Calgary Toplantısında Yabancı Öğrenci ve İşçilerin Sömürülmesi Vurgulandı!

Calgary Toplantısında Yabancı Öğrenci ve İşçilerin Sömürülmesi Vurgulandı! 1

 Calgary’deki Güney Asya  topluluğundaki gruplar uluslar arası öğrenciler ve yabancı çalışanlara karşı sürdürlen sömürüye dilekçe ve Kuzey Calgary yakınlarında gerçekleşen toplantı ile dikkat çekmeye çalışıyor.  Etnik medya kuruluşu Uluslar arası Sikh Virsa ve Calgary İlerlemeci Kültürel Topluluğu dahil organizatörler uluslar arası öğrencilerden alınan kolej ücretleri ve eğitim programlarında netlik için çağrıda bulundu.

Ayrıca Federal hükümetin işçi destekleme programının yolsuzluğa neden olmayacak bir sistemle değiştirilmesi talep edildi. Uluslar arası öğrencilerin çalışma izni ve nihayetinde Kanada’da daimi yerleşim izni alabilmek adına özel kolejlerdeki iki yıllık programlara on binlerce dolar ödediklerini söylediler. Ancak bazı durumlarda şahitlik ettiklerine göre para ödedikleri programın çalışma izni almaya uygun dahi olmadığını vurguladılar.

Topluluk grupları ayrıca daimi ikamet sponsorluğu için ciddi düzeyde para talep eden işveren ve danışmanlar konusunda da endişe duyduklarını ifade ettiler. Bu problem Ontario gibi büyük eyaletler de daha yaygın olsa da Alberta’da da yaşanıyor.

Sikh Virsa genel yayın yönetmeni Harcharan Parhat; ‘Şu anda Kanada’da daimi ikamet veya çalışma izni alma sürecinde olan 800.000 öğrenci var’ dedi. Parhar; ‘Pek çok öğrenci Alberta’ya gitmeye başlasa da bu durum Calgary ve Alberta’nın diğer bölümlerinde de yaşanmaya başladı’ dedi.

Parhar’ın dediğine göre kolej ücretlerinin yanı sıra çalışma izni sözü ve daimi ikamet sponsorlu mektubu için bazı işveren ve göçmenlik danışmanları 50.000$’a varan ücretler talep ediyor. Onların merhametine bağlı olan pek çok öğrenci ve çalışan asgari ücretten daha az alıyor, uzun saatler çalışıyor ve problem çıkmaması adına sesini yükseltmiyor.

Parhar; ‘Uzun süredir burada olan insanların durumu anlayacağını ve bize düşen görev topluluk olarak öne çıkmak ve bu durumu gündeme getirmektir’ dedi.

Parhar; ‘Öğrenciler eğitimlerini tamamladıklarında Kanada’da daimi yerleşimci olmak istiyorlarsa devlete başvurmalı ve sponsorluk olmaksızın vatandaşlık veya daimi yerleşim alması gerekiyor. Sponsorluk sömürü ve yolsuzluğun temelidir’ dedi.

Migrante Alberta gibi göçmenlerle çalışan organizasyonlar bunun yeni bir sorun olduğunu ama farkındalığı arttırmanın iyi bir şey olduğunu söylüyor. 

Migrante Alberta direktörü Marco Luciano ‘Bu problemin son 3,4,5 yıldır devam ediyor’ söyledi.

Luciano çoğu olay Toronto’da yaşanıyor olsa da benzer şeyleri Alberta’da daha çok duymaya başladığını söyledi.

‘Eyaletimizde bu durumlarda büyüme olduğunu söylerken yeni pek çok geçici yabancı işçinin ikamet almak için öğrenci olmaya başladığını söyledi.

Kendi organizasyonu bir grup öğrenciye 2017 yılında Edmonton’da özel bir koleje karşı açılan davada yardımcı oldu. Öğrenciler kolej ve göçmenlik danışmanları tarafından mezuniyet sonrasında çalışma izni almak için yanlış yönlendirildiklerini söyledi. 

Luciano; ‘Bunun göçmenler tarafından bir geçiş yolu olarak deneniyor’ dedi.

‘Danışmanlar kendilerine göre hareket ederler ve burada insanları sorumlu tutacak bir şey yok’ dedi.

Luciano; ‘Hükümet tarafında sömürüyü engellemesi gereken pek çok politika olsa da işverenleri hesap verebilir hale getirecek bir mekanizma yok’ dedi.

Parhar, bu cumartesi grup ve bireylerle düzenleyeceği bir başka toplantıda konuları konuşmaya ve Calgary Güney Asya topluluğu ile farkındalık yaratmaya devam edecek. 

https://www.cbc.ca/news/canada/calgary/international-student-immigration-foreign-worker-pr-immigration-1.5391465

Read Previous

Toyota ve Lexus Sahipleri Röle Saldırısı ile Hırsızlığa Karşı Uyarıldı!

Read Next

Gig Ekonomisi Kanada Ekonomisinin %10’unu Oluşturuyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *