Kanadalıları Anlamak

Kanadalıları Anlamak 1

Brian Burns adjusts his Canadian flags on the beach, during a Pub Crawl event for the Canadian Legion, Saturday, May 18 2013 in Port Dover, Ontario. THE CANADIAN PRESS//Dave Chidley

Bütün Kanadalıları tanımlamak zor olsa da bütün Kanadalıların paylaştığı ortak birkaç değer vardır.

Özgürlük ve Bireyselik: Kanadalılar kendilerini bir toplum üyesi olmaktan ziyade birey olarak görme eğilimindedir. Kariyer, eğitim ve sosyal aktiviteler konusunda kararlarını kişisel çıkarlarına göre alırlar.

Nezaket ve Adalet: Kanadalılar nezakete önem verir ve çoğu zaman teşekkürler ve lütfen derler. Genellikle mahcup durumda olan Kanadalılar biri onlara vursa bile Üzgünüm veya Pardon derler. Genel konuşmak gerekirse Kanadalılar; biri kaba veya saldırgan davrandığında rahatsız olur ve çatışmayı engellemeye çalışırlar. Hizmet almak için sıraya girmek Kanadalıların en çok değer verdiği konulardandır. İlk gelen ilk hizmet alır anlayışını paylaşan Kanadalılar biri sırayı bozduğunda rahatsız olur ve sinirlenirler.

Kişisel Alan/Gizlilik: Kanadalılar kişisel alanlarına değer verir. Birbirleriyle konuşurken veya sıradayken bir kol mesafesi bırakarak rahat hissederler. Benzer şekilde birbirlerinin mahremiyetine saygı göstermeye özen gösterirler. Yabancılarla yapılan kibar konuşmalarda genelde hava durumu gibi sıradan konular konuşur para, siyaset ve statü gibi hassas konulardan uzak dururlar.

Kanadalıların kişisel alan ve gizlilik ihtiyacı bireysellik anlayışı ile doğru orantılıdır.

Hoşgörü, duyarlılık ve Siyasi Doğruluk: Kanada; farklı inançlara sahip çok kültürlü bir ülke olduğundan Kanadalılar diğerlerini incitecek davranış ve söylemlerden kaçınır. Kanadalılar sosyal ve siyasi anlamda bir bütün olarak daha liberal bir yaklaşıma sahiptir.

Göz Teması Dürüstlük/Samimiyetin Göstergesidir: Göz teması her zaman gerekli olmasa da Kanadalılar konuşurken göz teması kurmayı takdir eder çünkü bu dürüstlük ve güvenin göstergesidir.

Dakik Olmak: Kanadalılar zamana değer verir ve herkesin plana bağlı kalmasını bekler. Ders, toplantı, iş veya planlanmış bir etkinlik için zamanında veya birkaç dakika önce gitmek en iyisidir.

Diğer Kültürleri Merak: Pek çok Kanadalı yurtdışına seyahat eder ve diğer ülkeler hakkında meraklı olma eğilimindedir. Nerelisin ve Kökenin ne gibi sorular sormak olağanüstü değildir. Hatta Kanadalılar aile mirası ve toplum kültürü Kanada’nın çok kültürlü toplumunu tanımladığından bu soruların her birini ayrı ayrı sorar.

Samimiyet: Kanadalılar birbirlerine samimi davranmaya çalışır. Üniversitede bazı profesörler tartışma ortamı yaratmak, soru sormanızı desteklemek ve sınıftaki görüşleri öğrenmek adına onlara adları ile hitap etmenizi isteyecektir. 

https://www.sfu.ca/students/isap/explore/culture/understanding-canadians.html

Read Previous

Kanada’da Nasıl Ehliyet (Driving License) Alabilirim?

Read Next

Kanada’da Günlük Yaşam Hakkinda Hersey!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *