Kanada’daki İşletmeler için İşçi Tazminat Rehberi

Kanada’daki İşletmeler için İşçi Tazminat Rehberi 1

Kanada’da iş yapıyorsanız işçiler için tazminat sigortasına ihtiyaç duyup duymadığınızı merak ediyor olabilirsiniz. Çoğu durumda işçi çalıştırıyorsanız cevap evet olur.  Bu iş yerinizi eyaletinizdeki İşçi Tazminat Bürosu(WCB)’na kaydetmeniz ve endüstri sınıfınıza göre İşçi Tazminat Sigortası(WCI)’na primleri ödemeniz anlamına gelir.

Alternatif Daha Kötü

Söylenmeye başlamadan önce Kanada’dakş işçi tazminatı ile ilgili alternatifleri düşünün. İşçilerinizden biri işyerinde yaralanırsa ne olur? İşletmeniz sağlık masraflarını ödeyebilir mi ya da mahkeme tarafından verilen cezarı ya da rehabilitasyon masraflarını?

Peki, birden fazla işçi yaralanırsa? İşçi tazminat sigortası işverenleri işçilerden gelecek yaralanma nedenli davalara karşı korur. Bu sizi davalara karşı korur ve işçilere yaralanmalara karşı tazminat sağlar.

Kanada’daki İşçi Tazminatının Prensipleri

İşçi Tazminatı Yasası 80 yıl önce işçi tazminatı ile ilgili raporunda bu konudan bahseden Ontario Başyargıcı Sir William Meredith’in Meredith ilkesine dayanır. 

Prensibin 4 bölümü şu şekilde sıralanabilir;

İşverenleri; yaralanmalardan doğan davalara karşı doğacak tazminat masraflarından korur,

İşçiler; işverenlerine karşı dava açma ve işle alakalı tazminat alma haklarından hiçbir ödeme almadan feragat ederler,

Yaralanmada ihmal ve kusurlar dikkate alınmaz,

Tarafsız bir kuruluş hukuk kurallarının yetki verdiği sınırlar içinde bütün konularla alakalı karar verme hakkına sahip olur.

Bu tarafsız kuruluş İşçi Tazminat Kurulu olmuştur.

İşveren Olarak Sorumluluklarınız

İşveren olarak sorumluluklarınız(WCB’ye kaydolmak ve prim ödemenin yanında) işçi çalıştırırken hastalıkları ve yaralanmaları önlemek, yaralanmaları bildirmek ve yaralanan işçilere yardım etmek şeklinde.

İşçi Tazminatı federal olarak değil eyalet bazında yönetilir. Bu da hangi işletmelerin İşçi Tazminat sigortası yapmak zorunda olduğu ve hangi işletmelerin İşçi Tazminatı sigortasını isteğe göre yapabileceği eyaletten eyalete ve bölgeden bölgeye farklılık gösterir.

Kanada’da İşçi Tazminatı’na Kimler Kaydolmalıdır?

İşletmeniz anonim şirket statüsündeyse veya işçi çalıştırıyorsanız eyalet İşçi Tazminatı Kurulu’na kaydolmalı veya WCB’ye prim ödemesi yapmanız gerekir. Şahıs şirketleri veya bağımsız kişilerce işletilen işçisi olmayan anonim şirketler İşçi Tazminat sigortasına kaydolmak zorunda değil. Ama seçimli sigortayı kullanabilirler.

Durum her zaman böyle olmasa da Kuzeybatı bölgelerinde bir işletme içileri olmasa dahi faaliyete başladığı günden itibaren 10 gün içinde WCB’ye kaydolmalı. Çünkü WCB’den uygunluk sertifikası alınmazsa ruhsat alamazsınız.

British Columbia’da kendi evinde işçi çalıştıran, kendi evini inşa eden ve bahçıvan, temizlikçi ve dadı gibi günlük işler için yardım alan bütün işverenlerin WorkSafe Online sistemine kayıt olması zorunludur.

Gerçekten küçük bir işletmeyseniz çalıştırdığınız işçi sayısı Kanada’da İşçi Tazminatı’na kaydolup kaydolmayacağınızı belirleyebilir. Örneğin; New Brunswick ve Nova Scotia’da çalışan sayınız 3 ve daha fazlaysa veya Nova Scotia’da faaliyet gösteren işletmenizin faaliyet gösterdiği endüstride-restoran ve balıkçılık gibi- İşçi Tazminatı zorunluysa kaydolmak zorundasınız. Tam veya yarı zamanlı işçiyi tuttuğunuz günü takiben 15 gün içinde WCB’ya kaydolmak zorunda olduğunuz Alberta gibi veya tam veya yarı zamanlı işçiyi tuttuğunuz günü takiben 10 gün içinde WCB’ya kaydolmak zorunda olduğunuz Ontario gibi eyaletlerde işçi sayısı fark yaratmaz.

Kurumsal Düzenlemeler Eyaletten Eyalete Değişiyor

Alberta’da yöneticiler kendiliğinden kapsama alınmaz ancak kişisel kapsama başvurabilirler. İşletmeniz B.C’de bir anonim şirketse şirket ortakları ve şirket işlerinde aktif olarak yer alan bütün çalışanlar işçi olarak kabul edilir.

New Brunsick’te limited şirket işleten kimseler yıllık bilançolarında firmadan maaş alan işçileri yaş sınırı olmadan sahipler, yöneticiler, müdürler ve firmada çalıştığı için para alıyorsa çocuklarınız dahi yer almalıdır. Diğer eyaletlerde yaş sınırı vardır.

İşçilerin tam zamanlı, yarı zamanlı, günlük, sözleşmeli veya taşeron olması önemli değildir. Alberta gibi pek çok eyalette sizin için iş yapması maksadıyla bir imtiyaz sahibi(şirketi olan ancak çalışanları olmayan kişi) tutarsanız WCB hesabı bulunmadığı sürece sizin çalışanınız olarak kabul edilir. WCB hesapları varsa da kapsam dışında sayılmazsınız. Alberta’da kendi WCB hesapları ile çalışan müteahhit veya taşeron tutarsanız WCB’den temiz kağıdı alarak bu hesapların iyi durumdan olmasını kanıtlamanız gerekir. Bu sizi müteahhit ve taşeronların primlerini ödemekten kurtarır.

Muaf Olsanız Dahi İşçi Tazminatı Sigortası İsteyebilirsiniz

Bazı endüstriler zorunlu İşçi Tazminatı sigortasından muaftır. Ontario’da bilgisayar programcıları, doktor ve masör gibi özel sağlık hizmeti çalışanları, özel hastabakıcılar, turizm acentaları, fotoğrafçılar ve tahnitçilik muaf olan endüstriler arasında yer alıyor. Bir eyalette muaf olan bir sektör diğerinde olmayabilir bu nedenle eyaletinizdeki WCB’yi kontrol etmeniz gerekir.

İşçi Tazminatı sigortası işletmeniz için zorunlu olmasa da gönüllü olarak hala satın almak istiyor olabilirsiniz. Müteahhitseniz kendi İşçi Tazminat sigortası olan müteahhitlerle çalışmak isteyen yöneticilerle karşılaşabilir ve bazı şirketlerin hendi sorumluluğunuzdaki sigorta konusunda ısrarına şahit olabilirsiniz.

İsteğe bağlı İşçi Tazminat sigortasını aldığınızda satın aldığınız sigortanın sigorta edilebilir kazançlarınız üzerine yapıldığından emin olmalısınız. Çünkü iş nedenli bir yaralanma olduğunda bu tutar ödenecek tazminatı belirleyecektir. Minimum değerlerde bir sigorta satın alırsanız kaybolan gelirinizi yerine koyacak yardımlar alamazsınız.

İşçi Tazminatı Sigortası Maliyeti

İşçi Tazminatı sigortası işletmenizin hangi sektörde faaliyet gösterdiğine bağlı. WCB kapsamındaki bütün işletmeler hizmet sundukları sektörlere göre sınıflandırılır. Çünkü benzer sektörde faaliyet gösteren işletmelerin benzer riskler taşıdığı düşünülür.

WCB’ye ilk kayıt olduğunuzda işletmenizin faaliyet gösterdiği kategorinin tespiti için işletmenizin faaliyetlerini tam anlamıyla tanımlamanız gerekir. İşçi Tazminatı oranlarında sigortalanabilir kazanç her 100$ için hesaplanır. Kanada İşçi Tazminatı Kurulu Birliği; eyalet değerlendirme oranları ve sektör sınıflandırması konusunda istatistikler yayınlamıştır. Eyaletler arasındaki ortalama prim oranlarında ciddi bir fark vardır. Örneğin 2018’de Monitıba’daki en düşük prim oranı 0.95 ila 100$ arasındaydı. 2018’de Alberta’daki ikinci en düşük değerlendirme 1.02$ düzeyindeydi.

Bu arada ölçeğin diğer ucundaki Nova Scotia’nın 2018’deki ortalama değerlendirme oranı 2.65$’dır. Bunu 2.35$ ortalama değerlendirme oranı ile Ontario takip eder.

WCB performans bazlı ücretlendirmede sistemi kullanır bu da prim giderlerini iyi veya kötü yönde etkiler. Olumlu tarafta; iş yerinde kaza ve yaralanmaları düşüren işverenler faaliyetlerinde daha az ödeme yapar. Olumsuz yönde ise kaza ve yaralanma konusunda kötü bir kayıt sistemine sahip işverenler daha fazla prim öder. Bu; İşçi Tazminat sigorta primlerinde zamanla indirim kazanabileceğinizi ifade eder. Alberta gibi bazı eyaletler daha fazla teşvik vaat eder. Yaralanmaları Düşürme Partnerleri Programı’na katılarak %20’ye kadar ekstra indirim kazanabilirsiniz.

Sigortalı Olmanın Avantajları

WCB’ye kayıt olmak ve İşçi Tazminatı sigorta primlerini ödemek bek çok işletme için favori etkinliklerden bir tanesi değildir ama gereklidir. Sadece bir iş kazası davası nedeniyle işletmenize neler olacağını düşünün. WCB sigorta programı işverenlere koruma sağlar maliyeti paylaşma ve riskleri azaltma şansı tanır. https://www.thebalancesmb.com/guide-to-workers-compensation-insurance-2947112

Read Previous

Toronto’da 10 Eğlenceli ve Ucuz Kış Aktivitesi

Read Next

Para Kazandıracak 16 Mobil İş Fikri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *