham’daki Lockdown Security’den Jeff Bates hırsızların 200$’lık sinyal güçlendirici bir alet kullandıklarını bir alet bunun da aracın kilidini açmak ve güvenlik sistemini araç evin içinde olsa dahi devre dışı bıraktığını söyledi. Bundan sonra lüks aracı sürmek ise bir butona basmak kadar kolay.

Araçlarını sözde röle saldırısına karşı korumak isteyen araç sahiplerine yardımcı olan bir şirketi bulunan Bates; ‘Hırsızların kullandığı bir yükseltici’ dedi.

Bates bazı durumlarda hırsızların hala eski yöntemleri kullandıklarını ve aracın güvenlik sisteminin anahtarın araç içinde olduğunu düşünmesi için araca bir bilgisayar bağlayarak sistemi hacklediklerini söyledi.

Yurtdışı Satış Bağlantısı Var

Bu muhtemelen Scott Dillon’s’ın 4Runner’ına ne olduğunu açıklıyor.

‘Hikayeyle alakalı komik olan şey kamyonumun lastiklerini çıkardığım yılda 2 kere dışında hiçbir zaman dışarıda olmayışı’ diyerek güldü.

Dilon’s’un evindeki kameralar hırsızların Kasım ayı ortasındaki bu nadir fırsattan faydalandıklarını yakaladı. OPP daha sonra kamyonu evin çok da uzağında olmayan bir yere park etti. Kapı kolu kırılmıştı.

Çalınan araçlar genellikle bulunamaz. Bazen de son dakikada bulunurlar. Polis, hırsızlıktan birkaç hafta sonra 7 kamyon ve SUV’u konteynere yüklenmeden hemen önce kurtardığını ve Petawawa, Ontario’daki Toyota bayisine götürdüğünü açıkladı. Araçlar muhtemelen okyanus ötesinde kazançlı bir şekilde satılacaktı.

Önlemler Almak

Toyota sözcüsü David Shum gönderdiği bir e-postada müşterilerine araçlarını korumaları için alarm, direksiyon kilidi ve tanıma sistemini gibi ekstra önlem almalarını söyledi. Shum ‘Garaja ulaşamıyorsanız istenmeyen bir başka aracı aracınızın önüne park edin’ tavsiyesi verdi.

Bazı uzmanlar anahtarı folyoya sarmayı veya metal kutuda saklamayı önerse de Toyota istenmeyen radyo dalgalarının cihaza ulaşmasını engelleyen Faraday çantası adı verilen koruyucu bir radyo frekans kalkanı satın almayı öneriyor.

Shum ayrıca Toyota sahiplerini araç anahtarlarını ev kapısının yakınında bırakmama konusunda uyardı.

İnternette bazı araç sahipleri anahtarlarını mikrodalga veya soğutucuda tuttuklarını söylüyor. Ama Yonis gibi bazı kimseler de bir başka hırsızlık olayını istemediklerini ve yeni marka bir araç baktıklarını söylüyor.

İki hafta önce Westboro’da 2016 Highlander’ı garajından çalınan Julie Kirkpatrick ‘Bu aracı seviyordum ama yeni bir tanesini asla almayacağım’ dedi.

‘Garajıma tekrar kurbanlık bir kuzu koymaya hiç niyetim yok’

https://www.cbc.ca/news/canada/ottawa/toyota-lexus-relay-attack-1.5380947

Read Previous

Walmart Açıkça Kokain Göndermesi Yapan Noel Sweaterları için Özür Diledi!

Read Next

Calgary Toplantısında Yabancı Öğrenci ve İşçilerin Sömürülmesi Vurgulandı!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *