Kanada’dan Ayrılmak İstiyorum Ama Henüz PR Kartim Yok. Ne Yapmalıyım?

Kanada’dan Ayrılmak İstiyorum Ama Henüz PR Kartim Yok. Ne Yapmalıyım? 1

Normal şartlarda Daimi İkamet(PR) kartını alana kadar beklemeniz gerekir. Ama Kanada’dan ayrılmak zorundaysanız yurtdışındaki Kanada Vize Bürosu’ndan gideceğiniz ülkeye vardığınızda Daimi İkamet Seyahat Belgesi’ne başvurmanız gerekir.

Kanada’da daimi olarak ikamet edenlerin Kanada’ya ticari bir taşıyıcı vasıtası ile dönebilmesi için sahip olmaları gereken resmi belgeler; Daimi İkamet Kartı veya yurtdışındaki Kanada Vize Bürosu tarafından verilen ve Seyahat Belgesi olarak da bilinen Daimi İkamet Seyahat Belgesi’dir.

Kanada’ya özel bir araçla örneğin kendi aracınızla giriyor ve Daimi İkamet Kartı’nı sunmuyorsanız diğer göçmenlik belgelerinizi sunmanız gerekir.

Daha fazla bilgi için ‘Kanada’ya geri dönmek için Daimi İkamet Kartı’na İhtiyacım Var mı?’ yazısını okuyabilirsiniz.

Seyahat etmeden önce Daimi İkamet Kartınızın son kullanma tarihini kontrol etmeniz oldukça önemlidir. Kartı yenilemeniz gerekiyorsa başvuruyu seyahat etmeden yapmalısınız 

Daimi İkamet Kartını yenilemek için daha fazla bilgiye ulaşın.

Kanada’ya Yeni Gelmişseniz

Kanada’da Göçmenlik, Mültecilik ve Vatandaşlık birimine Kanada’da bir adres verip kart size gönderilmeden adresi terk ettiyseniz bir arkadaşınız veya aile üyenizin kartı size göndermesini isteyebilirsiniz. Sonrasında Daimi İkamet Kartı ile tekrar Kanada’ya giriş yapabilirsiniz. Ancak bunu yaparak risk almış olursunuz. Henüz Kanada’da Göçmenlik, Mültecilik ve Vatandaşlık birimine bir posta adresi vermeden Kanada’dan ayrıldıysanız Kanada’ya tekrar giriş yapmak istediğinizde Seyahat Belgesi’ne başvurmanız gerekir. Bu başvuru yurtdışındaki bir Kanada Vize Bürosu’na yapılmalıdır.

Seyahat Belgesi sadece bir kez kullanılabilir. Başvuru yaptıktan sonra bu belgeyi alacağınız garanti değildir. Belgeyi alıp almayacağınıza vize ofisindeki memur karar verir.

https://settlement.org/ontario/immigration-citizenship/landing-and-leaving/leaving-canada/i-need-to-leave-canada-but-do-not-have-my-pr-card-yet-what-should-i-do/

Read Previous

Uluslararası Öğrencilere Göçmenlik Sözü Verilse de Yeterli Düzenleme Yok!

Read Next

Kanada’ya ogrenci olarak gelmek istiyorum. Banka hesabimda ne kadar para gostermeliyim?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *