ABD Temsilciler Meclisi Trump’ı Suçluyor

ABD Temsilciler Meclisi Trump'ı Suçluyor 1

Derinden bölünmüş bir halde olan ABD Meclisi, Başkan Donald Trump’ı Çarşamba günü görevden almak için tarihi bir adım attı ve Amerikan tarihinde bir başkan üçüncü kez yüksek suçlarla ve ithamlarla suçlandı.

Trump’ı görevden alma oyları, Cumhurbaşkanı’nın ABD güvenlik yardımını ve Beyaz Saray toplantısını durdurarak siyasi rakiplerini soruşturması için Ukrayna’ya baskı yaptığı iddiasıyla yayılan ve hızla ilerleyen üç aylık Demokrat soruşturmanın doruk noktasına getirdi.

Meclis, Trump’ı iktidarın kötüye kullanmasıyla suçuyla 230-197’ye oyla , Kongre’nin alıkoyulması suçundan ise 229-198’e oyla suçlu buldu. Oylar parti çizgileri boyunca büyük ölçüde dağıldı: her iki maddeye karşı olarak sadece iki Demokrat oy verdi.

Daha öncesinde hem Johnson hem de Clinton Senato tarafından beraat etmişti ve Cumhuriyet kontrolündeki Senato’nun Trump’ı görevden alma şansı oldukça az. Ancak, ikinci dönemlerinde suçlamalarla karşılaşan Johnson ve Clinton’dan farklı olarak, Trump suçlamalardan bir yıldan daha az bir süre sonra yeniden seçimle yüzleşerek seçmenlere Kasım 2020’de son sözü söyleme fırsatı verecek.

Soruşturma, 12’si kamuya açık oturumlarda yer almış olan 17 yetkilinin ifadesini içeriyordu. Başkan’ın kişisel avukatı Rudy Giuliani’nin eski ABD Ukrayna Büyükelçisi Marie Yovanovitch’i koltuğundan indirmek için başlattığı bir ay süren kampanyayı ve ardından Ukrayna’ya Başkana’a siyasi olarak fayda sağlayacak soruşturmaları açıklama yönünde bir baskı yaptıklarını açıkladılar.

Çarşamba günkü oylama, görevden alma sürecini Ocak ayında bir duruşma yapılması beklenen Senato’ya yönlendirdi. Senato Lideri Mitch McConnell, Cumhuriyetçi senatörlere, hafta sonuna kadar Senato davasının başlama tarihini açıklayacağını söyledi.

Demokratlar için, duruşmaya hazırlanmada bir sonraki adım, Senato’da davayı yürütecek kişileri belirlemek olacak.

Read Previous

Gelecek Ay Kış Macerası Kapsamında Toronto Merkezinden Arrowhead Park’a Otobüsle Tur Yapabilirsiniz!

Read Next

2020 ve Sonrasında Kanada’da Revaçta Olacak 10 Meslek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *