Çalışma İzni ile Kanada’da İş Kurmak

Çalışma İzni ile Kanada’da İş Kurmak 1

Soru: Kanada’da çalışma izni ile bulunuyorken bir iş kurabilir miyim?

Cevap: Evet ve hayır. Kanadalı olmadan Kanada’da iş kurup Kanada’da sürekli olarak yaşayabilir miyim diye soruyorsanız cevap hayır! Birey olarak yasalara uygun bir şekilde Kanada’da iş kurmak için Kanada vatandaşı olmanız veya daimi vatandaşlığı olan bir göçmen olmanız veya çalışma izni olan yabancı bir işçi olmanız gerekir ama siz değilsiniz.

Kanada’daki pek çok çalışma izni özelleştirilmiş bir iş, işveren ve zamanla sınırlı olduğundan Kanada’da bir iş kurarak çalışma izninizin şartlarını ihlal edebilirsiniz. Bu yasal olarak bir iş kurmaya yetkiniz olmadığını ve çalışma izninizde listelenmeyen diğer işleri çalışma izninizde bulunan işveren için de yapamazsınız. Çalışma izninizin süresi dolduğunda Kanada’dan ayrılmanız gerekir.(Bazı durumlarda çalışma izninizin süresini uzatabilirsiniz. Böyle bir durum varsa çalışma izninizin süresini uzatmak için izin süresi dolmadan en az 30 gün önce başvuru yapmanız gerekir.)

Bildiğiniz üzere Kanada’da farklı çalışma izinleri vardır ve Kanada’da ciddi anlamda sosyal, kültürel ve ekonomik faydalar sağlayacak veya Kanada vatandaşlarıyla Kanada’daki daimi yerleşimciler için bir iş kurar veya yürütürseniz işverene özgü bir çalışma izni almaya hak kazanabilirsiniz.

Bu durumda çalışma izni başvurunuzu yapmadan önce;

Kanada Göçmenlik, Mültecilik ve Vatandaşlık Dairesi’ne istihdam teklifi başvurusunda bulunmalı,

230$ işveren uyum ücreti ödemeli,

İstihdam teklif numarası almalısınız.

Kanada’da İş Kurmak ve Kanada’da Yaşamak

Kanada’da iş kurmak ve Kanada’da yaşamak için daimî yerleşimci olmanız gerekir. Hak sahibi göçmen olarak da bilinen daimî yerleşimcilere Kanada’da resmi olarak iş kurma hakkı tanınmıştır.

Daimi yerleşimci olmak için Kanada’ya göçmenlik başvurusu yapmanız gerekir. Başvuru yapabileceğiniz birkaç çeşit göçmenlik türü bulunuyor.

Girişimci Göçmenler İçin Start-up Vize ile Kanada’ya Göç

Kanada’ya Serbest Meslek Sahibi Olarak Göç

Kanada’ya serbest meslek sahibi biri olarak göç etme seçenekleri sınırlı. Bu programla göç etmek için kültürel ve fiziksel etkinliklerde deneyiminiz olmalı veya Kanada’nın kültürel ve fiziksel yaşamına ciddi katkılar yapmalı veya çiftlik yönetiminde deneyiminiz olmalı veya Kanada’da bir çiftlik alıp yönetebilecek seviyede olmanız gerekir.

Kanada’ya Vasıflı İşçi Olarak Göç

Kanada’ya vasıflı bir işçi olarak göç etmek için başvurmadan önce Quebec’e mi yoksa Kanada’da başka bir yere mi göç etmek istediğinize karar vermeniz gerekir. Quebec vasıflı işçileri seçmek için kendi programlarını yürütür. Kanada’nın herhangi başka bir yerine vasıflı işçi olarak göç etmek için Express Entry programı kapsamında başvuru yapmanız gerekir.

Express Entry

Kanada’ya bu göç programı ile gelmek için aşağıdaki programlardan herhangi bir tanesi ile Kanada’ya göç edebiliyor olmanız gerekir.

Federal Vasıflı İşçi Programı

Federal Vasıflı Esnaf Programı

Kanada Deneyim Sınıfı

Böyle bir durum olması halinde internet üzerinden becerileriniz, eğitiminiz, iş deneyiminizi ve İngilizce veya Fransızca dil yeterliliğinizi içerecek online bir profil doldurmanız gerekir.

Eşinizle geliyorsanız eşinizin becerileri, eğitim durumu, iş deneyimi ve dil becerilerini de eklemelisiniz.

Diğer Detaylar

Başvuru sahipleri bir sıralama sistemine dayalı profilleri üzerinden puanlandırılır ve kriterlere uygun olanlar muhtemel aday havuzuna kabul edilir. Kanada Vatandaşlık ve Göç Dairesi(CIC) düzenli aralıklarla gönderdiği davetiyelerle aday havuzundaki en yüksek puanlı kişileri daimi yerleşimci olarak Kanada’ya göç etmeleri için davet eder. Potansiyel adayların Kanada’ya Göç tarafından görüntülendiğini ve belli başlı faktörlere bağlı olarak koşulları karşılayamadığını belirtmek gerekir. Bu durumlar;

Güvenlik – casusluk, terörizm, hükümet devirme

Kanada dışında insan haklarını ihlal edecek suçlar işleme

Kanada veya diğer uluslararası örgütlerce ambargo uygulanmış bir ülkenin vatandaşı olmak

Kanada içinde veya dışında ciddi suçlardan dolayı ceza almış olmak

Suç örgütü olarak tanınmış örgütlere üye olmak veya kara para aklama, insan kaçaklığı gibi faaliyetlerde bulunmak.

Sağlık sorunları – Kanada toplumunu riske edecek sağlık problemleri yaşamak veya ekstra bakım gerektiren sağlık sorunlarına sahip olmak

Diğer Yollar

Kanada’da bir ortaklık veya anonim şirket yolu ile (şahıs şirketi olmamalı) bir veya daha fazla Kanada vatandaşı veya göçmenle iş kurmak. Bunu yapmadan önce hukuki danışmanlık almalısınız çünkü bu durum çalışma izninize aykırı olabilir. Ayrıca Kanada’da bir işletmede ortak veya pay sahibi olmak doğrudan Kanada’da kalmanız veya yaşayabileceğiniz anlamına gelmez.

https://www.thebalancesmb.com/start-business-work-permit-2948584

Read Previous

Kadın Girişimciler İçin İş Fikirleri

Read Next

Walmart Açıkça Kokain Göndermesi Yapan Noel Sweaterları için Özür Diledi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *