Kanada, Telefon Dolandırıcılarına Karşı Yeni Adım Atıyor

Kanada, Telefon Dolandırıcılarına Karşı Yeni Adım Atıyor 1

CRTC yetkilileri pazartesi günü yaptıkları açıklamada düzenlemenin 30 Eylül 2020 itibariyle sahte aramalarla mücadele sayesinde yeni bir çerçevede yürütülecek. 

Kanada Radyo,Televizyon ve Telekominükasyon Komisyonu(CRTC); ülke çapında son zamanlarda hem sayı hem de nitelik olarak artan telefon dolandırıcılığına karşı savaş başlatıyor. 

STIR/SHAKEN olarak anılan yeni teknoloji telefon aramalarındaki parmak izi olarak tanımlandı.

CRTC Başkanı Ian Scott ve Amerikan mevkidaşı FCC Başkanı Ajit Pai’nin ifadelerine göre; ‘Bu parmak izi olmaksızın bir telefon araması gerçekleştiğinde aramayı alan telefon operatörü arayan kişinin kimlik bilgilerinin sahte olduğunu algılayacak ve müşterisini telefon dolandırıcılığına koruyabilecek.’

Bu, Aralık 2019’da CRTC’nin bütün operatörlere belirli bir çağrı önleme teknolojisi şartını getirdiği yeni düzenlemesine bir ek olarak getirildi. 

Kanada’nın 3 büyük operatörü hukuktan yana olmak adına birkaç hafta içinde sahte kimlik numaralı çağrıları şüphesiz engellemeye başlayacak. Ancak düzenlemelerin özellikle yaşlılar gibi hassas vatandaşların telefon dolandırıcılığına maruz kalmaması için daha da sıkılaştırılması gerektiği söyleniyor.

Pazartesi günü yaptığı konuşmada Scott ‘Baş ağrıtan çağrılar pek çok Kanadalının yakındığı bir konu. Bu konuya eğilmeye ve müşterilerimizi daha iyi korumak için ortaklarımız ve sektörler çalışmaya devam ediyoruz’ dedi.

‘Yeni STIR/SHAKEN sistemi Kanadalıların telefona cevap vermeden önce çağrının yasal olup olmadığı ve bildirilmesi şüpheyle yaklaşılıp yaklaşılmaması gerektiği konusunda bilgi sağlayacak.’

Bu arada CRTC rahatsız edici çağrıların kökenini bulmak adına telekomünikasyon sektörü ile ortak çalışmasını devam ettiriyor.

Teknoloji buna imkan verdiğinde gerçek çatırdama o zaman başlayacak!

https://www.freshdaily.ca/tech/2019/12/crtc-call-blocking-technology/?fbclid=IwAR3LiUzk6HAD0IbD5hPwPb0YJn34YOTZ8IVlAHOMvajvlkXfTp8PPjF8lG8

Read Previous

Eaton Center’daki Yeni Apple Mağazası Merkez Mağazadan 10 Kat Daha Büyük

Read Next

Kadın Girişimciler İçin İş Fikirleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *