Kanada’da Şirket İsmi Nasıl Kaydedilir?

Kanada’da Şirket İsmi Nasıl Kaydedilir? 1

Kanada’da bir iş kurmak mı istiyorsunuz? İşletme adınızı kaydetmeniz için bilmeniz gereken her şey burada.

İşletmenizin Adını Kaydetmek mi İstiyorsunuz?

Sadece sahibinin adını kullanan tek sahipli şahıs şirketleri dışında kalan Kanada’daki bütün işletmeler adlarını eyaletlerinde ve bölgelerinde ayrı ayrı kaydetmelidir. Ortaklıklar dahil diğer bütün işletme türleri işletme adlarını kaydetmelidir.

İşletme kaydı kişisel bir tercih değil yasal bir zorunluluktur. Şahıs şirketi ve ortaklık isimlerinin kaydolmasının zorunlu olmadığı Newfoundland ve Labrador bu genel kuralın istisnalarıdır.

Hangi Sahiplik Türündekiler İşletme Adını Kaydetmelidir?

Şirket – Evet

Ortaklık – Newfoundland ve Labrador hariç evet

Sahibinin adını kullanan şahıs şirketleri – Hayır

Başkasının adını kullanan şahıs şirketleri – Newfoundland ve Labrador hariç evet

Resmi Adınızı Şirket İsmi Olarak Kullanmak

İşletmeniz bir şahıs şirketi ise ve kendi adınızla faaliyet göstermek istiyorsanız firma ismi yasal adınızla birebir aynı olmalı ne Inc.” veya “Co.” or “& Partners ne de potansiyel müşterilere hangi hizmeti verdiğinizle ilgili ipucu veya mesaj içeremez. 

Örneğin; işletmenizi John Smith’s Danışmanlık Hizmetleri adlandırmak isterseniz şahıs şirketi olsa dahi işletme adını kaydetmeniz gerekir.

İşletme Adınızda Kendi Adınızı Kullanmak İyi Bir Fikir mi?

Yasal bir gereklilik olmasa da kendine adınızla çalışmak yerine bir işletme adı kaydetmek isteyebilirsiniz. Örneğin;

• Danışmanlık, yazarlık, müzisyenlik, sanatçılık gibi kendiniz bir hizmet sunuyorsanız kendi adınızı kullanmak mantıklı olacaktır. Ancak işletmeniz üretim gibi bir endüstrideyse ve işi genişleterek iş ortakları ve çalışanlarla bir araya gelmek istiyorsanız bu mantıklı olmayabilir.

• Bob Smith gibi yaygın kullanılan bir isminiz var ve müşterilerinizin sizi kolayca bulmasını istiyorsanız isminizi kullanmak iyi bir fikirdir.

• İsminiz uzun, hecelemesi zor veya hatırlanması kolay değilse farklı bir isim kullanmak isteyebilirsiniz.

İşletme Adı Nasıl Kaydedilir?

Kanada’da bir işletme türü seçtikten sonra örneğin şahıs şirketi, eyalet kurumlarına kaydolma sürecini takip ederek işletmenizi kaydedebilirsiniz. 

Ontario’da işletmenizi kaydetmek mi istiyorsunuz? İşletmenizi Tüketici ve İşletme Bakanlığı’nın İşletme Dairesine kaydetmeniz gerekir.  Nova Scotia’da yeni bir iş kuruyorsanız işletmenizi Nova Scotia Anonim Şirket Sicili Dairesi’ne kaydetmelisiniz.

BC’de yeni bir iş kuruyorsanız işletmenizi Şirket Sicil Dairesi’ne kaydetmelisiniz.

Genellikle bir isim arayışı gerektiren bütün süreçler bir isim seçmekle başlar.

Bu noktadan hareketle işletmenizi kaydetmek için izleyeceğiniz yolu hangi tür bir işletme kurmaya karar verdiğiniz belirler.(Kanada’daki farklı işletme türleri için işletme türü seç kısmına bakınız)

Şahıs firması veya ortaklık için işletme kaydı yapmak için izlemeniz gereken prosedür önce isim arayışı yapmak ardından da uygun işletme kayıt formunu doldurarak ücreti ödemektir.

Bu web sitesinin İşletme Kayıt bölümü sizler için süreci hızlandırmak adına farklı eyaletlerdeki kayıt konusunda linkler barındırır.

Şirketler için İşletme Kaydı

Bir şirket veya işbirliği için işletme kaydı yapmak çok daha karmaşıktır. İsim araştırması yapmak ve NUANS raporu almanın yanı sıra var olan bir şirketle birleşmek isterseniz Ana Sözleşme hazırlamak, ön yazı yazmak ve ücretle birlikte birleşme uygulaması yapmalısınız.

Her Eyalette İşletme Kaydı

İşletme kaydı eyaletlerce yönetildiğinden (federal birleşmeler hariç) işletme kaydı prosedürleriyle ilgili detaylar eyaletten eyalete farklılık gösterir

https://www.thebalancesmb.com/how-to-register-a-business-name-in-canada-2947905

Read Next

HST Oranları ve Tanımı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *