Hangi Durumlarda GST veya PST Alırsınız?

Hangi Durumlarda GST veya PST Alırsınız? 1

Kanada’da mal ve hizmet satıyorsanız ve yaptığınız iş istisna kapsamında değilse müşterilerden Mal ve Hizmet Vergisi(GST) veya Düzenlenmiş Satış Vergisi(PST) almalısınız. Şuanda Kanada’nın bütün eyaletlerinde mal ve hizmetlerden alınan %5 oranındaki GST tek başına veya PST kapsamında alınabilir.

Kanada Eyalet Satış Vergisi ve GST/PST

Ontario, Nova Scotia, New Brunswick, Prince Edward Island, Newfoundland ve Labrador’da PST ödemek zorundasınız çünkü bu eyaletlerde PST oluşturmak için Eyalet Satış Vergisi ve GST’yi birleştirmiştir. 

British Columbia, Saskatchewan, Quebec ve Manitoba gibi diğer eyaletler; Eyalet vergilerini(PST/QST/RST) Federal GST sisteminden ayrı tutar. Bu nedenle  söz konusu eyaletlerde iş yaparken GST ve PST/RST/QST ödetmeli, toplamalı ve iade etmelisiniz. Ayrıca 2 adet form düzenlemelisiniz.

Alberta, Northwest Territories, Nunavut, ve Yukon gibi diğer bölgelerde PST yoktur. Bu nedenle bu eyaletlerde iş yapıyorsanız sadece GST hesap etmeli, toplamalı ve iade etmelisiniz.

GST/HST Ödetme İstisnaları

Yaptığınız iş aşağıdaki iki istisnaya uyuyorsa GST/HST ödetme, toplama ve iade etme işlemi yapmak zorunda değilsiniz.

Sattığınız mal veya hizmet GST sıfır puan veya GST’den muaf ise. İhraç malları, medikal cihazlar ve temel manav ürünleri gibi sıfır oranlı ürünler satıyorsanız veya müzik dersleri, çocuk bakımı gibi muaf hizmetler sunuyorsanız GST/HST hesap etmek zorunda değilsiniz.

Küçük bir tedarikçi olmak. Küçük bir tedarikçi olmak yıllık gelirinize bağlıdır. Kanada Gelir Dairesi’ne göre eğer vergilendirilebilir kazancınız birbirini takip eden son 4 çeyrekte ve herhangi bir çeyrekte 30.000$ veya daha azsa küçük tedarikçi olarak sıfatlandırılırsınız.

İlk istisnaya uygun değilseniz ve 30.000 $’dan fazla para kazanıyorsanız GST/HST’ye kayıt olup hesap etmelisiniz. İstisnalara da istisnalar vardır. Örneğin, taksi ve limuzin sürücüleri küçük tedarikçi olsalar dahi GST/HST hesap etmelisiniz. GST/HST’ye zorunlu olmasa dahi kayıt olmak isteyebilirsiniz.

GST/HST Kayıt Süreci

GST/HST hesap etmeden önce Kanada Gelir Dairesi aracılığı ile vergi toplama ve iade etmek için kaydolmanız gerekir. Kayıt; telefon, online, posta veya vergi dairesinde şahsen yapılabilir. İş yeriniz Quebec’te ise Quebec Gelir Dairesi ile görüşmelisiniz çünkü GST/HST ile Federal Hükümet değil onlar ilgilenir.

İşinize küçük tedarikçi olarak başlar ve sonradan 30.000$ limitini aşarsanız GST’ye kayıtlı olarak düşünüleceğinizden hemen GST/HST’ye kaydolmanız gerekir. Aşağıdaki adımları takip etmelisiniz;

30.000$’ı aşan tedarik üzerinden GST/HST toplayın.

Tedarik ettiğiniz ürünün kazancınızı 30.000$’ın üzerine çıkardığı günü takip eden 29 günde kaydolun.

İşiniz küçük tedarikçi olarak niteleniyorsa kazancınızı dikkatle takip etmeniz gerekir.

GST/HST’ye kayıt olduğunuzda size Kanada Gelir Dairesi ve siz tarafından kullanılacak işinizi tanımlayacak bir kimlik numarası verilir. Bu numarayı faturalarda, muhasebe sisteminizde ve KGD ile aranızdaki vergi yazışmalarında kullanacaksınız.

Sonuç

İstisna olmadığı sürece Kanada’da mal ve hizmet satan iş yerleri GST veya HST hesap etmelidir. İşyeri sahibi olarak istisnaları ve herhangi bir mal veya hizmet için GST/HST hesap etme, toplama ve iade etmeyi çok iyi bilmeniz oldukça önemlidir.

https://www.thebalancesmb.com/do-you-need-to-charge-the-gst-2948167

Read Previous

Oakville Göçmenler için En İyi Kanada Şehri Seçildi

Read Next

Kültür Şokunun Aşamaları ve Belirtileri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *