Göçmenlerin Kanada’da Çalışmakla İlgili Bilmesi Gereken 8 Şey

Göçmenlerin Kanada’da Çalışmakla İlgili Bilmesi Gereken 8 Şey 1

Kanada gibi hoşgörülü bir kültüre dahi göç etseniz yeni bir ülkeye göç etmek büyük bir girişimdir. Tüm hayatınızı kökünden sökerek konuştuğunuz dilden muhtemelen farklı bir dile ve geleneklere sahip bir yerde yeni bir ev inşa etmektir. Bu dönemde ne kadar destek alırsanız geçiş sürecini o kadar kolay ve hafif atlatırsınız. Aşağıda Kanada’ya göç etmiş ve etmeyi düşünenler için bilinmesi gereken şeyler var!

1- Kanada Nüfusunun 5’te 1’i Başka Ülke Doğumludur

Her şeyden önce Kanada’da yeni bir göçmen olarak yalnız olmadığınızı bilmeniz gerekir. Kanada göçmenler ülkesidir. Kanada’da doğan ve yaşayan insanların %21,9’u başka ülkede doğmuş ve nüfusun %22.3’ü azınlık olarak kabul ediliyor. Bu rakamlar kentlerde çok daha fazla. Genel anlamda Kanada; yeni göçmenleri hoşgörü ile karşılayan ve çok kültürlülüğe değer veren açık bir kültüre sahiptir. Kanada’nın büyük kentleri çok kültürlüdür ve ciddi derecede göçmen çeker. Örneğin Toronto ve Vancouver’daki sakinlerin %50’sinden fazlası azınlık olarak tanımlanır. 200’den fazla kültürel gruba sahip Toronto dünyanın çok kültürlülük açısından birinci sıradaki şehridir.

2- Kanada’ya Göç Etmek İçin Bir İşe İhtiyacınız Yok!

Kanada’ya gelmek için bir işe ihtiyacınız olmasa da bu sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Puan tabanlı Canada Express Entry Sistmeni iyi bir iş teklifine sahipseniz size iyi bir puan verecektir. Daha fazla puan almanız Kanada’ya göçmenlik için davet alma oranınızın artması demektir. Yaş, eğitim, iş tecrübesi ve İngilizce – Fransızca bilgisi gibi diğer pek çok şeyden puan alırsınız. Bu puanlandırma sistemi dahilinde Kanadalı göçmenlerin %57’si vasıflı işçi veya işçi sınıfı mensubudur. Geri kalan Kanada’daki göçmenlerin büyük kısmı ise mülteci olarak veya Kanada’da yaşayan ailesinin yanına gelmiştir. Dünyadaki diğer gelişmiş ülkeler değerlendirildiğinde yılda 300.000 göçmen ile Kanada kişi başına en çok göçmen kabul eden ülkedir.

3- Vasıflı Bir İşçiyseniz Göçmenlik Sürecini Hızla Atlatabilirsiniz

Express Entry Sistemi Kanada’nın vasıflı göçmenler için oluşturduğu bir sistemdir. Program 6 ay veya daha az bir sürede göçmenlik işlemlerini bitirmeyi amaçlar. Express Entry profili oluşturmadan önce federal hükümetin vasıflı işçiler için oluşturduğu programlardan birine uygun olup olmadığınıza karar verin. Uygunsanız profilinizi doldurun ve gerekli ücretleri ödeyin. Bu Kanada’ya göç etmenin ilk adımıdır. Express Entry’yi tamamlamak için dil sınavı eğitim bilgileriniz ve tecrübelerinizin değerlendirilmeye hazır olduğundan emin olmayı unutmayın. Bu adımları tamamladıktan sonra profiliniz değerlendirilecek ve Express Entry aday havuzuna girmiş olacaksınız. Aday havuzunda olmanız daimi ikamet alacağınız anlamına gelmez. Express Entry skorunuz yüksek oldukça davet alma şansınız o kadar yüksek olur. Burada size tavsiye edilen şey Kanada’nın iş arama sayfası olan Job Bank’tan bir iş bulmanızdır.

4- Kanada Vatandaşı Olma Süreci

Yeni göçmenler için Kanada vatandaşlığı almaya yönelik ilk aşama daimi ikamet almaktır. Daimi yerleşimciler Eyalet Sağlık Hizmetleri ve Kanada Anayasası Hak ve Özgürlükleri gibi Kanadalıların sahip olduğu pek çok sosyal yardıma hak kazanır. Express Entry vasıflı işçi programı kapsamında Kanada’ya kabul edildiyseniz daimi ikameti otomatikmen alacağınız garanti edilir. Kanada’ya Express Entry programı kapsamında girmeyen mülteciler, öğrenciler ve diğer geçici veya yabancı işçiler vatandaşlığa geçmeden önce daimi ikamete başvurmalıdır.

Eğer tercih ederseniz Kanada’da kaldığınız süre boyunca daimi yerleşimci olabilirsiniz ancak çoğu göçmen daimi olma konusunda daha sağlam olan Kanada vatandaşlığını elde etmeyi tercih eder.  Kanada vatandaşı olabilmek için son 5 yılda en az 1095 gün Kanada’da yaşamış olmanız, dil ve vatandaşlık testini geçmeniz gerekir. Kanada vatandaşları daimi yerleşimcilerin sahip olmadığı seçme ve seçilme hakkı, Kanada pasaportu ile seyahat etme, vatandaşlık gerektiren memuriyetlere girebilme ve Kanada’daki statülerinin kaybolmayacağı garantisi gibi haklara sahip olur.

5- Kanada Hükümeti’nin Yeni Göçmenler İçin Pek Çok Kaynağı Var

Kanada Hükümeti’nin web sitesi Kanada’ya göç etmek isteyen veya Kanada’ya yeni göç etmiş; iş arayan ve yerleşmek isteyen göçmenler için eşsiz bir kaynaktır. Express Entry ve diğer göçmen programları kapsamında nasıl daimi yerleşimci veya vatandaş olacağınız, destek sunan organizasyonların bağlantıları, Kanada’ya vardığınızda bilmek isteyebileceğiniz bilgiler ve vardığınızda yerleşmek için gerekli bilgilerle alakalı detaylı ayrıntıları bulabileceksiniz. Kanada Hükümeti’nin Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı devlet destekli bir oluşum olan; yeni ve yerleşik Kanadalılara iş bulma imkanı sunan Job Bank’ı da işletir.

6. Kanada Tipi Özgeçmiş Oluşturun

Kanada’da iş aramayı planlıyorsanız bölgesel tarza uyacak şekilce özgeçmişinizi güncellemeniz gerekir. Bu, harika bir iş bulmanızda size yardımcı olacaktır. Quebec’te bazen CVs olarak anılan Kanada tipi özgeçmiş kronolojik düzenin tersine sıralanır. Yani en son deneyiminiz en üstte yer alır. Eklemeniz gereken ilk bölümler sırasıyla isminiz, iletişim bilgileriniz, profesyonel özgeçmiş, iş geçmişiniz, eğitim ve mesleki eğitiminizdir. Ayrıca yetenekler kısmı da ekleyebilirsiniz ama bu özgeçmişlerin çoğu için gerekli bir şey değildir. Kanada iş piyasası için özgeçmiş oluşturmakla alakalı daha fazla mı ipucu istiyorsunuz?

Aşağıdaki kaynakları kontrol edin.

• Yeni göçmenler için özgeçmiş sırları

• Muhteşem özgeçmişin sırları

• Özgeçmiş testini nasıl geçerim

• Özgeçmişe neler ekleyip neler çıkarmalıyım

7- Klasik Mülakat Sorularını Cevaplamaya Hazır Olun

Kanada iş piyasasında yeniyseniz Kanada’daki işverenlerin bazı beklentileri ve sorularına aşina olmayabilirsiniz. Kanada’da mülakatları kolaylıkla geçmek için mülakat becerilerinizi ya İngilizce ya da Fransızca ile ortaya koyun ve temel soruları cevaplayarak mülakat sürecine aşina olmaya çalışın. Mülakat hazırlığı için yardıma mı ihtiyacınız var? İşte bazı mülakat kaynakları;

• 17 Klasik Mülakat Sorusu Nasıl Cevaplanır?

• Mülakatta Kendinden Bahset sorusu nasıl cevaplanır?

• Mülakata giderken nasıl giyinmeliyim?

8-Ne Kadar Maaş Talep Edeceğinizi Bilin

Kanada’daysanız maaş beklentinizi bilmeniz çok önemlidir. Sizinle aynı deneyime sahip birinin maaşı ile ilgili vaktiniz varken araştırma yapın. Kanada’ya vasıflı bir işçi olarak geldiyseniz Kanada’daki eşdeğerinizin belirlenmesi için iş deneyiminiz ve eğitiminiz değerlendirilecektir. Bu bilgiyi ne kadar almanız gerektiği konusunda temel alın. Ücret temelli bir sektörde çalışıyorsanız eyaletinizdeki asgari ücret koşullarını öğrenin ve size adilce ödeme yapılmasını sağlayın. Kanada’da asgari ücret yaşadığınız yere göre 11$ ile 14$ arasında değişir. Eğer ne kadar maaş almak istediğiniz ile ilgili emin değilseniz Randstad’ın bazı kaynaklarını veya web sitemizdeki maaş rehberi ve hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Hala şüpheliyseniz sizlere yardımcı olmaktan mutlu olacak ve Kanada iş piyasasında değer görecek beceri ve deneyimlerinizi belirleyecek bir Ranstad personel sorumlusu ile iletişime geçin.

Kanada’da iş arayan yeni bir göçmen misiniz? Yeni evinizde iş bulmanıza yardımcı olmaktan mutluluk duyarız! Sizin için en uygun iş bulmak ve uygun işleri araştırmak için size yardımcı olacak yerel bir personel alma sorumlusu ile iletişim kurarak toplantı ayarlayabilirsiniz.

https://www.randstad.ca/job-seeker/career-resources/working-in-canada/8-things-immigrants-should-know-about-working-in-canada/

Read Previous

Kadınlar İçin Yatırım Maliyeti Olmayan İş Fikirleri

Read Next

Aile Hekimini Nasıl Bulabilirim?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *