Gig Ekonomisi Kanada Ekonomisinin %10’unu Oluşturuyor

Gig Ekonomisi Kanada Ekonomisinin %10’unu Oluşturuyor 1

Frelancerlar, sözleşmeli işçiler, kiralık korumalar, talebe bağlı uzmanlar, uber şoförleri adına ne derseniz deyin çalışıyor olduğunuz veya bir tanıdığınızın para kazanma yöntemi olan gig ekonomisinin bir parçasısınız.

Pazartesi günü Statistics Canada tarafından yayınlanan bir açıklamaya göre şirketleşmeyen serbest meslek çalışanları ülke çapında 2005 yılında 1 milyonken 2016 yılında bu rakam 1.7 milyona fırlamış durumda.

Statistics Canada’nın yayınladığı bir başka tabloya göre değişik sözleşmelere katılan firmalar veya bir işi tamamlamak ve belirli bir süreliğine çalışacak olan kimselerin oluşturduğu esnek ekonomi kapsamındaki Kanada’daki 15 yaş ve üzerindeki çalışanların neredeyse %8,2’sidir.

İdari Verilerin Kullanılması ile Kanada’daki Esnek Ekonomiyi Ölçmek adlı bir çalışmada bu rakamın büyüyen sanal platformlar aracılığı ile işe alınan bağımsız müteahhitler, freelancerları ve talep gören işçileri kapsadığı ifade ediyor.

2017’den beri GTA’da yaşayanların neredeyse %9’unun web sitesi veya uygulama aracılığı ile iş yaptığı Uber, TaskRabbit, Upwork, Fiverr ve Freelancer gibi popüler birkaç platform bu çalışmada vurgulandı.( raporda ifade edildiğine göre online platformlar esnek(gig) ekonominin sadece bir parçası)

2016 yılından beri Toronto’daki çalışanların %9.9’u esnek ekonomiye katılıyor. Vancouver ise işsizlik oranının 10.4 ile işsizlik oranının bu orandan daha yüksek olduğu tek şehir konumunda. Şaşırtıcı olan ise insanların ne kadar süredir esnek ekonomik kapsamında olduklarının Federal Hükümet uzmanlarında takip edildiği olarak ifade edilebiliyor.

Çoğu esnek ekonomi çalışanı esnek ekonomi sadece geçici bir etkinlik olduğunu düşünüyor. Esnek ekonomiye giren kişilerin neredeyse yarısı verilen yılda gelire sahipken sonraki yılda esnek ekonomiden gelir elde edemedi. Elbette 2016 yılından beri Kanada’da sözleşmeli işlerine ek olarak tam veya yarı zamanlı esnek ekonomiye katılanların sayısı sadece sözleşmeli çalışanların sayısında daha fazla.

Ülke çapında esnek ekonomiye katılması muhtemel görülen gruplar ise şunlardır; kadınlar, göçmenler, sanat işçileri ve normalden daha az gelir olanlar.

Çalışmanın yazarları ‘Bütün yıllara bakıldığında esnek ekonomi kapsamında kadınların geliri erkeklerinkinden fazladır ve bu fark giderek büyümektedir’ dedi. 2016’da esnek ekonomide kadınların oranı yaklaşık %9.1’ken erkeklerin oranı yaklaşık %7.2’ydi.

Kanada’daki esnek ekonomik kapsamındaki erkek çalışanların 3’te 1’inin göçmen olduğu tespit edildi. Son göçlerle birlikte bu oran, son 20 yıl ve daha fazladır Kanada’da yaşayanları geride bıraktı.

Temel meslekleri sanat, eğlence ve rekreasyon olan işçilerin 2016 yılında esnek ekonomiye katılımı daha olasıyken üretim ve kamu hizmetlerinde çalışanların katılma ihtimali daha düşük.

Kişilerin gelir düzeyiyle esnek ekonomiye katılım olasılığının bağlantılı olduğu düşünüldüğünde durum aşağıdaki açıklamaları mantıklı kılar.

Çalışmaya göre ‘ Sonuçlar göstermiştir ki tipik esnek ekonomi çalışanlarının geliri sürekli düşüktür’ dendi. ‘Gelir dağılımının son %40’ı içinde yer alanlar için esnek ekonomiye katılım diğerlerine nazaran 2 kat daha yüksek bir ihtimaldir.’

https://www.blogto.com/city/2019/12/gig-economy-toronto/?fbclid=IwAR2sGmQ186lChbAkp0dWgFukxzXk2WrhQi9d68INeBYkTGimmpYGhFEiKdQ

Read Previous

Calgary Toplantısında Yabancı Öğrenci ve İşçilerin Sömürülmesi Vurgulandı!

Read Next

Gelecek Ay Kış Macerası Kapsamında Toronto Merkezinden Arrowhead Park’a Otobüsle Tur Yapabilirsiniz!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *